Laryngitida:
příznaky a léčba

Doplňte si lékárničku

pilulka

Co je laryngitida?

Laryngitida je zánět hrtanu způsobený nejčastěji virovou infekcí, nadměrnou zátěží nebo podrážděním. Mezi typické příznaky patří sípání, chrapot a dráždění ke kašli.

 

Podle délky trvání se laryngitida dělí na akutní a chronickou:

Akutní laryngitida se rozvíjí náhle a většinou doprovází infekci horních cest dýchacích, jako je chřipka. Obvykle odezní po týdnu bez nutnosti léčby.

Chronická laryngitida trvá déle a opakovaně. Může se rozvinout po vleklých zánětech dýchacích cest, častým přetěžováním hlasivek, častým pobytem v zakouřeném nebo prašném prostředí, nádorem nebo poraněním hrtanu.

Jaké má laryngitida příznaky?

  • Chrapot, oslabení až ztráta hlasu
  • Obtížné polykání
  • Bolest v krku
  • Dráždivý štěkavý kašel
  • Celková slabost
  • Teplota nebo horečka
  • Lapání po dechu, sípot 
  • U dětí se může projevit až dušení, viz sekce Laryngitida u dětí

Je laryngitida nakažlivá?

Laryngitida jako taková se nešíří, ale přenáší se virus, který ji způsobuje – většinou jde o virus influenzy nebo parainfluenzy. To znamená, že u jednoho se může nakažení projevit jako laryngitida, u druhého jako obyčejná rýma, u třetího jako kašel a teplota. Šíří se kapénkami nebo blízkým kontaktem. Inkubační doba laryngitidy je většinou 2–3 dny a během nich je také nejvíce nakažlivá.

Léčba laryngitidy

Léčba laryngitidy probíhá skrze léčení příznaků. Důležité je tedy nenamáhat hlasivky a dodržovat klidový režim. Pokud je nemoc doprovázena teplotou nebo horečkou, pro její snížení podávejte léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které zároveň tlumí bolest. Na suchý, dráždivý kašel podávejte antitusika. Bolest v krku můžete během dne zvládat pomocí pastilek a sprejů.

 

Jedním ze známých tipů, jak zmírnit bolest v krku, je Priessnitzův obklad:

  1. Namočte kus látky do studené vody a vyždímejte jej.
  2. Přiložte látku na krk a překryjte igelitem.
  3. Zábal připevněte na krk buď jinou suchou látkou (třeba ručníkem) nebo sponou.
  4. Až látka zteplá, zábal vyměňte (zhruba do 15 minut).

 

Zda se opravdu jedná o laryngitidu, vám vždy poví lékař na základě vyšetření a doporučí také léčbu.

Jak dlouho laryngitida trvá?

Laryngitida většinou trvá stejně dlouho jako běžné nachlazení; zhruba po týdnu až 14 dnech byste se měli opět cítit dobře. U chronické laryngitidy přetrvávají potíže i týdny nebo měsíce, proto je nejlepší navštívit lékaře.

Laryngitida u dětí – jak probíhá a jaká je první pomoc?

U dětí se nejčastěji objevuje tzv. subglotická laryngitida, která se projevuje jako běžné nachlazení. Může ale nastat rychlý obrat, kdy se večer ještě zcela zdravé dítě v noci vzbudí, sípe a typicky „štěkavě“ kašle. K akutnímu záchvatu dochází často v noci, kdy se dítě začne až dusit. Jako první pomoc nechte dítě se nadýchat studeného vzduchu – zabalte ho do deky a otevřete okno, běžte na balkon, nebo ho i posaďte před otevřený mrazák, pokud venku není chladno. Snažte se zachovat klid a uklidňujte i dítě, protože pláč jeho stav spíše zhorší. Vždy je nutné konzultovat stav s lékařem a pokud se nelepší nebo se zhoršuje, okamžitě volat rychlou záchrannou službu. Laryngitida může být nebezpečná pro alergiky, protože ti jsou k otokům sliznice náchylnější.

Nejužším místem dýchacích cest u dětí je subglotický prostor – počátek trachey několik milimetrů pod vazy hlasovými. Jestliže u dospělého v tomto místě vyvolá infekce zánětlivý otok o síle 2 mm, zmenší se průchodnost trachey o 20%. U tříletého dítěte stejně silný edém vyvolá zúžení průchodnosti až o 70%.

Kromě zmíněných příznaků může nemoc doprovázet také teplota a promodrávání částí těla (ušních boltců nebo rtů).

Jak probíhá laryngitida u kojenců?

Pro kojence je laryngitida velmi nebezpečná, protože jejich dýchací cesty jsou kvůli své velikosti mnohem více ohroženy otokem, který je blokuje. Projevy jsou stejné jako u větších dětí – sípání, suchý a dráždivý kašel, teplota. Jedním z projevů může být ale také zvýšené slinění. Nemoc se typicky objevuje v zimě a na jaro, kdy může být imunita dítěte oslabena. Opět neváhejte kontaktovat lékaře, který vám poradí s léčbou, případně vás pošle na pohotovost.

Co je to epiglotitida?

U dětí předškolního věku se může vyskytnout epiglotitida, což je bakterií způsobený otok hrtanové příklopky. Dochází při něm k výraznému zhoršení dýchání, dítěti tečou sliny, protože je nemůže polykat, může mít lehce vyplazený jazyk, je apatické. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, ihned volejte rychlou záchranou službu. Této nemoci se dá předcházet povinným očkováním známým jako hexavakcína, která mimo jiné působí proti bakterii Haemophilus influenzae typu B, která epiglotitidu způsobuje.

 

Jak probíhá laryngitida u dospělých?

Výskyt laryngitidy je u dospělých v mnohem menší míře než u dětí a navíc mívá mírnější průběh díky prostornějším dýchacím cestám. Může tedy vypadat jako klasické nachlazení, takže často ani není třeba návštěva lékaře a léčba probíhá zmírňováním příznaků.

Prevence laryngitidy – jak chránit sebe i děti?

Chránit celou rodinu můžete pomocí úpravy vzduchu ve vaší domácnosti. Příliš suchý a teplý vzduch může dráždit dýchací cesty, proto je dobré pravidelně větrat a používat zvlhčovač vzduchu. Alergikům se bude lépe dýchat se zapnutou čističkou vzduchu, která pohltí dráždivé alergeny i prach. Dále doma nekuřte a nenechávejte dítě dlouho v zakouřeném prostředí. V dětském pokoji raději nemějte velký koberec, často vysávejte a měňte ložní prádlo.

pilulka

Co k tématu říká naše odborná specialistka Mgr. Martina Macfeldová?

Nejužším místem dýchacích cest u dětí je subglotický prostor – počátek trachey několik milimetrů pod vazy hlasovými. Jestliže u dospělého v tomto místě vyvolá infekce zánětlivý otok o síle 2 mm, zmenší se průchodnost trachey o 20%. U tříletého dítěte stejně silný edém vyvolá zúžení průchodnosti až o 70%.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2007/06/19.pdf
https://www.internimedicina.cz/…10/10/09.pdf
 https://www.mayoclinic.org/…syc-20374262

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.