Zpět do poradny
Dotaz z 24. 7. 2025

Zarudnutí a citlivost kolem otvoru po sexu

ImunitaInfekceLaktobacilyVztahy a sexŽenské zdraví
Dobrý den,
již 5 dní mám problém s podrážděnou, zarudlou a citlivou kůží kolem vchodu pochvy, na hrázi, po stranách a v oblasti nad klitorisem v takovém záhybu. Začalo to den po sexu. Mám tam také bílou drobnou vrstvu a když ji jemně setřu, kůže je pak ještě citlivější a více zarudlá. Pálí mě to, hlavně při doteku, tření, a bolest mi znemožňuje mít nohy u sebe, mít na sobě spodní prádlo a i normálně chodit. což mi komplikuje spánek i běžný život. Uvnitř pochvy mě nic nesvědí a gynekolog mi v Dubnu potvrdil, že vnitřní kvasinkovou infekci už nemám. Používám antimykotický krém Cotylena, ale stav se nelepší. Snažím se být celý dny bez spodního prádla, chladím si to místo obklady, ale stále stejná bolest při doteku.. Prosím o doporučení léčby, protože situace je pro mě velmi nepříjemná a nevím co dělat..
Děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Z toho, co popisujete, by se mohlo jednat o zevní kvasinkový zánět (vulvitidu), která je nyní spíše na povrchu než uvnitř.

Pokračujte ve vnější péči, ale změňte léčbu. Pokud Cotylena nezabírá, zkuste jiný antimykotický krém – například Imazol krém pastu nebo Canespor, které jsou účinné právě proti povrchové kandidóze. Nanášejte je jemně 2–3× denně na suchou pokožku, nejlépe po krátkém omytí vlažnou vodou bez mýdla.

Pokud je zarudnutí silné a pálí, může pomoci na pár dní i Hydrocortison krém – nanáší se jen velmi tenká vrstva 1–2× denně, maximálně 3–5 dní, a jen pokud není podezření na bakteriální infekci (hnis, silné mokvání apod.).

Na podporu léčby můžete přidat i probiotika, ideálně vaginální (např. Gynocaps, Gynimun), případně celkově (Laktobacily), které pomáhají obnovit přirozené prostředí a snižují riziko recidivy.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiMagnesiumProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyDotaz na lékárnyKašelHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuVitamin CKojeníPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy