Bolest břicha: Typy bolesti, příčiny, symptomy a léčba

Bolest břicha patří mezi nepříjemné, avšak časté zdravotní problémy, které bychom neměli podceňovat. Může jít o banální záležitost jako důsledek dietní chyby, ale může také poukazovat na vážná zdravotní onemocnění.

Nejčastější typy bolesti břicha

Typů bolesti břicha je několik a odvíjí se především od příčiny. Mezi nejčastější bolesti břicha, se kterými se lidé potýkají, patří ranní a noční bolest břicha.

Ranní bolest břicha

První co cítíte, když se ráno probudíte, je bolest břicha? Určitě nikdo o takový start nového dne nestojí, co je však příčinou? Možných příčin je mnoho, jednou z nich je syndrom dráždivého tračníku. Jedná  se o chronické onemocnění trávicího traktu, které se projevuje bolestí v podbřišku, častým nucením na stolici, průjmem či zácpou. Spouštěčem těchto problémů bývá často psychické nepohodlí vyvolané například úzkostí, obavami nebo každodenními aktivitami spojenými se stresem jednotlivce. Léčba spočívá především v nastolení psychické pohody a eliminace stresových faktorů v životě. Další příčinou bolesti břicha po ránu jsou žaludeční vředy.

Ty vznikají vlivem narušené sliznice žaludku. Bolest břicha se projevuje především po jídle nebo nalačno. Léčba spočívá v úpravě jídelníčku a pravidelné konzumaci menších porcí, které zabraňují tvorbě žaludečních šťáv. Neléčené žaludeční vředy mohou být života ohrožující v případě prasknutí vředu a následného krvácení. Ranní bolest břicha se často vyskytuje také v těhotenství, kdy nastávající maminky pociťují především nepříjemné pálení žáhy a pocit na zvracení. Tyto příznaky nejsou ojedinělé a postihují až polovinu těhotných žen v prvním trimestru. Příčinou je těhotenský hormon hCG, nízká hladina cukru v krvi nebo vyšší obsah žaludečních kyselin. Zmírnit ranní nevolnosti lze snězením malého sousta jídla ihned po probuzení, čímž dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi.

 

Noční bolest břicha

Bolest břicha během noci je rovněž častý problém. Většinou se jedná o nevhodně zvolenou těžkou večeři. Pokud vás však bolí břicho pravidelně a bolest se objevuje ve střední části břicha 2–6 hodin po jídle, může se jednat o dvanáctníkové vředy. Ty určitě není radno podceňovat, protože neléčené vředy mohou vést až k prasknutí a následně ke krvácení do dutiny břišní. Pokud večer usínáte s nepříjemným pocitem pálení na hrudi a kyselé, hořké chuti v ústech, jde pravděpodobně o pálení žáhy neboli reflux. Pálení žáhy je poměrně častý problém a setká se s ním skoro každý, třeba po vydatné těžké večeři.

Pokud se však tento problém pravidelně opakuje, na vině může být ochablý svěrač, který propustí žaludeční šťávy ze žaludku do jícnu. Člověk si může pomoc volně prodejnými léky nebo přírodními metodami jako lžičkou jedlé sody rozmíchané ve vodě, což neutralizuje kyselé prostředí a poskytne brzkou úlevu. Bolest břicha v noci může překvapit také v případě zánětu slepého střeva. O slepém střevě většinou ani nevíme, ale jakmile dojde k zánětu, umí pěkně potrápit. Projevuje se silnou bolestí v pravém podbřišku, nevolností a zvracením. V tomto případě si pacient není schopen pomoc sám a jediním řešením je operace.

 

Specifické příznaky bolesti břicha a jejich význam

Bolest břicha se může vyskytovat samostatně, často je ale doprovázena dalšími příznaky. Mezi ně patří: průjem, zvracení, zimnice, teplota, plynatost, křeče nebo zácpa. Spojitost mezi těmito příznaky dokáže poukázat na správnou diagnostiku problému. Většinou lze tyto obtíže vyřešit prostřednictvím léků doma, pokud se však přidá k symptomům i vysoká horečka, je potřeba vyhledat lékaře. Mezi časté příznaky bolesti břicha patří také bolest břicha při menstruaci, která se projevuje křečovitými bolestmi v podbřišku a bederní oblasti. Úlevu dokážou zajistit volně prodejné léky na bolest, bylinky, kdy vhodný je například kontryhelový čaj a teplé obklady.

Bolest břicha v těhotenství

Bolest břicha v těhotenství je poměrně běžná, a to již na začátku těhotenství, kdy dochází k rozpínání a růstu dělohy. Bolest může připomínat menstruační bolesti, které netrvají dlouho a brzy odezní. Pokud je však bolest v podbřišku ostrá, bodavá a doprovázena špiněním či krvácením, je nutné vyhledat lékaře. Mohlo by se jednat o samovolný potrat. Těhotné ženy také často trápí bolesti břicha z důvodu plynatosti, nadýmání a zácpy. Vlivem ženského pohlavního hormonu estrogenu totiž dochází ke zpomalení metabolismu. Důležité je tedy dbát na správnou skladbu jídla a pokud možno se vyvarovat nadýmavým potravinám jako jsou například luštěniny. Budoucí maminky může potrápit také tvrdnutí břicha, které se častěji projevuje zejména v 2. a 3. trimestru těhotenství.

Bolest břicha u dětí

Děti trpí bolestí břicha poměrně často, jedná se také o nejčastější problém, se kterým maminky se svými dětmi sedí v čekárnách u lékaře. Diagnostika je o něco lehčí než v případě novorozenců, jelikož dítě dokáže lokalizovat, kde ho bříško bolí, nejčastěji je to bolest v oblasti pupku. Jedná se o různé dietní chyby, infekce, především rotaviry. Stěžejní je identifikovat, zda kromě bolesti břicha dochází také ke zvracení či průjmu. To bývá hlavně u malých dětí rizikové, protože dochází k rychlé dehydrataci organismu. Nutná je tedy včasná návštěva lékaře.

V případě dietní chyby je namístě úprava aktuálního jídelníčku. Časté bývají u dětí také potravinové alergie, jsou to především intolerance kravského mléka, ale také alergeny jako čokoláda, kakao, citrusy nebo jahody. V případě akutních bolestí břicha se hojně vyskytují také záněty močových cest, ledvin, slepého střeva nebo uskřinutá kýla.

 

Bolest břicha u novorozenců a miminek

Bolest břicha u novorozenců a kojenců je jeden z nejčastějších problémů, které čerstvé maminky řeší. Diagnostika bývá obtížná, ale ve většině případů se jedná o koliku, která je způsobena zvýšenou tvorbou plynů, které následně tlačí na stěny střev. Mezi časté příčiny bolesti bříška patří nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, kdy dítě kromě bolesti většinou nepřibývá na váze. Řešením však není samovolné nasazení umělého mléka, ale diagnózu stanoví především ošetřující lékař. Kojenci také často trpí bolestmi břicha vlivem jejich nezralého trávicího systému. Přijímaná potrava je pro novorozence něčím novým a jejich trávicí soustava si musí postupně na potravu zvykat.

 

Bolest břicha po jídle

Bolí vás břicho bezprostředně po jídle? Na vině bývá většinou špatně zvolená těžká, tučná strava. Pokud vás však tyto obtíže trápí často, může se jednat o některou z potravinových intolerancí. Nejčastější je celiakie neboli intolerance lepku. Projevuje se nadýmáním, bolestmi, břicha či průjmem po jídle. Léčba spočívá v celoživotním dodržování bezlepkové diety. Za předpokladu, že vám však nebyla diagnostikována celiakie a obtíže se přesto vyskytují, může vaše tenké střevo přecitlivěle reagovat na lepek.

V tomto případě se o intoleranci nejedná, ale pro zmírnění obtíží lze rovněž dodržovat bezlepkovou stravu. Další častou potravinovou intolerancí je nesnášenlivost laktózy, kdy obdobné potíže nastupují po jídle s obsahem laktózy vlivem neschopnosti strávit mléčný cukr. Intolerance laktózy bývá často zaměňovaná za alergii na kravské mléko, která je imunitní reakcí na bílkovinu a bývá také doprovázena kožní vyrážkou.

 

Co dělat při bolestech břicha

Při bolestech břicha je důležité sledovat příznaky a vyhodnotit, jak je stav závažný. Léčba se pak odvíjí od správné diagnostiky problému. V případě běžných bolestí břicha si lze pomoc prostřednictvím domácích léčebných metod. Vhodné jsou například bylinkové čaje jako mátový, heřmánkový, fenyklový nebo odvar z kmínu. Úlevu mohou zajistit studené či teplé obklady. V případě obtíží lze také sáhnout po volně dostupných lécích jako je Paralen, Espumisan nebo Rennie. Pokud člověka trápí dlouhodobé obtíže nebo jsou bolesti silné, neustupující, doprovázené zvracením či horečkou, určitě neotálejte s návštěvou lékaře.

Bolest břicha při sexu

Pokud pociťujete bolest břicha při sexu, může se jednat o aktuálně probíhající infekci. Mezi nejčastější gynekologické záněty patří bakteriální nebo kvasinkové. Jestli je bolest lokalizovaná hlouběji v podbřišku, může se jednat o zánět dělohy, vejcovodů nebo vaječníků. Důležité je navštívit svého lékaře kvůli správné diagnostice problému a nasazení vhodné léčby. V případě bakteriálních infekcí je často potřeba přeléčit i sexuálního partnera, aby nedocházelo k neustálému přenosu zánětu. Rizikovým faktorem je střídání sexuálních partnerů a nevhodné sexuální praktiky.

Pokud trpíte bolestmi při sexu nebo po něm pravidelně, na vině může být endometrióza. V případě tohoto onemocnění se částečky děložní sliznice odlupují a dostávají se tak mimo děložní dutinu, často do podbřišnice, močového měchýře nebo střeva. Kromě bolesti při pohlavním styku se projevuje také bolestivou menstruací nebo neplodností. Léčba spočívá v podávání ženských hormonů v podobě hormonální antikoncepce. Namístě je však i přírodní léčba, vhodné jsou bylinky jako kontryhel nebo potraviny s obsahem fytoestrogenů jako je jetel nebo sója.

Shrnutí

Druhů a příčin bolesti břicha je nepřeberné množství, od dietních chyb, infekcí, psychického stavu, až po vážná zdravotní onemocnění. Bolest břicha tedy rozhodně není na místě podceňovat. Důležité je správně vyhodnotit závažnost problému a s případnými obtížemi se svěřit do rukou lékaře. Vhodné je zařadit do stravy zdravé potraviny a podpořit trávení probiotiky, které zajistí osídlení střev prospěšnými bakteriemi.
Tento článek má pouze edukativní charakter a neslouží jako náhrada návštěvy či konzultace s lékařem.

 

pilulka

Autor článku

Kateřina Viktorová

Za klávesnicí s šálkem výběrové kávy v ruce tvořím články o zdraví a zdravém životním stylu. Mám i svůj lifestyle blog, kde sdílím kousky mého života a nejrůznější tipy. Vedle toho se také ráda vzdělávám, a to jak z hlediska zdravotnických témat, tak například marketingu.

Všechny články od autora