Zpět do poradny
Dotaz z 18. 3. 2024

léky - doplňky stravy

BylinkyLéky
Můžou ovlivňovat doplňky stravy léky které trvale užívám.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

některé doplňky stravy mohou mít farmakologické účinky a mohou interagovat s účinnými látkami léků. Například bylinné doplňky stravy mohou obsahovat látky, které ovlivňují stejné enzymy jako určité léky, což může zvýšit nebo snížit účinnost léčiv.

Některé doplňky stravy mohou ovlivnit absorpci léků v trávicím systému. Například vláknina, černé uhlí může snížit absorpci některých léků, zatímco vitamín C může zvýšit absorpci železa. Mléko + některá antibiotika. Ciprofloxacin a tetracyklinová antibiotika, např. doxycyklin mohou vytvářet s vápníkem, ale i hořčíkem v trávicím traktu nerozpustné komplexy, ze kterých se pak léčivo nemůže vstřebat do krve a dochází tak ke snížení účinku těchto antibiotik. Proto není vhodné kombinovat tyto léky s mlékem a mléčnými výrobky, ale také s doplňky stravy obsahujícími vápník a hořčík.

Některé doplňky stravy mohou ovlivnit metabolizmus léků v těle. Například bylinné doplňky mohou ovlivnit funkci jater a enzymů, které jsou zapojeny do metabolismu léků, což může zvýšit nebo snížit hladiny léků v těle. Například třezalka používaná při depresivních stavech urychluje metabolismus některých léků, antiepileptik, antikoagulancií a tím snížit jejich účinnost. Zvlášť k selhání terapie může dojít u současného užívání hormonální antikoncepce a třezalky, která sníží účinnost antikoncepce.

Grepová šťáva může vystupovat jako tzv. enzymový inhibitor léků, to znamená že může zvyšovat plazmatické koncentrace některých léků jako blokátory vápníkových kanálů, anxiolytika, imunosupresiva, antihistaminika, statiny, léky ovlivňující srážlivost krve. Zde dochází naopak ke zvýšení účinku, včetně nežádoucích vedlejších účinků léčiv.

Například česnek využívaný v kuchyni i v péči o zdraví může zvyšovat účinek léků na krevní srážlivost, snižuje účinek HIV antivirotik, uvádí se také interakce s léčivy na vysoký krevní tlak.

Nebo lék jinan dvoulaločný oblíbený pro své účinky při závratích, hučení v uších či pocitech studených končetin může ovlivnit krevní srážlivost. Známé jsou i případy zvýšené krvácivosti při dlouhodobém užívání společně s nesteroidními antiflogistiky (léky proti bolesti a zánětu, např. ibuprofen).

Při užívání warfarinu se doporučuje udržovat konzistentní příjem potravin bohatých na vitamin K (špenát, brokolice, řepa, zelené fazole, petržel, šťovík ), pokud se jejich příjem zvýší snižuje se účinnost warfarinu.

Nejvhodnější je lék dostatečně zapít skleničkou obyčejné čisté vody. Není vhodný ani zelený nebo černý čaj, protože obsahují velké množství tříslovin, které mohou vytvořit nevstřebatelné komplexy s léky obsahující ionty např. vápníku nebo železa.

Je důležité mít na paměti, že i když jsou doplňky stravy volně dostupné a zdají se být bezpečné, mohou mít významné dopady na zdraví, zejména pokud jsou užívány společně s léky. Proto je vždy nezbytné informovat svého lékaře o všech doplňcích stravy, které užíváte, a pečlivě sledovat jakékoli změny ve vašem zdravotním stavu.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiMagnesiumProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyDotaz na lékárnyKašelHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuVitamin CKojeníPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Dotaz z 24. 7. 2025

Zarudnutí a citlivost kolem otvoru po sexu

ImunitaInfekceLaktobacilyVztahy a sexŽenské zdraví

Dobrý den,
již 5 dní mám problém s podrážděnou, zarudlou a citlivou kůží kolem vchodu pochvy, na hrázi, po stranách a v oblasti nad klitorisem v takovém záhybu. Začalo to den po sexu. Mám tam také bílou drobnou vrstvu a když ji jemně setřu, kůže je pak ještě citlivější a více zarudlá. Pálí mě to, hlavně při doteku, tření, a bolest mi znemožňuje mít nohy u sebe, mít na sobě spodní prádlo a i normálně chodit. což mi komplikuje spánek i běžný život. Uvnitř pochvy mě nic nesvědí a gynekolog mi v Dubnu potvrdil, že vnitřní kvasinkovou infekci už nemám. Používám antimykotický krém Cotylena, ale stav se nelepší. Snažím se být celý dny bez spodního prádla, chladím si to místo obklady, ale stále stejná bolest při doteku.. Prosím o doporučení léčby, protože situace je pro mě velmi nepříjemná a nevím co dělat..
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy