Hodgkinův lymfom: komplexní průvodce
Hodgkinův lymfom, často označovaný jako Hodgkinova choroba, je typ rakoviny lymfatického systému. Lymfatický systém je součástí imunitního systému těla, což znamená, že postižení tímto onemocněním může způsobit řadu komplikací. Přestože je to vzácný druh rakoviny, léčba Hodgkinova lymfomu je často úspěšná, zejména pokud je diagnostikována v časném stadiu.
Obsah
- Co způsobuje Hodgkinův lymfom?
- Příčiny a rizikové faktory
- Příznaky
- Diagnostika
- Léčba Hodgkinova lymfomu
- Prognostika a sledování
- Prevence
- Závěr
Co způsobuje Hodgkinův lymfom?
Hodgkinův lymfom způsobuje přítomnost specifických buněk zvaných Reed-Sternbergovy buňky. Tyto buňky se pod mikroskopem vyznačují svou velikostí a specifickým vzhledem. Ačkoli může mít původ v jakékoli části lymfatického systému, nejčastěji začíná v lymfatických uzlinách v horní části těla, jako je hrudník, krk nebo podpaží.
Příčiny a rizikové faktory
- Nejasná etiologie: Přesné příčiny Hodgkinova lymfomu nejsou plně známy. Pravděpodobně jde o kombinaci genetických, infekčních a environmentálních faktorů. Incidence Hodgkinova lymfomu je v ekonomicky vyspělých zemích Evropy a Severní Ameriky 2,9/100 000 obyvatel.
- Virové infekce: Některé studie ukazují, že infekce, jako je Epstein-Barrův virus, mohou zvyšovat riziko vzniku Hodgkinova lymfomu.
- Stav imunitního systému: Lidé s oslabeným imunitním systémem, například kvůli HIV/AIDS nebo po transplantaci orgánů, mají vyšší riziko rozvoje Hodgkinovy choroby.
- Věk a pohlaví: Více než 70 % pacientů je ve věku mezi 17 a 35 lety, častěji onemocní muži.
Příznaky
Jak poznat Hodgkinův lymfom? Příznaky jsou různorodé a mnoho z nich může být spojeno s jinými méně vážnými onemocněními. Pokud máte některý z následujících příznaků, konzultujte váš stav se svým lékařem.
- Zvětšené lymfatické uzliny: Tyto uzliny mohou být hmatatelné pod kůží, zejména na krku, v podpaží nebo v tříslech.
- Bolest: Někteří pacienti pociťují bolest v postižených lymfatických uzlinách po konzumaci alkoholu.
- Horečka a zimnice: Tyto příznaky mohou být spojeny s náhlým zvýšením teploty a následným poklesem.
- Únava: Chronická únava může být jedním z příznaků mnoha onemocnění, včetně Hodgkinova lymfomu.
- Hubnutí: Nečekané a rychlé ztráty hmotnosti mohou signalizovat problémy s lymfatickým systémem.
- Nadměrné pocení v noci: Tento příznak je charakteristický pro mnoho druhů lymfomů.
- Vyrážka: Další nespecifický příznak Hodgkinova lymfomu je vyrážka nebo nepříjemné svědění kůže.
Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:
„Jsou-li pacienti léčeni podle posledních poznatků moderní medicíny, jsou v 85–95 % vyléčitelní a jejich životní naděje je více než 40 let. Do popředí však začaly vystupovat pozdní následky léčby, které mohou výrazně zhoršit kvalitu i délku jejich života. Nejzávažnějšími z nich je kardiotoxicita a sekundární malignity.“
Paralen 500 mg, 24 tablet
Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 100 ml
Paralen 500mg, 12 tablet
Nurofen Rapid 400 mg 30 měkkých tobolek
Nurofen 200 mg 24 tablet
Nurofen pro děti 125 mg čípky
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Paralen 100mg 5 čípků
Inflanor 40mg/ml por.sus 100 ml
Nurofen Rapid 400 mg 20 měkkých tobolek
Aspirin 500mg 80 obalené tablety 80 ks
Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 200 ml
Panadol Novum 500 mg 24 tablet
Aspirin C 20 šumivých tablet
Nurofen Junior Pomeranč 100 mg 12 měkkých tobolek
Diagnostika
Diagnostika Hodgkinova lymfomu obvykle zahrnuje kombinaci fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a zobrazovacích studií. Nejdůležitější je biopsie lymfatické uzliny, kde se vezme vzorek tkáně k analýze pod mikroskopem. Mezi další testy patří:
- Krevní testy: Mohou odhalit abnormální počty bílých krvinek nebo jiné změny spojené s Hodgkinovým lymfomem.
- CT, MRI a PET: Tyto zobrazovací techniky lékařům pomáhají identifikovat, kde v těle se nachází postižené lymfatické uzliny.
- Kostní dřeň: Biopsie kostní dřeně může být potřebná k určení, zda se rakovina rozšířila dále do kostní dřeně.
Léčba Hodgkinova lymfomu
Léčba Hodgkinova lymfomu se obvykle liší v závislosti na stadiu onemocnění a věku pacienta. Běžné léčebné metody zahrnují:
- Chemoterapie: Používá léky k zabití rakovinných buněk. Léky mohou být podávány orálně nebo intravenózně a často se kombinují pro zvýšení účinnosti.
- Radioterapie: Ke zneškodnění rakovinných buněk využívá vysokoenergetické paprsky. Cílí přímo na oblast postiženou rakovinou a minimalizuje poškození okolních zdravých tkání jako je tomu u chemoterapie.
- Biologická léčba: Zaměřuje se na vylepšení přirozené schopnosti těla bojovat proti rakovině. Využívá látky vyrobené tělem nebo v laboratoři k boji proti rakovinným buňkám.
- Kostní dřeň a transplantace kmenových buněk: Po intenzivní chemoterapii nebo radioterapii, která poškodila kostní dřeň, někteří pacienti potřebují transplantaci kmenových buněk.
Prognostika a sledování
Prognostika Hodgkinova lymfomu závisí na několika faktorech, včetně věku pacienta, celkového zdravotního stavu, stadia rakoviny a jak dobře rakovina reaguje na léčbu. Většina pacientů s Hodgkinovým lymfomem je vyléčena, zejména pokud je diagnostikována a léčena v časném stadiu. Úmrtnost se v posledních letech snižuje, v roce 2018 v ČR zemřelo 58 lidí s diagnostikovaným Hodgkinovým lymfomem. Pravidelné kontroly a sledování jsou nezbytné, aby se zajistilo, že se rakovina nevrátí.
Prevence
I když neexistují jasné metody prevence Hodgkinova lymfomu, je možné riziko snížit několika způsoby. Pravidelné lékařské kontroly, vyvarování se rizikovým faktorům, jako jsou infekční choroby, a včasná léčba případných příznaků zvyšuje šance na rychlou diagnózu a úspěšnou léčbu.
Příznaky Hodgkinova lymfomu

Bolest a zvětšené lymfatické uzliny

Únava

Horečka a zimnice

Hubnutí
Závěr
Hodgkinův lymfom je vážným onemocněním, ale s moderními léčebnými metodami má většina pacientů vysokou pravděpodobnost uzdravení. Je důležité si uvědomit potenciální příznaky a pravidelně navštěvovat lékaře. Včasná diagnostika a léčba mohou zásadním způsobem zlepšit výhledy do budoucna.
Zdroje
https://bloodcancer.org.uk/understanding-blood-cancer/lymphoma/hodgkin-lymphoma/what-is-hodgkin-lymphoma/?gad=1&gclid=CjwKCAjwp8OpBhAFEiwAG7NaEt59BAg1B9CRojlhRsunKBg60VkHb4sDXNOSxveICOIkZ0Cwlyu3ghoCKHcQAvD_BwE
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hodgkins-lymphoma/symptoms-causes/syc-20352646
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6206-hodgkin-lymphoma
https://www.lymfomhelp.cz/CZ/lecba
https://www.hodgkin.cz/
https://www.uzis.cz/index.php?pg=aktuality&aid=8519
https://www.internimedicina.cz/artkey/xon-201003–0002_Hodgkinuv_lymfom-slovo_uvodem.php
Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
