Zvracení: příčiny a diagnostika

Obsah článku

 

Definice zvracení

Zvracení je nepříjemná tělesná reakce – proces, při němž se s pomocí obrácené peristaltiky dostává obsah ze žaludku a dvanáctníku a je vypuzován ústy. K němu dochází v rámci obranného mechanismu organismu proti vstřebání škodlivých látek, ale také je to symptom různých onemocnění a psychických i fyzických stavů. Tento proces je zpravidla doprovázen nevolností, pocitem tlaku a bolestí břicha.


Příčiny zvracení

Příčin zvracení je mnoho, od infekčních onemocnění, přes otravy, až po psychické stavy. Při infekcích, jako jsou virové nebo bakteriální gastroenteritidy, je zvracení často jedním z prvních symptomů. Stejně tak při otravě potravinami nebo alkoholem zvracení nastupuje rychle po jejich konzumaci. Kromě těchto zřejmých příčin existují i situace, kdy je zvracení spíše sekundárním symptomem, jako v případě migrén, těhotenství nebo užívání některých léků. Častým spouštěčem je také nevolnost vzniklá při jízdě dopravním prostředkem nebo při návštěvě atrakcí na poutích.

Mechanismus zvracení

Proces zvracení není náhodný, ale je řízen mozkem. Když je tělo vystaveno podnětům, které vyvolávají zvracení (např. toxiny, léky nebo mechanické podráždění žaludku), signály jsou zaslány do centra v prodloužené míše. Poté, co centrum vyhodnotí tyto signály, vyšle odpověď ve formě stahů svalů žaludku a horní části trávicího traktu (obrácené peristaltiky), což vede k vypuzení obsahu žaludku.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Při zvracení je klíčové udržet správnou hydrataci těla, proto je doporučeno pít malé doušky čisté vody, bylinné čaje nebo rehydratační roztoky. V začátcích zvracení podávejte vychlazenou vodu po lžičkách nebo olizujte kostky ledu. Pro zklidnění žaludku je vhodné dodržovat BRAT dietu, která zahrnuje banány, rýži, jablka a toasty, a vyhýbat se těžkým, mastným, kořeněným jídlům, alkoholu a kofeinu. Jezte malé porce a postupně přecházejte zpět k normální stravě, sledujte reakce těla a přizpůsobte stravu podle toho.“

Diagnostika zvracení

Aby bylo možné správně léčit zvracení, je nejprve nutné zjistit jeho příčinu. Lékaři vytvoří anamnézu, která zahrnuje informace o pacientovi a jeho symptomech, historii onemocnění, užívaných léků a mnoha dalších faktorech. Fyzikální vyšetření může odhalit známky dehydratace, bolesti břicha  nebo jiných problémů. V některých případech může být nutné provést laboratorní testy, jako jsou krevní testy, testy moči nebo zobrazovací vyšetření, aby byla příčina zvracení přesně identifikována.

Léčba zvracení

Efektivní léčba zvracení se liší podle jeho příčiny. U mnoha případů může být primárním cílem léčby rehydratace pacienta, protože ztráta tekutin a elektrolytů při zvracení vede ke ztrátě velkého množství tekutin. V nemocnicích pacientům podávají tekutiny intravenózně, což je rychlá cesta k rehydrataci, která nevede k další nevolnosti. V případě, že je zvracení způsobeno léky nebo jinými toxiny, je léčba zaměřena na odstranění těchto látek z těla.

Existují také léky známé jako antiemetika, které působí proti zvracení tím, že ovlivňují centrum pro zvracení v mozku nebo snižují podráždění trávicího traktu. Jejich užívání je důležité konzultovat s lékařem.

V některých případech může být doporučena dieta bohatá na tekutiny s omezením tučných a kořeněných jídel, aby se zmírnilo podráždění žaludku a střev.

Možné komplikace

Přestože může být zvracení občas užitečnou obrannou reakcí těla, přináší také řadu potenciálních komplikací. Dehydratace je tou nejčastější, hrozí zejména u dětí a starších osob. Dlouhodobé a časté zvracení může také vést k erozi zubní skloviny v důsledku kyselého obsahu žaludku. Jinou vážnou komplikací je vdechnutí žaludečního obsahu do plic, což může způsobit aspirační pneumonii. K té dochází po konzumaci většího množství alkoholu, v bezvědomí nebo při lékařském výkonu.

Prevence zvracení

Prevence je vždycky lepší než léčba. Předcházet zvracení lze dodržováním několika doporučení. Prvním krokem je správná dieta – vyhýbat se přejídání, konzumovat lehká jídla a vyvarovat se potravinám, které víte, že vám nesedí. Některým osobám může pomoci jíst menší porce jídla častěji během dne, namísto pár velkých jídel.

Lidé, kteří trpí kinetózou, mohou zkusit léky na to určené nebo přirozené metody, jako je sledování horizontu, když cestují lodí nebo autem. Kromě toho je důležité informovat lékaře o všech léčivech, které užíváte, protože některé mohou způsobit zvracení jako vedlejší účinek.


Zajímavosti o zvracení

Zvracení bylo v různých kulturách vnímáno různými způsoby. Ve starověkém Řecku byly při velkých hostinách speciální místnosti, kde si návštěvníci mohli dát pauzu od hostiny a vyzvracet se, aby pak mohli dále pokračovat v jídle. Vědci také zjistili, že zvracení může být nakažlivé – pouhá vizuální nebo zvuková stimulace zvracení může vyvolat zvracení u jiné osoby.

Ačkoliv je zvracení nepříjemné, je důležité si uvědomit, že často slouží k ochraně těla před škodlivými látkami. Vždy je dobré navštívit lékaře při jakýchkoli obavách týkajících se zvracení nebo souvisejících symptomů.

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

Zdroje

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Zvra­cen%C3%AD

https://www.he­althline.com/he­alth/vomiting-causes-treatment

https://www.he­althline.com/he­alth/nausea-and-vomiting

Autor článku

Ivan Novák

Dlouhodobě se věnuji psaní o zdravotnické tématice, především o příznacích a léčbě nemocí, které čtenářům přináší důležité informace. Kromě psaní mám vášeň pro sport –⁠ běh, plavání a cyklistiku. Věřím, že kombinace mentální a fyzické aktivity je klíčem k udržení rovnováhy a svěží mysli. 

Všechny články od autora