Reflux jícnu: co pomáhá na pálení žáhy

 

 

Reflux jícnu je porucha trávení, při které se žaludeční šťávy zpětně dostávají ze žaludku do jícnu. Potom cítíme tak nepříjemné pálení, že nás i přejde chuť k jídlu. Jak k tomu dochází? Dolní jícnový svěrač, který žaludek a jícen odděluje, je ochablý nebo nefunguje správně. Reflux tak vyvolává pálení žáhy a kyselou či hořkou pachuť v ústech. Jednou za čas se to stane každému, avšak časté pálení žáhy ukazuje na refluxní chorobu jícnu (gastroesofageální reflux, nebo GERD). Co vám účinně uleví od pálení žáhy a jak se častého refluxu zbavit?

Příznaky refluxu a choroby jícnu

  • Pálení žáhy (pálení na hrudi a v krku)
  • Kyselá nebo hořká pachuť v ústech
  • Pocit „knedlíku“ v krku a ztížené polykání
  • Bolest za hrudní kostí při polykání
  • Zvýšené říhání nebo nadýmání
  • Zahlenění a odkašlávání

Příčina pálení žáhy – co se přesně děje?

Pálení žáhy, nebo-li pyróza, nastává při vrácení žaludečních šťáv do jícnu (reflux). Projevuje se pálením za hrudní kostí a pachutí v ústech jako při zvracení.

Běžně se jícnový svěrač otevře, pustí jídlo do žaludku a zavře se. Existují však určité spouštěče, které svěrač oslabí nebo zvýší šanci refluxu. Mezi ty nejčastější patří jídla, která se dlouho tráví, způsobují říhání, nebo dráždí žaludek. Dále je to pití kyselých nápojů (např. víno), alkoholu, silné kávy, či kouření tabáku. Na vině je také nadváha, jelikož zvyšuje tlak na jícnový svěrač.

paleni zahy pricina

Léky na pálení žáhy

Obsahují zásadité látky (antacida), které pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a přinést velmi rychlou úlevu od pálení. Mít tyto léky po ruce je ideální, když vás pálení zastihne jen příležitostně, nebo jste na dovolené a zkrátka si chcete užívat spoustu dobrého jídla a pití. Pamatujte, že se však nejedná o řešení dlouhodobých potíží.

paleni zahy

Reflux a pálení žáhy – co nejíst a co nedělat

Když vás trápí časté pálení žáhy, je na čase přezkoumat svůj jídelníček a způsoby stravování. Dole najdete nejčastější viníky, kteří reflux mohou spouštět nebo tvořit více kyselin v žaludku. Každý z nás bude mít jiné spouštěče, proto si sami všímejte, kdy cítíte pálení žáhy nejvíce. Jde však také o změnu návyků. Neměli byste jíst velká jídla na noc, neohýbat se s plným žaludkem, ani si nedávat šlofíka po sytém obědě. Dlouhodobější snahou je pak omezení alkoholu, konec kouření a redukce hmotnosti.

reflux co nejist

Mastná a smažená jídla

Dlouho se tráví, hlavně je nejíst před spaním

reflux co nejist

Pálivá a silně kořeněná jídla

Včetně jídel se spoustou cibule a česneku

reflux co nejist

Kyselé nápoje a alkohol

Dráždí žaludek a tvoří kyseliny

reflux co nejist

Špatná životospráva

Nevhodné stravovací návyky, kouření a nadváha

reflux pricina

Kyselé ovoce

Citrusy, ananas, ale i rajčata

reflux pricina

Kofein

Pozor na silnou kávu i černý čaj

reflux pricina

Čokoláda a sladkosti

Jeden z nejběžnějších spouštěčů

reflux pricina

Velké porce, přejídání

Vyvíjí tlak na jícnový svěrač

Nejdůležitější pravidlo proti refluxu: všeho s mírou

U lehkých obtíží není nutné, abyste si už nikdy nedali smažák, pikantní večeři nebo skleničku vína. Potraviny spouštějící reflux nejsou u všech stejné, proto je nemusíte zavrhovat, když vám nic nedělají. Důležitá je především míra – časté přejídání a nadváha jsou pro reflux mnohem horší, než si dopřávat pikantní jídla nebo sladké dezerty.

Pálení žáhy v těhotenství

Až polovinu těhotných žen trápí pálení žáhy v posledním trimestru. Těhotenství je jednou z příčin častého pálení žáhy, která nesouvisí se špatnou životosprávou nebo onemocněním. Jde tu o tlak na žaludek vyvíjený rostoucí dělohou a také o vyšší hladinu hormonů, která oslabuje svěrač jícnu. Po porodu by se vše mělo vrátit do normálu.

paleni zahy v tehotenstvi

Jedlá soda, jogurty a reflux – rychlá pomoc bez léků?

Léky na pálení žáhy jsou jen jeden způsob, jak si rychle pomoci od pálení. Jako alternativní metody se často uvádí rozpuštěná jedlá soda nebo jablečný ocet, pokud je máte po ruce. Často se doporučuje také nízkotučné mléko a jogurty, dejte si ovšem pozor: některým mléko sice nejdříve uleví, ale pak se pálení vrátí ještě horší.

paleni zahy

Reflux a pálení žáhy – léčba, co jíst

Riziko refluxu snížíte potravinami, které neutralizují žaludeční kyseliny a přispívají k lepšímu trávení. Myslete také na zdravější stravovací návyky – dávejte si menší porce a jezte pomaleji. Večeři jezte nejpozději 3 hodiny před spaním a pokud vás reflux trápí hlavně v noci, více si podložte hlavu. Jestli trpíte refluxní chorobou jícnu a vaše problémy nejsou příležitostné, pak je často nutné přejít na zdravou dietu a snížit hmotnost. Mezi doporučované potraviny patří:

reflux co jist

Zelenina

Brokolice, salát, zelené fazole, okurky, brambory

reflux co jist

Nekyselé ovoce

Meloun, jablka, hrušky, banány

Ovesné vločky

Přispívají ke zdravému trávení

reflux co jist

Libové maso

Kuřecí, krůtí, ryby – jenom ne smažené

reflux co jist

Zdravé tuky

Olivový a sezamový olej, ořechy, avokáda, lněná semínka

reflux co jist

Nízkotučné mléčné výrobky

Mléko a jogurty s probiotiky

Reflux jícnu a bylinky

Do své stravy můžete také zařadit bylinky a koření proti pálení žáhy. Patří mezi ně např. zázvor, fenykl, oregano, bazalka, tymián a rozmarýn. Vyhýbejte se ovšem mátě a peprmintu, ty mohou reflux naopak zhoršit. Mátový čaj se sice používá pro lepší trávení, ale v tomto případě není vhodný. Místo něj zkuste fenyklový nebo zázvorový čaj. Ironicky můžete také vypít sklenici vody s citronovou šťávou, která dokáže snížit kyselost v žaludku – někomu to pomáhá, někomu ne (čímž by se daly shrnout všechny tipy na reflux).

reflux jicnu bylinky

Proč je důležité častý reflux nepodceňovat

Stěny jícnu nejsou chráněny proti kyselosti tak, jako jsou chráněny stěny žaludku. Když pak žaludeční kyseliny opakovaně a dlouhodobě působí v jícnu, poškozují jeho sliznici. Mohou vzniknout vředy a nastává vyšší riziko rakoviny jícnu. Proto je důležité časté obtíže neignorovat a nezahánět je léky, ale opravdu dbát na své zdraví. Pokud zažíváte reflux pravidelně několikrát týdně, bude nejlepší návštěva lékaře. Samozřejmě není třeba panikařit pokaždé, co nás pálí žáha po velkém obědě – jen je dobré znát rizika dlouhodobých neřešených problémů.

paleni zahy

 

 

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Profesně se věnuji copywritingu již od roku 2014, kde se specializuji na články ohledně zdraví. Své volno trávím především v přírodě nebo v divadelním sboru. 

Všechny články od autora