Mateřídouška: účinky a praktické použití

Mateřídouška (Thymus vulgaris), často považovaná za obyčejnou zahradní bylinu, skrývá ve svých drobných lístcích a květech neuvěřitelné množství tajemství. Tato nenápadná rostlinka, která voní létem, je pokladem tradiční i moderní medicíny. Již po staletí je mateřídouška ceněna po celém světě pro své antiseptické a relaxační účinky.

Historie a tradiční využití

V římské době byla mateřídouška symbolem odvahy a síly, a byla používána k očištění vzduchu a jako přísada do aromatických koupelí a elixírů. Ve středověku byla mateřídouška spojována s odvahou v boji, ale také se začala více využívat pro své podpůrné vlastnosti, zejména při respiračních a trávicích obtížích. Dále byla celé Evropě mateřídouška považována za univerzálního pomocníka na řadu neduhů, od kašle a chřipky po bolesti hlavy a nespavost.

Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem?

Mateřídouška a tymián se občas zaměňují, a to hlavně kvůli jejich latinským názvům. Česká mateřídouška je mateřídouška úzkolistá (lat. thymus serpyllum) a český tymián je mateřídouška obecná (lat. thymus vulgaris). Obě rostliny mají stejné účinky na lidské zdraví, většinou se mateřídouška užívá spíše jako podpůrná bylina, tymián zase v kuchyni.

Potenciální účinky

Mateřídoušky obsahují značné množství prospěšných látek, především silice, dále hořčiny, flavonoidy (serpyllin), flavony, třísloviny, saponiny a různé organické kyseliny a minerální látky. Její pozitivní účinky jsou: 

 

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Při pomoci s různými neduhy se využívá především mateřídouška úzkolistá. V kuchyni se pak využívá mateřídouška obecná, známá jako tymián. Oba druhy mají podobné účinky a krásně voní. Mateřídouška se dá sušit a pít jako čaj, dále se využívá v aromaterapii, přidává se do medu, kosmetiky nebo se dokáže široce uplatnit v gastronomii.“

Praktické využití

Mateřídouška není jen zdraví prospěšná bylina, ale také ceněná přísada v kulinářství, která dodává jedinečnou chuť a aroma mnoha pokrmům. Její listy a květy můžete využít v čerstvé i sušené formě, a to nejen pro přípravu čajů, ale i pro obohacení masových, zeleninových jídel nebo omáček. Mateří­douška se využívá i v kosmetice. Olej z mateřídoušky se přidává do parfémů, do aromaterapie či zubních past.

Recept na mateřídouškový čaj: Jednu čajovou lžičku sušené mateřídoušky zalejte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Tento čaj pomáhá při trávicích potížích a respiračních infekcích. Pro sladší chuť můžete přidat med.

Vedlejší účinky

alergie

Alergické reakce

Kromě interakcí s léky může mateřídouška u některých jedinců způsobit alergické reakce, zejména u těch, kteří jsou alergičtí na byliny z čeledi Lamiaceae, jako je máta peprná nebo levandule. Mezi vedlejší účinky patří také zažívací potíže, jako jsou nevolnost a průjem, zvláště při nadměrné konzumaci.

Doporučení pro použití

Při využívání mateřídoušky je důležité dodržovat určité zásady, abyste z ní vytěžili maximum. Začněte s malými dávkami, abyste otestovali vaši toleranci, a postupně zvyšujte dávku. Při přípravě čaje nebo jiných nálevů vždy respektujte doporučenou koncentraci, abyste předešli možným vedlejším účinkům. Nepoužívejte mateřídoušku jako náhradu za lékařskou péči, zejména u vážných zdravotních stavů.

V případě těhotenství nebo kojení je nutné být obzvláště opatrná, protože účinky mateřídoušky na těhotné a kojící ženy nebyly dostatečně prozkoumány. Jakýkoli plán použití mateřídoušky by měl být nejprve konzultován s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem na bylinnou medicínu.

Závěr

Mateřídouška, s její bohatou historií a prokázanými účinky na zdraví, představuje cenný dar přírody. Při správném použití může mateřídouška poskytnout úlevu od řady běžných obtíží, včetně respiračních a trávicích problémů, a přispět k celkové kvalitě vašeho života. Je však nezbytné přistupovat k použití mateřídoušky s respektem a opatrností, zvláště pokud jde o potenciální interakce s léky a možné vedlejší účinky. Vždy je doporučeno konzultovat jakýkoli plán jejího použití s odborníkem, zvláště v případě těhotenství, kojení nebo existujících zdravotních stavů.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/agricultu­ral-and-biological-sciences/thymus-serpyllum

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-702/wild-thyme

https://www.rxlis­t.com/supplemen­ts/wild_thyme­.htm

(https://www.nkz.cz/…materidousky)

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.