Zvýšená teplota, horečka a zimnice

Podzimní sychravé počasí nahrává různým virózám, chřipkám a nachlazení, jejichž projevem často bývá zvýšená teplota, či dokonce horečka nebo zimnice. Co vám pomůže v domácí léčbě a kdy je lepší zajít k lékaři?

Příčiny zvýšené teploty či horečky

Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 35,8 a 37 °C. O zvýšenou teplotu se tedy jedná, pokud překročí hranici 37 °C a nad 38 °C už se jedná o horečku. Zvýšená teplota či horečka je projevem nemoci či infekce a tělo se tímto způsobem v podstatě léčí – zvyšuje metabolismus, zvyšuje se také teplota a imunitní systém při vyšší teplotě funguje efektivněji. Teplota se často objevuje také po očkování, operaci či úrazu.

zvysena teplota priciny
šipka

Rychlá pomoc na teplotu a horečku

Panadol Novum 500mg 24 tablet

Můžete mít zítra
49 Kč
Aspirin C 20 šumivých tablet

Aspirin C 20 šumivých tablet

Můžete mít zítra299 Kč
šipka

Kdy jít s horečkou k lékaři?

Když vás potká horečka, není nutné hned první den běžet k lékaři. S návštěvou doktora ale neotálejte, pokud si naměříte více než 38 °C, tento stav trvá více než tři dny a nijak se nelepší. Při teplotě, která atakuje 40 °C a nedaří se ji během jednoho dne srazit, se opravdu nevyplatí pokoušet se ji vyležet doma. V případě dalších příznaků jako vyrážka, zvracení či poruchy vědomí je nutné volat rychlou záchrannou službu, protože se může jednat o příznaky nebezpečného onemocnění zvaného meningokoková meningitida nebo o sepsi (otravu krve).

horecka kdy jit k lekari

Co je to svalová horečka?

Svalová horečka je stav známý především sportovcům nebo těm, kdo při fyzickém výkonu přecenili své síly a bolí je namáhané svaly. Její příčinou je jednak ve svalech nahromaděná kyselina mléčná a také drobná poranění svalových vláken. Tato bolest by měla do týdne odeznít a jejím úkolem je ochránit organismus tak, abychom ho nechali těch několik dní odpočívat. Nejedná se tedy o horečku v pravém slova smyslu.

oddelovač

Měření teploty

Zda má dítě nebo náš blízký zvýšenou teplotu zjistíme v první chvíli tak, že mu zkusíme hřbet ruky přiložit na čelo nebo krk. Zároveň může mít zrůžovělou pokožku na tvářích, postižený se zdá letargický a většinou ho bolí hlava.

 

Po prvotním posouzení je dobré zjistit teplotu přesněji. Především starší generaci se při měření teploty vybaví klasický skleněný teploměr plněný rtutí, který je však od roku 2009 zakázán. Skleněné teploměry jsou stále na trhu, nyní ale plněné jinými kovy. Díky moderním technologiím můžeme dnes zvolit mnohem pohodlnější cesty, jak změřit teplotu sobě nebo dětem.

bezkontaktní teploměr

Bezkontaktní teploměr

Bezkontaktní teploměry (nebo také infračervené) mají vyšší pořizovací cenu, jsou ale rychlé a hygienické, teplotu změříme snadno i dětem ve spánku. Teplotu zjistíme přidržením teploměru 2 cm od čela, spánku nebo do ucha (zde se nám výsledek ukáže nejpřesněji).

Kontaktní teploměr

Kontaktní teploměr

Výhodou kontaktních teploměrů je především nižší cena, ale jeho používání může být pro někoho méně příjemné. Teplota se měří v podpaží, v ústech, rektálně nebo v uchu. Na rozdíl od skleněných teploměrů se ale výsledek ukáže během několika sekund.

Dětský teploměr

Dětský teploměr

Speciální dětské teploměry na sobě někdy mívají veselé motivy, aby se děťátko měření nebálo. Do této kategorie spadají třeba nálepky, které po nalepení na tělo ukazují přibližnou teplotu nebo teploměry ve tvaru dudlíku.

Cemio Metric 308 SMART Bezkontaktní teploměr

Můžete mít zítra
719 Kč
Lepu LFR30B Infračervený čelový teploměr

Lepu LFR30B Infračervený čelový teploměr

Můžete mít zítra439 Kč
Hartmann Thermoval digitální teploměr Standard

Hartmann Thermoval digitální teploměr Standard

Můžete mít zítra99 Kč
šipka

Zimnice

Zimnice je stav, kdy se člověk nemůže zahřát ani pod peřinou nebo přes několik vrstev oblečení a často ji doprovází třes. Organismus se tak vyrovnává s náhlou změnou teploty, a kvůli tomu se většinou střídají epizody zimnice s pocením a návaly horka. Tento pocit nepříjemného chladu většinou spolu s horečkou doprovází chřipku, angínu či zápal plic. Pokud trpíte zimnicí a zároveň horečkou, je dobré zvolit vhodná antipyretika, která mají protizánětlivý účinek.

zimnice

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice se v Evropě vyskytuje jen zřídka, jedná se o nemoc vyskytující se převážně v Africe a Jižní Americe. Nebezpečné krvácivé infekční onemocnění je v těchto oblastech přenášeno komáry a projevuje se horečkou, bolestí kloubů a svalů, krvácením a také žloutenkou. Účinnou zbraní je proti ní očkování.

oddelovac, teplota

Jak srazit teplotu?

Častokrát se můžete setkat s názorem, že by se zvýšená teplota a horečka neměly uměle srážet léky, protože tak zabraňujeme organismu, aby efektivně bojoval s nemocí. Toto se dá praktikovat u mírně zvýšené teploty, ale u horečky už jsou léky na její potlačení na místě. V každém případě rozhodně není vhodné se nacpat léky, zamířit do práce a pokoušet se normálně fungovat. Tělo se snaží s něčím vypořádat a potřebuje k tomu odpočinek.

Jak snížit teplotu bez léků – babské rady

teplota bez leku

Vlažná sprcha

teplota bez leku

Octové ponožky

teplota bez leku

Lázeň z dubové kůry na nohy

Horečka u dětí a miminek

Normální tělesná teplota u miminka se pohybuje mezi 36 a 37 °C. Zvýšenou teplotou tělíčko reaguje kromě nemoci třeba i na prořezávání zoubků nebo na očkování. Je tedy dobré mít pro všechny případy v lékárničce čípky nebo sirup. Miminkům a menším dětem se obecně doporučuje podávat léky při teplotě nad 38 °C. Dítě nechejte hlavně odpočívat a zajistěte mu dostatek tekutin. Kromě toho se dá horečka u dětí srazit také zábalem (ale pouze pokud má teplé končetiny; při studených rukou a nohou se zábaly ani vlažná sprcha nedoporučují).

horecka u deti, horecka u miminek

Febrilní křeče

U dětí v batolecím věku mohou při rychlém nárůstu teploty (nad 38 °C) hrozit febrilní křeče. Jedná se o záchvat, u kterého se objevují záškuby končetin, dítě nereaguje na oslovení, má oči v sloup a může na chvíli ztratit vědomí.

 

Při tomto stavu je dobré zachovat klid, zajistit, aby se dítě nezranilo a zavolat rychlou záchrannou službu. Častokrát křeče odezní ještě před jejím příjezdem, nicméně i tak je dobré, aby dítě prohlédl lékař a určil další postup. Febrilních křečí se rodiče právem velmi obávají, nejsou však tak vážné, jak by se mohlo zdát. Drtivá většina případů je bez jakýchkoliv trvalých následků.

oddělovač

Co vás ještě trápí?

Angína – léčba a příznaky

Bolest v krku – co pomáhá?

Kašel – druhy a léčba

Jak se zbavit rýmy?

Co k tomu říká náš odborník?

Horečka je nejčastěji zapříčiněna infekcí. Ne každá infekce a zánět musí být doprovázeny horečkou. Optimální metodou měření tělesné teploty v ambulantních podmínkách je bezkontaktní tympanický, ušní teploměr. Vždy, pokud je to možné, léčíme příčinu horečky. Kromě farmakoterapie je při léčbě horečky důležitá hydratace pacienta. Při závažných symptomech neváháme indikovat podrobná vyšetření a případně požádat o hospitalizaci pacienta.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2022/01/02­.pdf

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/fever

https://www.he­alth.harvard.e­du/diseases-and-conditions/treating-fever-in-adults

https://www.cdc­.gov/flu/symptom­s/coldflu.htm

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora