Co na nevolnost v těhotenství?

Trápí vás v těhotenství ranní nevolnosti? A ne jen ranní? Nejste rozhodně sama! A co vlastně způsobí, že je vám v těhotenství špatně? Hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu hCG v krvi, která dosahuje nejvyšších hodnot mezi 8. a 9. týdnem těhotenství.

Trápí vás v těhotenství ranní nevolnosti? A ne jen ranní? Nejste rozhodně sama! A co vlastně způsobí, že je vám v těhotenství špatně?

Co je ranní nevolnost?

Ranní nevolnost se objevuje v prvním trimestru těhotenství a projevuje se převážně nechutí a zvracením. Většinou je způsobena tím, že mají v průběhu prvního trimestru ženy citlivý čich, což zapříčiňuje extrémní averzi k některým potravinám a pachům, které následně vyvolají onu zmíněnou nevolnost.

Statistiky říkají, že pokud patříte mezi 3 ze 4 nastávajících maminek, které trpí příznaky ranní nevolnosti, víte, že nevolnost a zvracení mohou ve skutečnosti zasáhnout kdykoli během dne nebo noci. Pojmenování „ranní” pak není zcela na místě. :)

Kdy nevolnosti nejčastěji přicházejí?

Ranní nevolnosti obvykle začínají kolem 4. až 6. týdne těhotenství a trvají zhruba do poloviny 2. měsíce. Není tak divu, že patří mezi první příznaky těhotenství.

U některých maminek nastupuje nevolnost o něco později, a to mezi 7. až 9. týdnem. Avšak není třeba zoufat – tento nepříliš zábavný příznak těhotenství u většiny žen vymizí kolem začátku druhého trimestru.

Jak dlouho trvají ranní nevolnosti?

U velké většiny nastávajících maminek nevolnost a zvracení obvykle ustoupí mezi 12. a 16. týdnem těhotenství, přičemž symptomy jsou nejhorší od 10. do 16. týdne.

U některých žen mohou nevolnosti v těhotenství přetrvávat i v dalším trimestru, proto pro vás máme pár tipů, jak stavy slabosti a nutkání na zvracení alespoň trošku zmírnit.

Rady a tipy, jak zmírnit průběh nevolností:

 

  • Upravte jídelníček a vyhýbejte se příliš tučným a smaženým jídlům
  • Než ráno vstanete, dejte si sušenku nebo něco malého k jídlu, co vyrovná hladinu cukru v krvi (můžete si nachystat už večer k posteli)
  • Žádné rychlé ranní vstávání – hezky se protáhněte a pak teprve pomalu vstaňte
  • V průběhu dne se snažte jíst menší porce jídla a nezapomínejte na vitamíny, které jsou obsažené hlavně v ovoci a zelenině
  • Dostatečný pitný režim je základ
  • Pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu je to pravé
  • A to nejdůležitější na závěr: Pozitivní přístup a pravidelný relax :)

Proti nevolnostem

Vitamíny pro těhotné

Co na toto téma říká závěrem náš odborník Mgr. Martina Macfeldová?

Mnoho budoucích maminek trpí v době mezi 8. – 16. týdnem těhotenství nevolností a někdy i zvracením. V tomto případě je nauzea důsledkem hormonálních změn probíhajících v raném těhotenství. Změny hladin hormonů přímo dráždí centrum pro zvracení. Nevolnost se vyskytuje převážně ráno. Někteří vědci zaznamenali určitou souvislost mezi nevolností a vysokým příjmem tuku ve stravě a domnívají se, že omezení tučných jídel může těhotným ženám pomoci tyto potíže omezit.

Zdroje

https://bpac.or­g.nz/bpj/2011­/november/preg­nancy.aspx
https://www.nhs.uk/…ng-sickness/
 https://www.mayoclinic.org/…syc-20375254

tehotenstvi

Autor článku

Klára Hausteinová

Psaní pro mě není jen koníček, ale hlavně způsob, jak přinést informace všem, kteří hledají inspiraci a rady – převážně pak v oblasti zdraví a mateřství. Když zrovna netvořím, najdete mě na cestách, ponořenou do fantasy knihy, nebo na výletě v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.