Zpět do poradny
Dotaz z 12. 6. 2024
Dobrý den, užívám Zoloft,mohu k tomu občas Sanval na spaní? Děkuji
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že nespavost nebo obecně poruchy spánku se velmi často objevují jako nežádoucí účinek antidepresiv ze skupiny SSRI (např. právě Zoloft), řeší lékaři situaci právě nasazením léčiv na spaní (Sanval, Zolpidem, Stilnox). Někdy je tento nežádoucí účinek přítomný pouze krátkodobě, např. 14 dní - 3 týdny, poté ustupuje.

Krátkodobě je toto jistě řešení, nicméně pokud by nespavost trvala dlouhodobě je lepší situaci vyřešit jinak.

Je třeba vzít v potaz i fakt, že poruchy spánku jsou dominantním příznakem u depresivních a úzkostných poruch. Vzhledem k tomu, že je třeba primárně zaléčit tyto poruchy (např. právě léčivem Zoloft), tak může po určitém čase dojít i ke zlepšení samotné nespavosti.

Tedy ideální situace je, pokud by po plném nástupu účinku přípravku Zoloft (zhruba po měsíci pravidelného užívání) ustoupila i nespavost.

Pokud ne nebo pokud by byla nespavost naopak ještě horší, dalo by se s lékařem přemýšlet o záměně léčiva, např. za některé jiné antidepresivum, které nespavost nedělá (např. Trittico nebo Mirtazapin).

Dlouhodobé užívání přípravku Sanval je problematické z hlediska rizika vzniku závislosti a vzniku tolerance.

Z volně prodejných přípravků lze doporučit např. Lavekan nebo např. přípravek Sedatif PC. Jejich případná kombinace s antidepresivy možná je, ale je třeba o ni informovat i ošetřujícího lékaře.

Rovněž je vhodné užívat přípravky s hořčíkem, např. Pilulka Magnesium Bisglycinát.

Další volně prodejné přípravky, případně doplňky stravy na nespavost je možné vybírat v sekci Nervozita a nespavost. Pouze upozorňuji na nevhodnost přípravků s obsahem třezalky se současným užíváním antidepresiv.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceDermokosmetikaIntimní problémyTěhotenstvíDětiPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyNespavostNadýmáníRegeneraceSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciKřečové žílyŘedění krveCestování a výletyAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy