
Co na bolest v těhotenství
Když jste těhotná, rozhodně nejste imunní vůči bolestem. Ve skutečnosti můžete cítit i nové, dosud neznámé nevolnosti, které jsou způsobeny hormonálními změnami a rostoucím břichem. Obecně se těhotným ženám nedoporučuje cpát se prášky. Co tedy volit na bolest v těhotenství, to se dozvíte v našem článku.
Když jste těhotná, rozhodně nejste imunní vůči bolestem. Ve skutečnosti můžete cítit i nové, dosud neznámé nevolnosti, které jsou způsobeny hormonálními změnami a rostoucím břichem. Obecně se však těhotným ženám nedoporučuje cpát se prášky.
Váš lékař vám pravděpodobně řekl, že byste bez konzultace s ním neměla užívat žádné léky ani bylinky. Tímto pravidlem se řiďte v průběhu celého těhotenství. Pokud Vás trápí neobvyklá bolest, platí toto doporučení dvojnásob.
Potřebuji se radit s lékařem, i když chci jen lék proti bolesti?
Jednoduchá odpověď zní: ano. Než začnete užívat jakýkoliv lék, měla byste se zeptat svého lékaře, i když je to volně prodejná pilulka určená k úlevě od bolesti. Takový lék se může zdát neškodný, v těhotenství to ale neplatí. Některé léky nejsou pro plod bezpečné – dokonce ani ty volně prodejné.
Co na bolest hlavy v těhotenství?
- Dostatečný spánek je základem.
- Nezapomínejte na tekutiny.
- Odpočívejte, pokud se cítíte unavená.
- Snažte se omezit stres na minimum.
- Studené obklady na čelo a spánky.
- Denní pobyt na čerstvém vzduchu.
- Pravidelné procházky.
Pokud je bolest
hlavy silná, je to opravdu velmi nepříjemné. Lékaři
doporučují vyhýbat se nadměrnému sledování televize a
koukání do počítače. Naopak byste měla odpočívat v příjemně
vyvětraném pokoji s obkladem na čele a nestresovat se.
Bolest v těhotenství může být i od krční páteře či zad. Doporučujeme jemně masírovat postižené místo např. eukalyptovým olejem. V urgentních případech, kdy jsou bolesti opravdu nesnesitelné, vám může lékař napsat rehabilitace.
Saloos Tělový a masážní olej Erotika 50 ml
Alpa francovka 1000 ml
Alpa francovka 160 ml
Cemio VENA care Žilní mazání 200 ml
Altermed Dubová kůra gel s allantoinem 75 ml
Saloos Tělový a masážní olej Levandule 50 ml
Saloos Esenciální olej Litsea cubeba 10 ml
Saloos Hořčíkový olej 100 ml
Nobilis Tilia Masážní olej proti striím 200 ml
Saloos Tělový a masážní olej Relax 50 ml
Altermed Dubová kůra gel 50 g
Sněhurka Chladivý gel s kostivalem a kaštanem 200 ml
Saloos Tělový a masážní olej Celulinie 50 ml
Nobilis Tilia Masážní olej na hráz 20 ml
Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:
„V těhotenství potká ženu spoustu typů bolestí, ty mohou být způsobeny růstem břicha, hormonálními změnami nebo jinými závažnými příčinami. Pokud Vás něco bolí, nejideálnější je tento stav konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pokud vás často bolí hlava, je důležité si naordinovat dostatečný odpočinek, dostatek tekutin a procházky na čerstvém vzduchu. Pokud přece jen sáhnete po prášku od bolesti, dodržujte doporučené dávkování a vhodné jsou léky na základě paracetamolu.“
Když prášek, tak jaký?
V případě, že je bolest nesnesitelná a vy opravdu musíte zvolit nějaký lék, se doporučuje užívat prášky obsahující paracetamol, tedy například paralen. Tento lék by během těhotenství neměl ohrozit vývoj plodu v žádné fázi. I v tomto případě vše konzultujte s ošetřujícím lékařem, který vám určí dávkování.
Paralen 500 mg, 24 tablet
Paralen 500mg, 12 tablet
Paralen 100mg 5 čípků
Paralen Grip Chřipka a kašel 24 tablet
Paralen pro děti 125mg, 20 tablet
Paralen Grip Chřipka a bolest 24 tablet
Paralen Grip Horký nápoj citrón 12 sáčků
Paralen ® Horký nápoj bez cukru citrón sáčky 12 ks
Paralen 5 ks
V těhotenství byste se rozhodně měla vyhýbat lékům obsahující ibuprofen, naproxen či diklofenak.
Závěr
Bolest v těhotenství je nepříjemná hlavně ze dvou důvodů, zaprvé máte obavy, s čím bolest souvisí a zda nemůže nějak ohrozit vaše dítě a zadruhé musíte velmi opatrně volit léky, kterými bolest utlumíte. O vhodnosti léků a jejich dávkování se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem a budete mít jistotu, že nic nepodceňujete. Některé bolesti lze zmírnit krátkou procházkou na čerstvém vzduchu nebo naopak delším odpočinkem, ne vždy to ale zabere.
Autor článku

Bc. Marie Siatka
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
