Jak se zbavit rýmy

Co pomáhá na rýmu, rychle a účinně

Kašel a ucpaný nos, všichni to známe. Poradíme vám, jak vyléčit rýmu a ulevit typickým obtížím, které způsobuje. Klasickým řešením jsou léky na všechny aspekty nachlazení: pro snížení teploty a bolesti hlavy, nosní spreje na uvolnění dýchacích cest, nebo pastilky proti bolesti v krku. Když je ale vaše rýma sezónní a spojená s poletujícími pyly, pak raději sáhněte pro léky na alergii. Nezapomeňte však na posílení své imunity, aby u vás rýma nikdy netrvala moc dlouho. Proto si doplňte vhodné vitamíny nebo poznejte sílu superpotravin – rýma už vás jen tak nezdolá.

Co je rýma a jak se projevuje?

Běžně se s rýmou (odborně respirační virózou) potýkáme několikrát do roka. Způsobují ji viry a patří mezi příznaky běžného nachlazení. Rýma spolu s kašlem jsou nejčastějším onemocněním jak dětí, tak dospělých. Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan, může se však vyskytnout i škrábání a pálení v krku, kašel, bolest hlavy, hleny, únava, ale i zvýšená teplota. Vlna nachlazení přichází převážně v chladných měsících a samotná rýma trvá běžně 3 až 5 dnů.

Hlavní příznaky rýmy

Hlenovitá sekrece

Hlenovitá sekrece

Kýchání, kašel

Kýchání nebo kašel

Ucpaný nos

Ucpaný nos a zhoršení průchodnosti

bolest v krku, bolest ucha

Slzení, bolest ucha nebo v krku

Rychlá úleva a léčba rýmy

Spolehlivá a rychlá řešení, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Léky na rýmu účinně uleví od všech příznaků, bolesti hlavy a také snižují teplotu. Aby však tyto přípravky mohly efektivně působit, nezapomeňte dodržovat pitný režim a odpočívat.

nachlazení, rýma

Jak léčit rýmu?

Léčba rýmy se liší v závislosti od toho, jaký typ vás trápí. Druhy rýmy se liší v zásadě podle toho, co je jejich spouštěčem. Efektivita vaší léčby se proto odvíjí i podle toho, jestli dokážete správně určit, o který typ se jedná. Neplatí totiž, že „vše vyřeší sprej do nosa“.

Akutní rýma

Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose a nosohltanu. Do 24 hodin nastupuje vodnatá až hlenovitá sekrece. Tento druh rýmy není nebezpečný, pro úlevu vám postačí nosní kapky nebo spreje, díky kterým splasknou oteklé nosní sliznice.

akutní rýma
chronická rýma

Chronická rýma

Toto zánětlivé onemocnění nosní sliznice se opakovaně vrací a může trvat déle než tři měsíce. Chronickou rýmu způsobuje nejčastěji alergie, ale také hormonální změny v těle, polypy na sliznici nebo ji může způsobit i nadměrné používání kapek do nosu. Abyste se zbavili chronické rýmy, nejdříve musíte identifikovat spouštěče – a těch je opravdu hodně. Proto se poraďte s praktickým lékařem a eliminujte možné příčiny postupně.

Senná rýma

Jde o alergickou reakci na prach, pyly, srst, plísně, roztoče a další alergeny, které tělo špatně snáší a brání se alergickou reakcí. Senná rýma se nejčastěji vyskytuje na jaře a v létě, nazývá se sezónní rýmou, nebo může probíhat neustále, tehdy jde o chronickou rýmu. Kromě rýmy můžete mít i podrážděné oči, na které pomůžou oční kapky. V tomto případě je důležité vyhýbat se styku s alergenem, pokud je to možné. Na sennou rýmu je vhodné použít kapky nebo spreje do nosu na alergii, kortikoidy nebo perorální antihistaminika.

senná rýma, alergická rýma
Product image

Zyrtec 10 mg 20 tablet

Můžete mít dnes229 Kč
Product image

Xyzal 5 mg 14 tablet

Můžete mít dnes179 Kč

Desloratadin Xantis 5 mg 30 tablet

Můžete mít dnes
142 Kč

Co je to zadní rýma?

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Nosní dírky jsou ucpané a je nemožné se vysmrkat, v dutinách pociťujete tlak a můžete mít zalehnuté uši. Dalšími příznaky je bolest hlavy a problémy s dýcháním. Zadní rýmu způsobuje neléčení akutní rýmy, alergické rýmy nebo jiného onemocnění. Často se vyskytují spolu s chřipkou. U tohoto typu rýmy se ředí hlen, aby snadněji odešel z těla. Doporučuje se zvlhčovat vzduch, pít dostatek tekutin a proplachovat konvičkou do nosu.

rýma u novorozence

Rýma u novorozence

U malých dětí se rýma vyskytuje celkem často. Naštěstí každá prodělaná infekce zvyšuje obranyschopnost dítěte. Pro usnadnění překonání tohoto onemocnění podávejte dítěti dostatek tekutin a vitamínů, zajistěte mu spánek ve zvýšené poloze pod hlavou a nos očisťujte nosními spreji s mořskou vodou nebo minerály podle věku. Léčbu můžete podpořit i vhodnými bylinkovými čaji pro děti (heřmánek nebo fenykl). V případě horečky podávejte léky s paracetamolem nebo ibuprofenem.

Žlutá rýma

Žlutá rýma

Žlutá barva hlenu značí infekci, způsobují ji bílé krvinky. Na základě rozboru krve lékař dokáže zjistit, jestli se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Nejčastěji však nemoc propuká do bakteriální infekce. Pro tento druh rýmy jsou vhodné antibiotika, proto navštivte lékaře.

Zelená rýma

Zelená rýma

Zelená barva hlenu znamená silnou infekci. Organismus se snaží bojovat a nasazuje silnější zbraně. V případě bolesti hlavy, horečky, světloplachosti, či nevolnosti se může jednat o zánět vedlejších nosních dutin. Pokud vám nosní kapky a spreje nepomůžou po 7–12 dnech, navštivte svého lékaře.

Co znamená bolest ucha při rýmě?

Občas se během nachlazení stává, že zánět nosohltanu naruší tlak ve středouší. To vyvolává bolest, ale také lupání, praskání a pocit zalehlého ucha. Když se nachlazení vyléčí, bolest by měla odeznít sama. Pokud se však cokoliv zhorší a přidají se další příznaky (bodavá bolest v uchu, výtok, zvýšená teplota), může se už jednat o velmi bolestivý zánět ucha, u kterého by měl zasáhnout lékař.

rýma

Prevence rýmy a alternativní metody pro úlevu

Když se zaměříte na posílení obranyschopnosti svého organismu, můžete nachlazení předejít. Na Pilulce najdete i další možnosti, jak rýmě úspěšně čelit a ulevit častým potížím i bez klasických léků.

nachlazení, vitamíny, bylinky

Bylinky a vitamíny proti nachlazení

Klasickou prevencí rýmy je zvýšená dávka vitamínu C, pomůže však také rakytník, echinacea a vitamín D. Mírné nachlazení lze léčit i pomocí bylinek. U nás najdete bylinné sirupy proti kašli, přírodní pastilky a bylinné extrakty.

Posílení imunity superpotravinami

superpotravi­nách, jako jsou například oblíbené řasy chlorella a spirulina, najdete v jedné tabletce celou škálu vitamínů a minerálů. Můžete tak užívat multivitamíny zcela přírodní cestou. Protože jsou tak bohaté na živiny, využívají se i při detoxikaci organismu.

posílení imunity, chlorella, spirulina
alergická rýma, alergie

Příprava na sezónní alergickou rýmu

S alergií na pyly vás sezónní rýma nejspíš nemine. Můžete se ale připravit. Prohlédněte si náš kalendář alergika, kde se dozvíte, jaké alergeny jsou ve vzduchu v určité měsíce. Zásobte se léky na alergii a až vám bude neustále téct z nosu, použijte nosní sprej. Pokud vás především trápí slzení očí, mějte v zásobě oční kapky. Pravidelné braní léků by však mělo zmírnit všechny příznaky senné rýmy.

Product image

Zyrtec 10 mg 20 tablet

Můžete mít dnes229 Kč
Product image

Xyzal 5 mg 14 tablet

Můžete mít dnes179 Kč

Konvička na výplach nosu

Výplach nosních dutin je dalším způsobem, jak uvolnit hlen a ucpaný nos. Vyzkoušejte tuto metodu, pokud jste například citliví na běžně dostupné přípravky pro uvolnění hlenu. Do vhodné konvičky se používá lehce slaný roztok. Oblíbenou možností jsou přípravky do nosu s Vincentkou. 

Konvička na výplach nosu

Doplňky léčby rýmy: homeopatika a čaje

Užívání homeopatik je také alternativní metodou prevence nachlazení. Ačkoliv nepatří mezi spolehlivé způsoby léčby, mohou se stát jejím doplňkem. Stejně tak můžete léčbu podpořit horkým čajem. Pomohou uvolnit dýchací cesty a navíc uleví i při kašli nebo bolesti v krku.