Rýma spadá mezi „klasická“ nachlazení a s příchodem studeného počasí kolem nás bude poletovat na každém kroku. Většina lidí ji přechodí pouze s kapesníkem v kapse, ale i tato běžná „rýmička“ může při nedostatečné léčbě člověku silně zavařit. Zjistěte, jak se s ní vypořádat a jak budovat imunitu aby na vás rýma měla co nejmenší dopady.
Kašel a ucpaný nos, všichni to známe. Poradíme vám, jak vyléčit rýmu a ulevit typickým obtížím, které způsobuje. Klasickým řešením jsou léky na všechny aspekty nachlazení: pro snížení teploty a bolesti hlavy, nosní spreje na uvolnění dýchacích cest, nebo pastilky proti bolesti v krku.
Pokud je ale vaše rýma sezónní a spojená s poletujícími pyly, pak raději sáhněte pro léky na alergii. Nezapomeňte však na posílení své imunity, aby u vás rýma nikdy netrvala moc dlouho. Proto si doplňte vhodné vitamíny nebo poznejte sílu superpotravin – rýma už vás jen tak nezdolá.
Běžně se s rýmou (odborně respirační virózou) potýkáme několikrát do roka. Způsobují ji viry a patří mezi příznaky běžného nachlazení. Rýma spolu s kašlem jsou nejčastějším onemocněním jak dětí, tak dospělých. Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan, může se však vyskytnout i škrábání a pálení v krku, kašel, bolest hlavy, hleny, únava, ale i zvýšená teplota.
Při komplikacích s léčbou virové rýmy může dojít k jejímu zhoršení do stavu bakteriální rýmy, jejíž příznaky jsou silnější a léčba složitější. Rýmu proto není radno podceňovat a v době nachlazení je vhodné se skutečně zaměřit na odpočinek a léčbu.
Rýma má inkubační dobu 1–3 dny. Samotná rýma poté trvá 3 až 5 dnů, pokud se bavíme o virové rýmě (tzn. o „běžném“ zimním nachlazení). V případě virové rýmy je člověk nejvíce infekční po dobu cca 3 dní. V případě jiných typů rýmy (například alergická rýma) se však může trvání potíží výrazně protáhnout.
Hlenovitá sekrece
Kýchání nebo kašel
Ucpaný nos a zhoršení průchodnosti
Slzení, bolest ucha nebo v krku
Spolehlivá a rychlá řešení, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Léky na rýmu účinně uleví od všech příznaků, bolesti hlavy a také snižují teplotu. Aby však tyto přípravky mohly efektivně působit, nezapomeňte dodržovat pitný režim a odpočívat.
Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose a nosohltanu. Do 24 hodin nastupuje vodnatá až hlenovitá sekrece. Tento druh rýmy není nebezpečný, pro úlevu vám postačí nosní kapky nebo spreje, díky kterým splasknou oteklé nosní sliznice.
Toto zánětlivé onemocnění nosní sliznice se opakovaně vrací a může trvat déle než tři měsíce. Chronickou rýmu způsobuje nejčastěji alergie, ale také hormonální změny v těle, polypy na sliznici nebo ji může způsobit i nadměrné používání kapek do nosu. Abyste se zbavili chronické rýmy, nejdříve musíte identifikovat spouštěče – a těch je opravdu hodně. Proto se poraďte s praktickým lékařem a eliminujte možné příčiny postupně.
Jde o alergickou reakci na prach, pyly, srst, plísně, roztoče a další alergeny, které tělo špatně snáší a brání se alergickou reakcí. Senná rýma se nejčastěji vyskytuje na jaře a v létě, nazývá se sezónní rýmou, nebo může probíhat neustále, tehdy jde o chronickou rýmu. Kromě rýmy můžete mít i podrážděné oči, na které pomůžou oční kapky. V tomto případě je důležité vyhýbat se styku s alergenem, pokud je to možné. Na sennou rýmu je vhodné použít kapky nebo spreje do nosu na alergii, kortikoidy nebo perorální antihistaminika.
Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Nosní dírky jsou ucpané a je nemožné se vysmrkat, v dutinách pociťujete tlak a můžete mít zalehnuté uši. Dalšími příznaky je bolest hlavy a problémy s dýcháním. Zadní rýmu způsobuje neléčení akutní rýmy, alergické rýmy nebo jiného onemocnění. Často se vyskytují spolu s chřipkou. U tohoto typu rýmy se ředí hlen, aby snadněji odešel z těla. Doporučuje se zvlhčovat vzduch, pít dostatek tekutin a proplachovat konvičkou do nosu.
U malých dětí se rýma vyskytuje celkem často. Naštěstí každá prodělaná infekce zvyšuje obranyschopnost dítěte. Pro usnadnění překonání tohoto onemocnění podávejte dítěti dostatek tekutin a vitamínů, zajistěte mu spánek ve zvýšené poloze pod hlavou a nos očisťujte nosními spreji s mořskou vodou nebo minerály podle věku. Léčbu můžete podpořit i vhodnými bylinkovými čaji pro děti (heřmánek nebo fenykl). V případě horečky podávejte léky s paracetamolem nebo ibuprofenem.
Žlutá barva hlenu značí infekci, způsobují ji bílé krvinky. Na základě rozboru krve lékař dokáže zjistit, jestli se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Nejčastěji však nemoc propuká do bakteriální infekce. Pro tento druh rýmy jsou vhodné antibiotika, proto navštivte lékaře.
Zelená barva hlenu znamená silnou infekci. Organismus se snaží bojovat a nasazuje silnější zbraně. V případě bolesti hlavy, horečky, světloplachosti, či nevolnosti se může jednat o zánět vedlejších nosních dutin. Pokud vám nosní kapky a spreje nepomůžou po 7–12 dnech, navštivte svého lékaře.
„Správný nácvik smrkání, každou dírku zvlášť, nenásilně. V praxi často vidíme, že děti nosní sekret jakoby nasávají, čímž se zvyšuje riziko otitid, zánět středouší. Při chronické rýmě se osvědčují preparáty, které trvale nosní sliznici očisťují. Je to například Vincentka ve spreji, Sterimar – fyziologický roztok mořské vody ve spreji. Tyto léčebné přípravky mohou být aplikovány do nosu dlouhodobě. Sterimar obohacený Cu je určen pro období exacerbace zánětu, může být užíván 14 dnů.“
Občas se během nachlazení stává, že zánět nosohltanu naruší tlak ve středouší. To vyvolává bolest, ale také lupání, praskání a pocit zalehlého ucha. Když se nachlazení vyléčí, bolest by měla odeznít sama. Pokud se však cokoliv zhorší a přidají se další příznaky (bodavá bolest v uchu, výtok, zvýšená teplota), může se už jednat o velmi bolestivý zánět ucha, u kterého by měl zasáhnout lékař.
Když se zaměříte na posílení obranyschopnosti svého organismu, můžete nachlazení předejít. Na Pilulce najdete i další možnosti, jak rýmě úspěšně čelit a ulevit častým potížím i bez klasických léků.
Klasickou prevencí rýmy je zvýšená dávka vitamínu C, pomůže však také rakytník, echinacea a vitamín D. Mírné nachlazení lze léčit i pomocí bylinek. U nás najdete bylinné sirupy proti kašli, přírodní pastilky a bylinné extrakty.
V superpotravinách, jako jsou například oblíbené řasy chlorella a spirulina, najdete v jedné tabletce celou škálu vitamínů a minerálů. Můžete tak užívat multivitamíny zcela přírodní cestou. Protože jsou tak bohaté na živiny, využívají se i při detoxikaci organismu.
S alergií na pyly vás sezónní rýma nejspíš nemine. Můžete se ale připravit. Prohlédněte si náš kalendář alergika, kde se dozvíte, jaké alergeny jsou ve vzduchu v určité měsíce. Zásobte se léky na alergii a až vám bude neustále téct z nosu, použijte nosní sprej. Pokud vás především trápí slzení očí, mějte v zásobě oční kapky. Pravidelné braní léků by však mělo zmírnit všechny příznaky senné rýmy.
Výplach nosních dutin je dalším způsobem, jak uvolnit hlen a ucpaný nos. Vyzkoušejte tuto metodu, pokud jste například citliví na běžně dostupné přípravky pro uvolnění hlenu. Do vhodné konvičky se používá lehce slaný roztok. Oblíbenou možností jsou přípravky do nosu s Vincentkou.
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/rhinitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonallergic-rhinitis/symptoms-causes/syc-20351229
https://www.nzip.cz/clanek/810-ryma
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/05/04.pdf
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.