Jak poznat HIV / AIDS?

Příznaky a léčba

V roce 2020 napočítala Světová zdravotnická organizace zhruba 37,7 milionů lidí žijících s HIV. Nových infekcí přibylo 1,5 milionu. Pandemie viru HIV tedy zdaleka neskončila, ačkoliv počty infekcí i úmrtí klesly od roku 2000 na polovinu. Zde najdete přehled nejdůležitějších informací o viru HIV, nemoci AIDS a možnostech pomoci.

HIV

Co je to HIV / AIDS? Rozdíl a základní informace

HIV je virus, který způsobuje nemoc AIDS. 

 

Zkratka HIV znamená Human Immunodeficiency Virus, tedy virus lidské imunitní nedostatečnosti. Virus vytrvale napadá hlavně buňky CD4, které řídí imunitní reakci těla. Nějakou dobu odolávají, ale časem se počet CD4 buněk sníží natolik, že imunitní systém začne reagovat příliš pomalu a neefektivně. Dojde k jeho přetížení a hromadící se potíže nakonec způsobí kolaps. 

 

Poté propukne AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome, syndrom získaného selhání imunity) – imunitní systém se již není schopný bránit před HIV, ani dalšími infekcemi. HIV napadá buňky po celém těle a jiné nemoci se nesetkávají s dostatečným odporem. 

 

HIV/AIDS zatím nelze zcela vyléčit, ale existují možnosti, jak infekci kontrolovat a zpomalit její postup, tzv. antiretrovirální terapie (ART).

 

hiv aids rozdil

Jak se přenáší HIV?

HIV se přenáší tělními tekutinami jako je krev, sperma, poševní sekret a mateřské mléko. Nejrizikovější je kontakt mezi nakaženou krví a otevřenou ránou či sliznicí, pak nechráněný pohlavní styk. Těhotné a kojící ženy mohou virus přenést na své dítě. HIV se nepřenáší běžným dotykem (obejmutí, potřesení rukou atp.), ani sdílením osobních předmětů či jídla a pití (sliny neobsahují dostatek viru).

 

HIV pozitivní osoby mohou navíc snížit riziko přenosu na téměř nulové, pokud poctivě podstupují antiretrovirální terapii. Důležité je hlídat množství viru v krvi a dostat se na tzv. nedetekovatelnou virovou nálož.

HIV
hiv prenos

HIV prevence – jak se chránit

  • Kondomy tvoří nejdůležitější a nejjednodušší způsob prevence. Při správném používání snížíte riziko přenosu na minimum, navíc se chráníte proti řadě jiných pohlavně přenosných nemocí.
  • Preventivní testování je vhodné pro ty, kteří mohou být častěji vystaveni riziku, např. pokud jste sexuálně aktivní s více partnery, nebo jste užívali drogy sdílením injekční stříkačky.
  • Preexpoziční a postexpoziční profylaxe jsou termíny pro užívání léků před nebo po rizikovém kontaktu s HIV, aby se organismus uchránil před šířením viru v těle. Tyto léky jsou na předpis a vždy by měly být důkladně konzultovány s lékařem.  
HIV

Statistika HIV pozitivních v České republice

Česká republika má nízké počty nových infekcí. Za celý rok 2021 přibylo 233 HIV pozitivních, měsíčně se tedy průměrně jedná o 20 nových případů infekce. Celkem bylo na území ČR napočítáno přes 4000 HIV pozitivních osob, z toho přes 750 došlo do stádia AIDS. Naprostou většinu tvoří muži (3500 osob) a nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk.

Příznaky HIV / AIDS – stádia infekce

text

akutni HIV infekce

1. fáze – akutní HIV infekce

Během prvních dvou až šesti týdnů se příznaky podobají chřipce, jelikož zdravý imunitní systém bojuje s velkým množstvím viru. Patří mezi ně horečka, zimnice, bolest svalů a kloubů, vyrážka, průjem, silné pocení v noci, kašel, úbytek váhy, silná únava nebo afty. Symptomy však mohou být tak slabé, že je mnoho lidí nepovažuje za významné i několik měsíců po infekci. V této fázi je nejvyšší infekčnost.

chronicka HIV infekce

2. fáze – chronická HIV infekce

Této fázi se také říká asymptomatická; HIV je stále aktivní v těle, ale rozmnožuje se velmi pomalu – stále je však možné HIV přenášet na ostatní. Příznaky se liší. Někteří nakažení nemají žádné příznaky, jiní periodicky a dlouhodobě zažívají symptomy výše. Délka druhé fáze je také odlišná, bez léků však může trvat i přes 10 let.

aids priznaky

3. fáze – AIDS

Pokud nakažená osoba začne užívat léky, do třetí fáze se ani nemusí dostat. Bez léků však druhá fáze končí nástupem silných symptomů, jakmile buňky CD4 přestanou stačit náporu HIV. Tímto propuká AIDS, začíná náchylnost na oportunistické infekce a nádorová onemocnění.

HIV

HIV test – jak poznat infekci?

Jediným způsobem, jak spolehlivě poznat infekci HIV je nechat se otestovat. Naštěstí existuje několik typů testů, se kterými se lze zjistit výsledek ještě tentýž den. Laboratorní test z krve je nejpomalejší, ale dokáže HIV odhalit dříve a také určí hladinu viru v krvi. Pokud vám však stačí zjistit pouze přítomnost HIV, využijte rapidní antigenní a protilátkové testy. Dělají se z úst nebo z kapky krve a výsledky zjistíte do 30 minut.

Rychlý test na protilátky proti HIV-1/2 OraQuick

Jednorázový rychlý imunotest k detekci protilátek HIV s výsledkem do 20 minut. Detekuje protilátky ve vzorcích tekutiny z úst, z krve (z vpichu na prstu i odebrané jehlou) nebo z plazmy. Je určen pro použití profesionálními zdravotníky.

 

Koupit

hiv test
hiv aids lecba

Existuje léčba na HIV / AIDS?

HIV / AIDS zatím nejde zcela vyléčit. HIV však patří mezi retroviry, proto užíváním antiretrovirotik lze zabránit jeho množení v těle a předejít tak fázi AIDS. Antiretrovirální terapie by měla začít co nejdříve po diagnóze a pravidelně se kontrolovat. Cílem je dostat virovou nálož v krvi pod detekovatelnou hladinu a udržet ji tam, čímž se HIV pozitivní člověk stává téměř neinfekčním.

HIV

HIV / AIDS pomoc

Obdržet diagnózu HIV pozitivní obrátí člověku život vzhůru nohama. Proto je zásadní vědět, že nejste sami – existují HIV / AIDS poradny, které vás životem s nemocí provedou, objasní důležité termíny a pomohou vám monitorovat její vývoj. Obzvlášť důležité je co nejdříve začít s antiretrovirovou terapií a sledovat virovou nálož pomocí pravidelných krevních testů. Zároveň se můžete zapojit do online komunit pro podporu od dalších lidí, kteří dobře ví, čím si procházíte.


Nejznámějším místem pro podporu HIV pozitivních je Dům světla v Praze 8. Kromě bezplatného a anonymního testování také poskytuje ubytování a útočiště, sociální poradenství a pomoc pro začlenění do běžného života. Česká společnost AIDS pomoc má pobočky i v dalších městech ČR, ale ať jste kdekoliv, nebojte se do podobné poradny zapojit.

HIV