Co na bolest hlavy?

bolest hlavy
Bolest hlavy už zažil určitě každý, potýká se s ní až 90 procent lidí. Často si bolest hlavy dovedeme odůvodnit sami, třeba únavou, dehydratací nebo změnou tlaku. Potýkáme se s ní i při zánětu dutin, virózách nebo druhý den po přemíře alkoholu. Občas ale důvod sami neznáme a jako řešení vyhledáváme analgetika na utlumení bolesti. Ty však nejsou vždy účinná. Pojďme si podrobněji rozebrat, jaké jsou typy bolestí hlavy a jak si s nimi poradit. Mapa bolesti hlavy vám pomůže rychleji odhalit příčinu bolesti.

Bolest hlavy na čele

Bolest hlavy vzadu

Bolest hlavy za okem

Bolest čelních dutin

Bolest jedné strany hlavy

Bolest na spáncích


bolest hlavy na čele, bolest hlavy, bolest čela

Bolest hlavy na čele

Bolest hlavy v oblasti čela patří mezi ty nejčastější a trápí až 80 % populace. Nejčastějším důvodem této bolesti je stres. Ne vždy je však možné se mu vyhnout nebo si jít okamžitě lehnout. Tenzní bolest hlavy je tupá bolest, kterou pociťujete jakoby po pásu kolem hlavy, může vás bolet také temeno a krk. Bolest trvá pár minut nebo také celý týden.

Bolest lze opsat i jako tlak v hlavě nebo na spáncích či svíravý pocit. Ulevit od bolesti vám pomůžou volně prodejné léky proti bolesti.

s

Bolest hlavy vzadu

Bolest hlavy vzadu na temeni je způsobená přetížením svalů krční páteře a zad. K jejímu vzniku stačí špatné držení těla nebo nesprávná pozice při sezení, a je na světě.

Bolest hlavy od krční páteře patří k velmi častým bolestem, zavinit ji může i nedostatek pohybu nebo nevhodná poloha během spánku.

bolest hlavy vzadu, bolest hlavy od krční páteře
bolest hlavy za okem, cluster headache

Bolest hlavy za okem

Tato bolest není příliš běžná, ale nejčastěji ji způsobuje tzv. cluster headache (z anglických slov cluster – nakupení či hnízdo, headache – bolest hlavy). Více na ní trpí muži jak ženy, objevit se může až kolem 30. roku života. Bolest se nakupuje kolem určitého místa, nejčastěji kolem jednoho oka. Bolest se opakuje jednou ročně, někdy dvakrát, ale může se objevit i jednou za dva roky. Vyskytuje se hlavně během podzimu a jara.

Bolest nejčastěji trvá 4 až 8 týdnů, poté se sama zklidní a zmizí. Postihuje zejména kuřáky a jedince, kteří konzumují nadměrné množství alkoholu, ale svou roli hraje i dědičnost. S touto bolestí si často běžná analgetika neporadí a je nutná inhalace kyslíku. Lékař vám může předepsat lokální anestetika či triptany účinné na migrény.

Bolest čelných dutin

Bolest čelných dutin souvisí s nachlazením, nachází se v nich infekce nebo jsou průchody ucpané. Bolest pociťujete v oblasti čela a kolem očí, v dutinách můžete pociťovat tlak. Shromažďuje se v nich totiž hlen a tekutiny. Zánět dutin často postihuje kuřáky, alergiky nebo lidi s oslabenou imunitou, kteří často přicházejí do styku s infekcí.

Důležitý je i druh infekce. Léčba akutního bakteriálního zánětu při léčbě antibiotiky obvykle trvá pár dnů. Virová infekce zase dokáže odeznít sama. U chronické sinusitidy jsou příznaky mírnější, nemusí ji provázet bolest hlavy, ale v dutinách se vyskytuje hlen. Tento stav může trvat několik měsíců, ale i let.

bolest čelných dutin, bolest dutin, zánět dutin
 g
bolest jedné strany hlavy, migréna, léky na migrénu

Bolest jedné strany hlavy

Bolest jedné strany hlavy nejčastěji znamená migrénu. Migréna je chronické onemocnění, které postihuje cévy mozku. Záchvat bolesti často přichází v periodách, většinou v jedné polovině hlavy, může ho provázet nevolnost, světloplachost a jiné příznaky.

Vyhnout migréně se můžete dodržováním správné životosprávy. Omezte dráždivé jídla, umělé sladidla a dusitany, zamezit tak můžete až 75 % záchvatů.

Bolest hlavy na spáncích

Tupý tlak na spáncích dokáže zabraňovat v soustředění. Je způsobený napětím (tenzí), či už psychickým nebo svalovým.

Typickým příkladem je bolest po dlouhé cestě řízení vozidla, kdy se vyžaduje velká koncentrace a nezměněná poloha.

bolest hlavy na spancích, bolest hlavy
bolest hlavy v těhotenství, bolest hlavy u nastávajících maminek

Bolest hlavy v těhotenství

S bolestí hlavy se potýkají i nastávající maminky, může jít o bolest migrenózního původu nebo o bolest způsobenou hormonálními změnami, jako při menstruaci. Bolest hlavy v těhotenství může také znamenat vysoký krevní tlak, ten je ale v tomto období běžný, anebo preeklampsii. Příčinou dále může být chřipka, angína nebo infekční onemocnění.

Během těhotenství není vhodné užívat některé léky, proto si dejte pozor. Doporučují se užívat léčiva s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Důležitou roli při výběru léků hraje trimestr, ve kterém se nastávající maminka nachází. Poraďte se proto se svým lékařem.

Dlouhodobá bolest hlavy

Pokud nepatříte do skupiny šťastlivců, kterých bolest hlavy trápí jen občas, můžeme mluvit o chronických bolestech, které dokážou ztěžovat běžné denní činnosti.

Mnoho lidí si myslí, že bolest hlavy se musí jednoduše přetrpět, nebo na ní stačí užít některý dostupný lék proti bolesti. Avšak dlouhodobé užívání těchto léků může být nebezpečné, uškodíte tak svým játrům a ledvinám. Proto je vhodné při opakovaných bolestech hlavy navštívit lékaře, který v první řade zjistí, proč bolest vzniká.

dlouhodobá bolest hlavy, opakovaná bolest hlavy, chronická bolest hlavy
jak se zbavit bolesti hlavy

Jak se zbavit bolesti hlavy?

 • pokuste se zjistit příčinu bolesti
 • dodržujte pitný režim
 • dodržujte správné držení těla – nehrbte se, seďte rovně, hlavu držte zpříma
 • více se hýbejte
 • pravidelně si protahujte krční svaly
 • udělejte si masáž šije
 • vyvarujte se alkoholu a návykových látek
 • dodržujte stejný spánkový režim
 • čtěte si a pište při dostatečném světle
 • masírujte si čelo a spánky po dobu 10 minut
 • v případě alergie se vyhýbejte alergenům


Další možností je užití volně prodejných léků na bolest hlavy. Pomůžou vám ulevit od bolesti, ale nevyřeší příčinu.

Bolest hlavy u dětí

Bolest hlavy se u dětí vyskytuje poměrně často. Bolesti mají u dětí vzrůstající trend, ale na rozdíl od dospělých, bolestí trpí výrazně kratší dobu. Důležité je u dětí rozpoznat určité projevy bolesti hlavy, abyste jim věděli co nejlépe pomoct. Často je bolest hlavy spojená s horečkou, zánětem dutin, bolestí zubů nebo problémy se zrakem.

Zde najdete pár tipů, jak dítěti od bolesti hlavy ulevit:

 • na čelo nebo přes oči mu dejte vlhký kapesník,
 • uložte ho do tmavé a tiché místnosti,
 • pomozte mu s usínáním,
 • řekněte mu, aby zhluboka dýchalo,
 • podávejte mu dostatek tekutin.


Bolest hlavy u dítěte můžete také zmírnit léky proti bolesti, které jsou určeny pro děti.

bolest hlavy u dětí, léky na bolest pro děti
F

Autor článku

Ingrid Ščepková
2021-05-25