Voda je základem lidského těla – nachází se uvnitř buněk, v krevních cévách i mezi buňkami. Během dne však vyloučíme pocením, dýcháním či vyprazdňováním až 2,5 litru tekutin. Dehydratace organismu nastává, když z těla odchází více vody a tekutin, než do něj vstupuje. Abychom se tomu vyhnuli, je nutné dodržovat zdravý pitný režim. Jak poznat dehydrataci a jaké potíže může způsobit?
Vhodný pitný režim záleží na vaší hmotnosti a rovná se přibližně 35–40 ml vody denně na 1 kg váhy. Tedy pokud vážíte např. 60 kg, měli by jste vypít denně 2,1–2,4 litru vody. Obecná doporučení uvádí kolem 2,7 litru vody pro ženy a 3,7 litru pro muže. Záleží však také na vaší fyzické aktivitě a okolnostech, jako je např. horké počasí. V případě, že během dne sportujete a potíte se, měli byste příjem vody výrazně zvýšit.
Jak můžeme včas poznat dehydrataci? Mezi úplně první projevy dehydratace patří u dospělých lidí žízeň a tmavší moč. Právě barva moči se považuje za nejlepší ukazatel úrovně hydratace – světlá a čirá moč znamená dobrou hydrataci, avšak tmavší barva značí, že jste dehydrovaní.
Dehydrované dítě nemusí vykazovat stejné příznaky jako dospělí, takže může být pro rodiče náročnější identifikovat možný problém. Dehydrataci u kojenců nebo batolat můžete poznat pomocí signálů jako jsou suché, popraskané rty, méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně), suchý jazyk nebo mírně propadlá fontanela na hlavičce. Může dojít také ke vzniku šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči), nebo si všimnete, že dítě při pláči neprodukuje slzy.
Příznaky dehydratace u větších dětí jsou stejné
jako u dospělých: bolesti hlavy, únava, zácpa, tmavá moč a
lehké závratě.
Příznaky dehydratace u seniorů jsou zejména
závratě, suchý a povleklý jazyk, permanentní slabost či
zácpa. Dále také tmavší barva moči, její
snížené množství a případně i neobvyklý
zápach.
Základním testem hydratace je zmiňovaná barva moči – tmavší znamená dehydrataci, světlá až čirá naopak dostatečnou hydrataci.
Kromě toho lze hydrataci otestovat také pomocí elasticity kůže, tzv. testem kožního turgoru. Spočívá v stisknutí kůže prsty (jakoby jste chtěli štípnout) a pozorování, za jak dlouho se vrátí do původní napjaté polohy. Pokud je člověk dehydrovaný, kůže se bude vracet velmi pomalu a zůstane déle zmáčknutá. U dospělých můžete test provést na hřbetu ruky nebo kloubech prstů, u dětí na bříšku.
Proč však dochází k dehydrataci? Základní příčinou je nedostatečný příjem tekutin, přílišná ztráta vody nebo kombinace obojího. Proto je dodržování pitného režimu to první doporučení, které uslyšíte, když se potýkáte s průjmem, zvracením, nebo nadměrným pocením (např. u horečky) – tělo během těchto potíží rychle ztrácí vodu a snadněji tak dojde k dehydrataci. Zvyšte příjem vody také při sportování nebo pobytu na slunci, kdy také dochází k silnějšímu pocení.
Základním řešením dehydratace je zvýšení pitného režimu, tedy tzv. rehydratace. Doporučuje se pití vody spolu s nápojem obsahujícím elektrolyty, jako je např. sportovní nebo elektrolytový nápoj s nižším obsahem cukru. V krajních případech je možné si podobný nápoj také vyrobit doma smícháním půl lžičky soli, 6 lžiček cukru a 1 litru vody. Podstatné je však hlavně množství tekutin, proto pijte, co vám nejvíce chutná.
Pokud poznáte, že jste dehydrovaní, nesnažte se rychle vypít velké množství vody najednou. To představuje velkou zátěž pro ledviny, které za hodinu zpracují zhruba litr vody. Proto je potřeba organismus opět hydratovat postupným popíjením vody během dne.
Základem je dodržování pitného režimu. Každý sice víme, že nám prospívá pravidelně pít, ale během rušného dne se na to snadno zapomene. Během potíží jako je horečka a střevní chřipka se zase chceme co nejdříve vyléčit a opět můžeme pravidelné pití opomenout. Udělejte to pro sebe jednodušší a mějte vodu vždy nějak po ruce. Do tašky můžete hodit praktickou lahev, doma nebo v práci mít vždy sklenici vody na stole. Zaveďte si nové zvyky, např. vypít sklenici vody hned po probuzení nebo před jídlem.
Úplným základem je stará dobrá voda. Můžete si ji také osladit ovocem nebo zeleninou, jako je okurka či citrón. Vhodné je sáhnout také po ovocných džusech či šťávách, ideálně po těch s nižším obsahem cukru. Na dehydrataci je dobrá i kokosová voda, sportovní nápoje obsahující elektrolyty a čaje. Hlavní je, aby vám vybraný nápoj chutnal a vypili jste ho dostatečné množství.
Do pitného režimu se počítá také káva – častokrát se chybně uvádí, že káva tělo naopak dehydratuje, ovšem to není přesné. Kofein je lehce močopudný a může vás častěji hnát na malou, ale efekt není tak silný, aby přispěl k dehydrataci. Riziko začíná být významné až při konzumaci 500 mg kofeinu za den. Pro představu, espresso má zhruba 77 mg kofeinu – museli byste vypít 7 šálků, abyste rizikové hranice dosáhli.
Močopudný účinek je však mnohem silnější
u alkoholu, dehydratace proto často doprovází kocovinu.
Ideálně zároveň pijte vodu nebo jiné „nealko“ mezi každým
alkoholickým nápojem.
U dětí je příjem a výdej tekutin 4–5× vyšší než u dospělých a zároveň mívají vyšší fyzickou aktivitu. Abychom předešli dehydrataci, je potřeba hlídat jejich příjem tekutin, a to nejen v létě. Děti a kojenci jsou náchylnější k dehydrataci způsobené průjmem, horečkou a zvracením. Je to proto, že mají rychlejší metabolismus, což způsobuje také větší ztrátu vody.
Ve všech případech možné dehydratace dětí raději kontaktujte lékaře a požádejte o radu. Pokud stav dítěte umožní domácí léčbu, možným řešením jsou tzv. ORR – orální rehydratační roztoky. Jsou navrženy tak, aby nahradily chybějící elektrolyty a cukr a doplňují ztrátu vody, která vznikla např. zvracením nebo průjmem.
U starších lidí může dojít k dehydrataci i bez žízně. S vyšším věkem tělo přestane na žízeň tolik upozorňovat a zároveň se zhoršuje funkce ledvin, proto se musí na pitný režim myslet aktivněji než dříve. K dehydrataci mohou přispět také zdravotní potíže, léky či kombinace léků, které způsobí zvýšené odvodňování. Kromě dodržování pitného režimu zkuste do jídelníčku zahrnout potraviny obsahující vodu jako je meloun, okurka, celer, nebo vývary či polévky.
Dehydratace seniorů se léčí zejména zvýšením pitného režimu vody a nápojů obsahujících elektrolyty. Pokud je dehydratace vážnější, může být nutná hospitalizace, kdy budou tekutiny a elektrolyty podávány do žíly.
Dlouhodobá (tzv. chronická) dehydratace nastává v případě, když člověk po dlouhou dobu ztrácí více vody než přijímá. Příčinou může být dlouhodobé zvracení nebo průjem, dieta s nízkým obsahem vodnatých potravin nebo dlouhodobě nedodržovaný pitný režim. Při dlouhodobé dehydrataci můžete pociťovat běžné příznaky, nebo se může stát, že si ani nevšimnete – v tom případě se vaše tělo stává méně citlivým na příjem vody a snaží se vystačit si s menším množstvím bez ohledu na to, že potřebuje více.
Kromě běžných projevů dehydratace může nastat urolitiáza – trvalý
stav, kdy se tvoří kameny v ledvinách, močovém měchýři nebo
močových cestách. Zároveň, pokud jste chronicky dehydrovaní,
mohou se u vás rozvinout další zdravotní potíže – nevolnost, bolesti
hlavy, závratě a svalové křeče se mohou zhoršit s tím, jak vaše
dehydratace postupuje.
Pitný režim je o příjmu vody, můžete si ho však obohatit naším výběrem dalších zdravých nápojů. Nejjednodušší je zvolit přírodní šťávy a sirupy, které vodu ochutí a také doplní vitamíny a antioxidanty. Čaje jsou klasika, říká vám ale něco kombucha? Jde o fermentovaný čajový nápoj s mírnou perlivostí a probiotiky pro zdravé trávení. Skvělým řešením třeba do práce jsou instantní nápoje. Zvolte ovocné chutě pro osvěžení, nebo zažeňte mlsnou sladkou chutí čokolády nebo kokosu.
Autor článku