Průjem: příčiny, komplikace a efektivní léčba

Průjem je častá, řídká až vodnatá stolice. Patří mezi jednu z nejčastějších zdravotních komplikací u dětí i dospělých, které se všichni chceme co nejrychleji zbavit. Zde se dozvíte jak průjem zastavit, co jíst a nejíst, ale také jaké léky je vhodné zvolit podle původu vašich obtíží.

Rychlá pomoc při průjmu

pilulka

Co způsobuje průjem nejčastěji?

Příčiny průjmu jsou všelijaké a navíc jsou často velmi individuální. Některému zkrátka nesedne konkrétní potravina nebo nápoj, ale na vině mohou být také infekce, příliš tučná nebo smažená jídla, některé léky a také stres. Průjem je totiž jen příznak nějakého jiného onemocnění nebo problému, nejde o samostatnou nemoc. Důležité tedy je identifikovat pravděpodobnou příčinu a to obzvlášť, když vás průjem trápí opakovaně.

Akutní vs. chronický (dlouhodobý) průjem

K akutnímu průjmu dochází náhle a trvá maximálně několik dnů. To je typické pro případ, kdy něco špatného sníte. Pokud vás však průjem trápí delší dobu (v řádu týdnů a déle), jedná se o chronický průjem a příčina může být vážnější.
 

Akutní průjem je často způsoben bakteriálními infekcemi (typické jsou rody bakterií Salmonella, E. coli a Shigella). Mezi příznaky pak patří bolesti a křeče v břiše, může se dostavit také horečka, zvracení, příměs krve a hlenu ve stolici. Pokud však průjem zasáhne více členů rodiny najednou, pravděpodobnější je virová infekce (rotaviry, echoviry aj.). 
 

Mezi další typické příčiny se řadí potravinová alergie, špatné skladování (plíseň, prošlá trvanlivost) nebo nadměrná konzumace mastných a tučných jídel. Ne vždy je však příčinou průjmu jídlo; může ho vyvolat také stres a pocity úzkosti, které vyplavují hormony zrychlující některé tělesné procesy, včetně trávení.
 

Chronický průjem má také mnoho příčin. Může poukazovat na onemocnění tenkého nebo tlustého střeva, nebo i nemoci jater, štítné žlázy, slinivky a žlučníku. Mezi často zmiňované nemoci patří syndrom dráždivého tračníku (IBS) a Crohnova choroba, příčina však může být i „jednodušší“, např. nezjištěná alergie na lepek nebo laktózová intolerance.

Co znamená barva stolice?

I přesto, že se průjem zpravidla vyskytuje jako běžný příznak doprovázející onemocnění, v některých případech může jít o indikátor vážnějších potíží. Doporučujeme proto sledovat barvu stolice, která vám napoví, co se v těle děje a kdy je nutné kontaktovat lékaře.

 

  • Žlutohnědá až žlutá stolice poukazuje na zvýšený obsah tuku, může být známkou špatného trávení.
  • Zelená stolice se objevuje u infekčního průjmu bakteriálního původu (může se ale také jednat o zabarvení v důsledku konzumace velkého množství listové zeleniny).
  • Jasně červená stolice obvykle značí přítomnost krve, což může znamenat závažné poškození sliznice tlustého střeva nebo na problém v oblasti konečníku. V takovém případě vždy konzultujte stav s lékařem.
  • Černá barva stolice je ukazatelem, že dochází ke krvácení v tenkém střevě nebo žaludku, nemusí být ale hned důvodem k panice – do černa totiž stolici barví také aktivní uhlí nebo doplňky stravy obsahující železo.
  • Světlá až bílá stolice může poukazovat na poruchu funkce jater, stolice je velmi světlá také po užívání některých léků proti průjmu na bázi jílu.

Průjem u dětí a kojenců

Děti a kojenci obvykle trpí na průjem z podobných příčin jako dospělí – jedná se buď o bakteriální či virovou infekci, nebo také může jít o nevhodně zvolené potraviny. Důvodem může být i užívání léků (zejména antibiotik) nebo nezjištěná intolerance

Jak bojovat proti průjmu u dětí?

 

  • Především u kojenců a malých dětí hrozí při průjmu riziko dehydratace. Pokud dítě kojíte, doporučuje se kojit v kratších intervalech, aby bylo dostatečně hydratované. Zároveň dítěti podávejte rehydratační roztok, který je pro ně základem léčby průjmu. 
  • Batolatům a dětem od 1 roku můžete také nastavit dietu – úplne vyřaďte mastná jídla. Doporučené jídla jsou např. nastrouhané jablko, banán, kuřecí maso a brambory. Přidejte klidně i léky jako je např. Tasectan.
  • Dětem od 3 let již můžete podávat většinu léků. Kromě diety vám pomůže např. černé uhlí (Carbocit, Carbosorb) či Smecta.
     

K léčbě i prevenci akutního průjmu slouží i probiotický přípravek enterol, který přirozeně doplní mikrobiální prostředí střeva. Je určen jak pro dospělé, děti, tak i kojence. U dětí do 4 let užívání konzultujte se svým lékařem. V případě potíží s polykáním, přípravek lze smíchat s tekutinou nebo potravou. Pokud stolice dítěte obsahuje krev, může se jednat o příznak některého z onemocnění (od střevního zánětu až po Crohnovu chorobu), proto v tomto případě určitě neotálejte s návštěvou lékaře, který určí příčinu.

Průjem v těhotenství a po porodu

V těhotenství je zácpa běžnějším problémem než průjem, avšak může se objevit z již zmíněných častých příčin. Stejně jako dětem, tak i těhotným ženám hrozí v případě průjmu velmi rychlá ztráta vody, proto dbejte na zvýšený pitný režim. Pokud průjem trvá déle než 3 dny a nebo ho doprovází další symptomy (horečka, malátnost apod.), vyhledejte raději lékaře. Průjem po porodu bývá následkem zvýšeného stresu s novým miminkem, avšak také se nebojte zeptat lékaře.

 

Pro léčbu je vhodné užívat živočišné uhlí, které díky vysoké absorpční schopnosti chrání vaši střevní sliznici. Léky na infekční průjem (Endiaron) nebo zpomalující činnost střev (Imodium) se v těhotenství nedoporučují; konzultujte svého lékaře a příbalový leták pro více informací o konkrétních léčivech. 

Co jíst při průjmu a co naopak nejíst?

Důležité je především doplňovat tekutiny a minerály, pomůže také nasazení diety v podobě lehkých jídel. Při akutních potížích se doporučuje podávat suché pečivo nebo např. suchary a piškoty, poté můžete postupně přidávat vařené brambory nebo vařené/dušené bílé nebo libové maso. Ideálními nápoji jsou nesycené minerální vody nebo neslazené černé čaje.

 

Naopak nevhodnými pokrmy při průjmu jsou těžká, kořeněná, mastná nebo smažená jídla, stejně tak potraviny s vysokým podílem vlákniny. V prvních dnech průjmu se doporučuje dočasně vyřadit mléčné výrobky. Vyhněte se také nápojům s vysokým obsahem cukru a kávě.

Co znamená hlen ve stolici?

Přítomnost hlenu ve stolici může signalizovat poměrně běžné komplikace, jako např. zánět střeva nebo potravinovou alergii. V některých případech ale může u hlenovité stolice jednat o indikátor vážnějších zdravotních problémů – i tady platí, že příčinu s přesností určí lékař.

Léky na průjem –⁠ co pomáhá a kdy je užívat?

Na průjem existuje spousta léků, ale který si zvolit může záležet na zdroji vašich problémů. Pokud máte infekční průjem, měli byste škodlivé látky a infekci dostat z těla. Proto není žádoucí užívat léky, které zpomalují aktivitu střev a jen průjem zastavují, ale neléčí. Taková léčiva se naopak hodí pro rychlé řešení obtíží bez infekční příčiny, např. z nervozity nebo při syndromu dráždivého tračníku.

 

Zde najdete nejběžnější léky na průjem podle dostupnosti a léčivé látky. Nezapomeňte si však vždy zkontrolovat příbalový leták, obzvlášť během těhotenství nebo před podáním léku dítěti!

 

Volně dostupné léky na průjem:

  • Imodium, Loperon – obsahují látku loperamid ke zpomalení aktivity střev a snížení potřeby jít opět na toaletu. Účinkuje velmi rychle, už do hodiny můžete mít po starostech. Neléčí však příčinu vzniku průjmu, pouze jej zastavuje. Léky s loperamidem se nedoporučují během těhotenství ani kojení. Nejsou vhodné pro děti do 6 let.
  • Endiaron – obsahuje kloroxin k léčbě příčin infekčního průjmu. Pomáhá tak, že ve střevech zneškodňuje bakterie, které jej vyvolaly. Je účinný také proti některým prvokům, kvasinkám a plísním, ale neovlivňuje střevní mikroflóru. Endiaron se nedoporučuje užívat v těhotenství ani při kojení, avšak je možné ho podávat dětem od 40 kg.
  • Smecta nebo živočišné uhlí – léky na bázi čištěného jílu a černého uhlí fungují podobně. Pokud máte infekční průjem, tyto léky absorbují škodlivé látky a plyny, které infekce produkuje v zažívacím traktu. Nevstřebává se a neovlivňuje rychlost aktivity střev, ale pomáhá k rychlejšímu uzdravení. Nedoporučují se užívat během těhotenství, ale je možné je podávat dětem od 2 nebo 3 let, podle zvoleného léku.
  • Enditril – obsahuje racecadotril k léčbě náhle vzniklého akutního průjmu. Mechanismus účinku spočívá ve snížení nadměrného vylučování vody do střev. Narozdíl od loperamidu neovlivňuje přirozený pohyb střev. Přípravek začne účinkovat již do 30 minut a není vhodné jej užívat déle než 3 dny. Pokud je možnost řešit příčinu vzniku průjmu, enditril lze podávat jako doplňkovou léčbu.

 

Léky a doplňky stravy pro zdravé trávení:

 

  • Probiotika – mikroorganismy žijící v trávicím traktu, kde se starají o rovnováhu bakterií. Probiotika najdete v potravinách (zejména v zakysaných produktech) nebo je můžete užívat ve formě léků či doplňků stravy. Zájem o probiotika je čím dál větší, proto snadno najdete přípravky vhodné pro děti, těhotné i kojící.
  • Hylak Forte – léčivý přípravek, který podporuje růst prospěšných bakterií, upravuje pH a tím i normální činnosti trávicího ústrojí. Pomáhá při průjmu, zácpě, nadýmání i dalších trávicích obtížích. Mohou jej užívat děti včetně kojenců, také těhotné a kojící ženy.
  • Enterol – slouží pro podpůrnou léčbu akutního průjmu u dospělých i dětí. Obsahuje mikroorganismus Saccharomyces boulardii, který vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva, čímž zkracuje délku trvání průjmu. Lék mohou užívat i děti a kojenci, ale nedoporučuje se pro těhotné a kojící ženy. Lze užívat s anibiotiky.
  • Lacidofil a přípravky obsahující lak­tobacily – jde o kmeny bakterií přirozeně se vyskytující ve střevě. Jejich úkolem je rozkládat laktózu a cukry na kyselinu mléčnou, jsou tedy zároveň zodpovědné za kvašení mléka. Laktobacily patří mezi probiotika, jelikož také přispívají ke zdravému prostředí ve střevní mikroflóře. Lacidofil je vhodný pro děti od 3 let a také pro těhotné nebo kojící ženy.

 

Léky na lékařský předpis:

 

  • Ercefuryl – lék s obsahem nifuroxazidu pro průjmy bakteriálního původu. Je vhodný pro léčbu zejména cestovatelského průjmu. Můžete ho podávat i dětem od 6 let, ale není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Průjem a zvracení

Akutní průjem může být také spojen se zvracením. V tomto případě je nutné dbát na zvýšený pitný režim, jelikož organismus rychle ztrácí tekutiny. Pokud se k průjmu a zvracení navíc dostaví zvýšená teplota či celková únava organismu, je možné, že vaše tělo bojuje se střevní chřipkou. Jedná se o zánět žaludku a střev nazývané také žaludeční viróza, která trvá celkově max. 1 týden, avšak zvracení ustupuje již po 2 dnech.

 

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/06/11.pdf

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/12426943/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/17329074/

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/diarrhe­a/basics/defi­nition/sym-20050926

Co k tématu říká naše odborná specialistka Mgr. Dominika Zourková?

V případě léčby akutního průjmu vždy rozlišujte příčinu vzniku. Pokud se jedná o průjem infekčního původu návštěvu lékaře neodkládejte. Infekční průjem je obvykle doprovázen horečkami, krví ve stolici popřípadě zvracením. Jako první pomoc můžete zvolit endiaron, případně enditril. K léčbě neinfekčního průjmu, který je většinou psychosomatického původu je možné zvolit loperamid, který zpomaluje pohyb střev. V obouch případech nepodceňte užívání rehydratačního roztoku a probiotik. Rehydratační roztok je nutný k doplnění potřebných iontů do organismu a rychlejší regeneraci. Ochranu střevního mikrobiomu zajistíte probiotiky, také v případě užívání antibiotik. Doporučený odstup od antibiotik je 2 hodiny; Enterol lze užívat současně.

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.