Jak vybrat parfém

Lepší život je voňavý

Parfémy jsou nejen oblíbené dárky, je to také způsob, jak podtrhnout svoji osobnost. Vůně s vámi bude spojená, podpoří váš první dojem a okouzlí okolí. Romantické květiny, hravé tóny ovoce nebo tajemné koření – ta pravá vůně čeká jen na vás, stačí ji objevit.
jak vybrat parfém

Parfémy podle složek

Parfémy jsou kompozicemi spousty vonných složek. Jejich tóny necítíme všechny najednou, naopak se tradičně uvolňují postupně ve třech fázích tzv. parfémové pyramidy.
parfémy, hlava

Hlava

Vůně parfému hned po otevření, trvá zhruba 15 minut. Určuje první dojem.

parfémy, srdce

Srdce

Postupné uvolňování středních tónů po 2–3 hodiny. Určuje charakter vůně.

parfémy, základ

Základ

Prolíná se s tóny srdce, pak trvá několik dalších hodin. Určuje výdrž vůně.

Při výběru se vyplatí počkat

Vonné látky v hlavě parfému velmi rychle vyprchají. Mohou upoutat vaši pozornost a udělat první dojem, ale neřeknou o parfému vše. Proto při výběru nespěchejte. Dejte jednotlivé vůni čas se rozvinout na kůži a poznat tóny z fáze srdce, abyste získali ucelenější představu o parfému. Pokud víte, jaké vonné složky máte nejradši, vyhledejte je právě ve fázi srdce a základu.

Druhy vůní v parfémech

Vonné esence, které se budou postupně uvolňovat během nošení, se dají seskupit do tzv. rodin vůní. Parfémy se řadí k některé z rodin podle toho, jaké vonné složky v nich převládají. Ne každá voňavka přesně zapadá do jedné kategorie, ale toto označení vám může pomoci s výběrem.

  • Květinové – nejpočetnější rodina vůní. Tóny růže, jasmínu, lilie, magnolie, konvalinky, levandule a celé zahrady květin. Výsledná kombinace může být jemná a jarní, nebo se spojit s exotickými a sladkými tóny ovoce či dřevin. Příklad: Lancôme La Vie Est Belle.
  • Citrusové – typické jsou vůně citronu, limetky, bergamotu, mandarinky, pomeranče a grapefruitu. Svěží a lehké vůně tvoří tyto letní parfémy pro dámy i pány. Příklad: Dolce & Gabbana Light Blue.
  • Dřevité – podzimní vůně se základem hřejivých tónů dřeva, jako je cedrové, santalové nebo růžové. S orientálními a květinovými tóny vykouzlí bohatý exotický zážitek. Intenzivnější v pánských parfémech, jemnější tóny v dámských. Příklad: Giorgio Armani My Way.
rodiny vůní, druhy vůní v parfémech
rodiny vůni, druhy vůní v parfémech

  • Orientální – intenzivní aroma koření jako vanilka, hřebíček, skořice a pryskyřice prostupuje orientálními parfémy. Osobité a vášnivé, vhodné na období zimy. Spíše těžší, ale pokud v nich najdete svou osobnost, nebraňte se jim ani přes den. Příklad: Angry Beards Jack Saloon.
  • Fougèrové a chyprové – populární v parfémech pro moderní muže. Základem je cypřiš, kapradiny, jehličnan, labdanum a pačuli. Obvykle je podtrhují tóny levandule a bergamotu. Voní intenzivně a ihned zaujmou. Příklad: Giorgio Armani Stronger With You Absolutely.
  • Kožené – smyslné a elegantní, tyto vůně se vyznačují tóny spojenými s kůží. Doplňuje je aroma kouře, tabáku, pižma či kadidla. Kombinuje se s dřevitými, fougèrovými i květinovými esencemi pro výrazně mužské parfémy. Příklad: Montblanc Explorer.

Parfémy podle intenzity vůně

Není parfém jako parfém. Mají různá označení podle koncentrace vonných složek. Vyšší podíl vonných esencí znamená silnější vůni, delší výdrž a vyšší cenu.
parfém, extrait de parfum

Parfém (Extrait de Parfum – P)

Také nazývaný pravý parfém a parfémový extrakt; tyto vůně obsahují nejvyšší podíl vonných složek, mezi 15–40 %. Mají tři nej: jsou nejsilnější, nejdéle vydrží a jsou také nejdražší. Často je najdete v menších množstvích než ostatní parfémy, protože stačí používat pouze pár kapek.

eau de parfum, parfémovaná voda

Parfémovaná voda (Eau de Parfum – EdP)

Toto je nejpopulárnější typ parfému s podílem vonných složek kolem 8–15 %. Výdrž těchto parfémů je velmi spolehlivá a bude se linout až 8 hodin, tak akorát pro denní nošení nebo večerní akce.

toaletní voda, eau de toilette

Toaletní voda (Eau de Toilette – EdT)

Toaletní vody obsahují 4–8 % vonných esencí a jsou populární volbou pro každodenní parfémy do práce nebo školy. Nižší intenzita nezahltí vaše kolegy, ale pro celodenní výdrž je budete muset aplikovat znovu po 3 až 5 hodinách.

kolínská, eau de cologne

Kolínská (Eau de Cologne – EdC)

Koncentrace vonných složek je 3–5 % a slouží spíše pro osvěžení obličeje, těla, oblečení nebo vlasů. Kolínská je populární u pánů jako voda po holení a vydrží vonět zhruba 2 hodiny.

Eau Fraîche, parfémovaný sprej

Eau Fraîche

S podílem 1–3 % vonných složek slouží eau fraîche spíše pro lehoučké provonění oblečení, protože z kůže vyprchá již po hodině. Bývá populární volbou během letních měsíců a mnoho slavných parfémů zároveň existuje i v této odlehčené verzi.

Drahé vs. levné parfémy – v čem je rozdíl?

Všechny sice voní, ale některé stojí pár stovek, jiné pár tisíc. Cena ovlivňuje všechny aspekty kvality parfému. Levné parfémy mají nízkou koncentraci vonných látek a rychle se vypaří. Většinou obsahují pouze prchavé vrchní tóny, zatímco drahé vůně se promění skrze tři fáze a vydrží tak vonět mnohem déle. Rozdíly v cenách parfémů dražší kategorie už nejsou tak zásadní. Některé vonné esence jsou dražší, někdy zase připlatíte za flakon a jméno značky.

Dámské parfémy

Jak správně nosit parfém?

Parfém vždy aplikujte na pokožku v místech s pulzující krví – zápěstí, krk či záhyby loktů. Poté na něj už nesahejte. Roztírání parfému na pokožce jej pouze oslabí, nebo smíchá vonné složky a ovlivní jejich uvolňování. K provonění oblečení se hodí spíše kolínská a eau fraîche. Intenzivnější parfémy se na látkách nerozvinou stejně jako na kůži. Před aplikací parfému si nezapomeňte odložit šperky, aby se nepoškodily.

jak nosit parfém, jak správně nosit parfém

Pánské parfémy

dětské parfémy

Dětské parfémy – co vybrat dětem?

Možná vás chtějí napodobit, možná jen zatoužili mít také vlastní voňavku. Dětské parfémy mívají jednoduché složení s nekomplikovanou, lehkou vůní. Voňavky pro malé slečny jsou sladké a ovocné, malí pánové zase snadno najdou sportovní a svěží vůně. Zaujmou i flakony se slavnými pohádkovými postavami a drobnými dárky. Tyto voňavky jsou převážně toaletní vody nebo tělové spreje.

Jak vybrat parfém jako dárek?

Pokud chcete vsadit na jistotu, kupte dárkový poukaz a nechte výběr na obdarovávané osobě. Můžete se také domluvit na dárku po vyzkoušení vzorečků.

Jestli ale trváte na překvapení, pak je čas využít informace z tohoto průvodce parfémy. Zjistěte, jaké parfémy se dané osobě líbily předtím. Vyhledejte si jejich kompozici a zkuste určit, jestli mají některé vonné složky stejné. Například, objevuje se v jejich srdci a základu často vanilka a jasmín? Pak určitě nešlápnete vedle s parfémem Lancôme Idôle.

Myslete i na hlavu parfému, ze které se získává první dojem. Nakonec zvažte, jak intenzivní vůni vaše milá osoba nosí a zda ji využije spíše příležitostně, nebo na denní nošení. Klasický parfém (Eau de Parfum) je všestranný, ale můžete vybrat lehčí toaletní vodu (Eau de Toilette) pro ty, kterým silné vůně nevyhovují.

parfémy

Autor článku

Klára Hausteinová

Všechny články od autora