Opičí neštovice:
příznaky, přenos a léčba

 

Ačkoliv o této nemoci mnozí z nás nikdy předtím neslyšeli, opičí neštovice nejsou novým objevem. Dostaly se však do povědomí veřejnosti v květnu 2022, kdy bylo zaznamenáno první větší komunitní šíření v Evropě. Podle odborníků není důvod k obavám z další pandemie, především kvůli pomalejšímu přenosu z člověka na člověka. Přečtěte si, jaké máme v současné době o opičích neštovicích dostupné informace.

 

Obsah

  1. Co jsou opičí neštovice?
  2. Příznaky opičích neštovic
  3. Jak se opičí neštovice přenáší?
  4. Inkubační doba opičích neštovic
  5. Opičí neštovice v Česku
  6. Diagnostika opičích neštovic
  7. Léčba opičích neštovic
  8. Co pomáhá na neštovice?
  9. Očkování proti opičím neštovicím
  10. Co mají společného opičí, pravé a plané neštovice?

Co jsou opičí neštovice?

Opičí neštovice jsou onemocnění způsobené virem opičích neštovic (angl. monkeypox virus), které bylo poprvé objeveno v roce 1958 u opic chovaných pro výzkum (proto název opičí). Nositeli viru jsou však i jiná zvířata. První přenos na člověka proběhl v roce 1970 v Demokratické republice Kongo, i dnes pochází nejvíce nakažených z Afrického kontinentu. V květnu 2022 se nezvykle vysoký počet nakažených poprvé objevil v Evropě. Nejdříve se nákaza dostala z Nigérie do Velké Británie, následně se však nakažení začali objevovat také v Severní Americe a Austrálii.

 

Příznaky opičích neštovic

Příznaky opičích neštovic jsou podobné chřipkovým příznakům a nachlazení, až na charakteristickou vyrážku, která se může objevit po jednom až třech dnech (někdy i déle) a to v dutině ústní, na obličeji a v oblasti genitálií, ale i jinde po těle.

Jak se opičí neštovice přenáší?

Zdrojem je zvíře, většinou hlodavec, ve střední a západní Africe se uplatňují například veverky, gambijské krysy nebo plši, případně primáti. Člověk se nakazí blízkým kontaktem se sekrety zvířete přes poškozenou kůži (drobné oděrky, pokousání, poškrábání), potřísněním sliznic nebo kapénkovým přenosem dýchacími cestami. Popsané jsou nákazy při přípravě a konzumaci masa divokých zvířat. Je možný také nepřímý přenos kontaminovanými předměty (např. podestýlkou).

Mezilidský přenos je možný, ale není snadný; dosud proto nebyl tak významný, jako u jiných „neš­tovičných virů“. Dochází k němu zejména přímým kontaktem s infekčním materiálem z kožních a slizničních lézí. Méně rizikový je přenos respiračními kapénkami – na krátkou vzdálenost (face to face) a po delší expozici. Možná je také nákaza kontaminovanými předměty (prádlo, sexuální pomůcky). U aktuálního výskytu v Evropě se jedná převážně o přenos pohlavním stykem, často u mužů majících sex s muži (MSM).


Data o přenosu neštovic v těhotenství jsou značně omezená. Přesto existuje několik hlášených případů o vertikálním přenosu z matky na dítě během těhotenství.

 

Inkubační doba opičích neštovic

Inkubační doba (tedy doba, která uplyne od nakažení po první projevy onemocnění) může být u opičích neštovic 6 až 16 dní, výjimečně 21 dní. Lidé s mpox jsou infekční a mohou nemoc přenášet na ostatní, dokud se vyrážka nezahojí.

Opičí neštovice v Česku (aktuální ke dni 22. 6. 2022)

Případy z České republiky se v rámci národního systému surveillance hlásí přes elektronický In­formační Systém Infekční Nemoci (ISIN). Ke dni 3. srpna 2022 bylo nahlášeno do ISIN celkem 26 případů onemocnění opičími neštovicemi. Podle analýzy anonymních údajů se zatím všechna onemocnění vyskytla u mužů, ve věku od 17 do 44 let, podle věkových skupin:

  • 2 případy (15–19 let)
  • 1 případ (20–24 let)
  • 10 případů (25–34 let)
  • 13 případů (35–44 let)

Podle místa bydliště se jednalo o osoby z pěti krajů ČR, přičemž nejpostiženější je hlavní město Praha. Sedm případů bylo importovaných ze zahraničí (Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie, Německo) u ostatních 19 případů došlo k nákaze v České republice. Šest osob bylo hospitali­zováno. K přenosu nákazy došlo převážně při úzkém kontaktu v rámci sexuálních aktivit.

Diagnostika opičích neštovic

Diagnóza se stanoví na základě epidemiologické rozvahy (návrat ze střední a západní Afriky či kontakt s osobou z endemických zemí), kontakt se zvířetem (zejména hlodavci z Afriky, pokousání a poškrábání), rizikové sexuální chování v posledních 3 týdnech (zejména MSM, v zahraničí nebo s partnerem, který v zahraničí pobýval v posledních dvou měsících), blízký kontakt s osobou s klinickými příznaky či prokázaným případem opičích neštovic + výskyt horečnatého stavu se zvětšením uzlin a následným výsevem exantému v postupných stádiích.

Laboratorní vyšetření zahrnují PCR vyšetření kožních lézí a další vyšetření použité k vyloučení jiných onemocnění (HIV, syfilis aj.) Nejlepší diagnostické vzorky se odebírají přímo z vyrážky – kůže, tekutiny nebo krust – odebrané intenzivním stěrem, v prodromální horečnaté fázi je možné odebrat stěr z nosohltanu.

Léčba opičích neštovic

Léčba samotných opičích neštovic v tuto chvíli neexistuje, nemoc trvá dva až čtyři týdny. Léčí se pouze symptomy, jako je vyrážka či horečka, u vážných případů je možné nasadit antivirotika. U­žívají se tedy léky např. s paracetamolem na bolesti a horečku nebo přípravky proti svědivé vyrážce. V případě bakteriální superinfekce mohou být potřebná antibiotika. 

 

Co pomáhá na neštovice?

Při svědivé vyrážce by se měla dodržovat stejná doporučení jako u planých neštovic – tedy místo koupele pouze rychlé sprchování, než se vyrážka plně zahojí a zmizí, nemělo by se vůbec vycházet na slunce. Je také vhodné oblékat se do volného oblečení z přírodních materiálů. Pro zmírnění svědění se doporučuje nejdříve pupínky mazat tekutým pudrem, případně chladivými gely, a poté pro urychlení hojení zinkovou mastí, např. Sudocrem. Můžete také užívat antihistaminika pro zmírnění svědivosti, nejčastěji se doporučují kapky Fenistil.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Opičí neštovice jsou infekční virové onemocnění, které se projevuje hořečnatými stavy a vyrážkou. Virus opičích neštovic je známý již více než půl století, přesto se toho o něm ví překvapivě málo – hlavně proto, že oproti jiným virům nepředstavuje takové nebezpečí. 

 

 

Kmen, který se začal šířit v květnu roku 2022, nakazil celosvětově více než 85 tisíc lidí, ale způsobil méně než stovku úmrtí, což představuje úmrtnost přibližně desetinu procenta. Některé viry, naštěstí i virus monkeypox,  kvůli svým vlastnostem nemají potenciál umožňující rychlé šíření. Nemoc, která strašila veřejnost po “covidové době” v určitém smyslu ani neexistuje.“

 

 

Očkování proti opičím neštovicím

Proti opičím neštovicím je poměrně účinná vakcína, která se v minulosti používala proti pravým neštovicím – účinnost je zhruba 85 %. Proti této nemoci se ale přestalo očkovat v roce 1980, protože se považovala za vymýcenou. Teoreticky by tedy lidé, kteří byli před tímto rokem očkováni, mohli mít v případě nakažení lehčí průběh opičích neštovic. Předchozí očkování proti pravým neštovicím tedy může vést k mírnějšímu průběhu onemocnění opičími neštovicemi. Důkaz předchozího očkování proti pravým neštovicím, tedy jizvu, lze obvykle nalézt na horní části většinou levé paže. V současné době již nejsou původní vakcíny proti pravým neštovicím (první generace) dostupné široké veřejnosti. V současné době v Česku existují pouze staré zásoby vakcíny, které ale vakcinologové nedoporučují používat kvůli nebezpečí závažnějších nežádoucích účinků. Novou vakcínu proti tomuto viru některé země již začaly nakupovat, v České republice tento krok podle vakcinologů zatím není nutný.

 

Co mají společného opičí, pravé a plané neštovice?

Opičí neštovice jsou způsobeny virem ze stejného rodu jako virus způsobující pravé neštovice (rod Orthopoxvirus). Plané neštovice, tedy onemocnění typické u dětí, je způsobeno virem z rodu herpetických virů, který způsobuje také např. pásový opar. Proto očkování proti planým neštovicím, nebo jejich prodělání, nechrání proti neštovicím opičím.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2011/01/05­.pdf

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/mon­keypox

https://archiv­.szu.cz/upload­s/Epidemiologi­e/MPX/Opici_nes­tovice_na_web_Han­ka_AES4_8_22.doc­x.pdf

https://archiv­.szu.cz/upload­s/Epidemiologi­e/Infekce_zaklad­ni_informace/Za­kladni_informa­ce_o_onemocne­ni_MPX.pdf

https://www.mzcr­.cz/wp-content/upload­s/2022/05/Aktu­alni-informace-Spolecnosti-infekcniho-lekarstvi-k-opicim-nestovicim.pdf

https://ct24.ces­katelevize.cz/cla­nek/veda/opici-nestovice-se-siri-v-evrope-i-americe-chrani-pred-nimi-vakcina-proti-klasickym-20528

https://openac­cess.sgul.ac.uk/id/e­print/114430/1/Ul­trasound%20in%20Ob­stet%20Gyne%20-%202022%20-%20Khalil%20-%20Monkeypox%20an­d%20pregnancy%20what%20­do%20obstetri­cians%20need%20to%20kn­ow.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/in­fectious-diseases/expert-answers/monkeypox-faq/faq-20533608

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.