Lucie Žáčková
 

Dá se předčasnému porodu předejít? | Lucie Žáčková

V České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. Nezisková organizace Nedoklubko se snaží
rodinám nedonošených dětí tyto životní výzvy usnadňovat. Pomoci může i včasná prevence.

Lucie Žáčková podobnou situaci zažila v roce 2010. Její prvorozená dcera se narodila ve 25. týdnu těhotenství (hranice životaschopnosti je 24. týden). Dnes se prostřednictvím Nedoklubka snaží pomáhat ostatním.

Kdy je miminko považováno za předčasně narozené?

Fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Narodí-li se miminko před u­končeným 37. ges­tačním týdnem, je porod považován za předčasný.

Jaká je hranice životaschopnosti u předčasně narozených dětí?

Hranice životaschopnosti plodu je v různých státech světa stanovena na jiný gestační týden. V České republice byla v roce 1994 legislativ­ně snížena hra­nice životaschop­nosti na porodní hmotnost 500 g nebo ukončený 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance. Miminko již ve 23. týdnu těhotenství má všechny části těla vytvořeny, pouze jsou menší a jejich funkce není dokonalá. Na dozrání potřebují čas, spousty trpělivosti a v mnoha případech i léčebnou pomoc. 

Kolik novorozenců se v Česku narodí předčasně?

V posledních letech se v Česku každoročně narodí zhruba 8 až 10 procent dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V absolutním čísle jde o cca 8 500 novorozenců (na světě pak o 15 milionů dětí) ročně.

Jaké jsou nejčastější příčiny předčasných porodů?

Předčasnému porodu nejčastěji předchází zánět nebo infekce bez zjištěné příčiny, zkracování děložního hrdla, únik nebo ztráta plodové vody, preeklampsie, špatný stav plodu a komplikace vícečetných těhotenství. Platí pravidlo, že čím dříve se riziko předčasného porodu odhalí, tím je větší šance jej oddálit. Existuje mnoho způsobů, jak zachytit těhotenské komplikace, které by mohly vést k předčasnému porodu. Lékaři mají také mnoho možností, jak předčasný porod oddálit, nicméně vždy se to nepodaří, protože každé těhotenství je jiné a konkrétní příčiny vedoucí k předčasnému porodu se zatím většinou nepodaří odhalit.

Co znamená preeklampsie a jaké riziko představuje pro těhotnou ženu a její dítě?

Preeklampsie vzniká nesprávným vývojem placenty. Kvůli tomu pak v těle matky dochází k rozvoji změn, které se ale zpočátku nijak klinicky neprojevují. Tato nemoc se týká přibližně 5 % těhotenství. Preeklampsie může být nebezpečná pro těhotnou ženu i pro dítě, protože může vést k předčasnému porodu a dalším komplikacím.

Lze preeklampsii zachytit během těhotenských vyšetření?

Některé komplikace lze zachytit během prvotrimestrálního screeningu, kdy se dá predikovat například riziko preeklampsie. Včasné odhalení tohoto onemocnění může pomoci k donošení miminka v termínu. Jedná se však o screening, který není součástí běžných těhotenských vyšetření, ale nastávající maminka si o něj může zažádat.

Jakou pomoc poskytuje organizace Nedoklubko?

Nedoklubko pomáhá rodinám nedonošených dětí tyto životní výzvy zvládat a koordinuje pomoc nejen rodinám. Mezi její činnosti patří i výzkum příčin předčasného porodu a osvěta celé této problematiky. Na téma prevence spolupracuje i s panem doc. MUDr. Michalem Kouckým, Ph.D. z kliniky U Apolináře. Předává rady, informace, příběhy a zkušenosti. Probouzí víru a naději. Pomáhá matkám i celým rodinám předčasně narozených dětí zvládat tyto krizové životní situace (více info na webu: nedoklubko.cz).

Kolik je v ČR perinatologických center a jak jsou rozmístěna?

V ČR je celkem 12 perinatolo­gických center, většinou v jednotlivých krajích, z toho 3 jsou v Praze.

Jak mohu podpořit práci Nedoklubka?

Pomoci aktivitám neziskové organizace můžete například i finančně. Pilulka nabízí vouchery, které si můžete přihodit do své objednávky. Všechny peníze putují na konto organizace. Podpořit ji ale můžete i prostřednictvím aktivit. V květnu se koná tradiční BĚH A PROCHÁZKA PRO MIMINKA DO DLANĚ ČR (odkaz pro registraci: www.miminkadodlane.cz).

životozprávy

Video rozhovor

Lucie Žáčková
Dá se předčasnému porodu předejít?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.