Spála – vše, co potřebujete vědět
Tento článek se zaměřuje na hlavní aspekty problematiky spály, včetně její historie, příčiny a přenosu, příznaků, diagnostice, léčby a prevence a komplikací spojených s onemocněním.

Strepsils Med a Citron 0.6mg/1.2mg 24 pastilek
Neo-angin bez cukru Třešeň 24 pastilek
Strepsils Med a Citron 0.6mg/1.2mg 24 pastilek
Tantum Verde Lemon 3mg 40 pastilek
Tantum Verde kloktadlo 240 ml
Strepsils Jahoda bez cukru 0.6 mg/1.2 mg 24 pastilek
Tantum Verde Mint 3mg 40 pastilek
Neo-angin bez cukru 24 pastilek

Úvod do problematiky spály
Spála, také známá jako scarlatina nebo spálová angína, je závažné infekční onemocnění způsobené streptokoky skupiny A (nejvýznamnějším zástupcem je Streptococcus pyogenes), které se vyskytuje u některých lidí se streptokokem v krku, a které může být dokonce i smrtelné, a to hlavně u dětí a starších osob. Vyznačuje se jasně červenou vyrážkou, která pokrývá většinu těla. Tato lehce přenositelná nemoc téměř vždy zahrnuje bolest v krku a vysokou horečku.
I když byla spála v minulosti téměř vymýcena, v poslední době narůstá počet případů tohoto nebezpečného onemocnění. Informovanost o této nemoci je důležitá nejen z hlediska veřejného zdraví, ale také kvůli vyššímu riziku vzniku epidemie.
Historie spály
Definice a léčba spály se za posledních několik set let významně vyvinula. Onemocnění bylo kdysi enormně rozšířeno po celém světě a způsobilo vysokou úmrtnost.
Od 20. století se nakonec spála stala zvládnutelnou a relativně snadno léčitelnou nemocí díky antibiotikům, což v mnoha zemích vedlo k významnému poklesu počtu případů a úmrtnosti.
V roce 2022 však v Evropě došlo k rozšířenému výskytu spály u dětí a v poslední době byl zaznamenán nárůst případů i v USA. Případy jsou zvláštní tím, že se objevily mimo sezónu a nastala vyšší úmrtnost než obvykle.
Příčiny a přenos
Spálu způsobují bakterie zvané streptokoky skupiny A a tyto bakterie jsou také příčinou streptokoku v krku. Pouze některé kmeny vytvářejí toxin, který způsobuje spálovou vyrážku.
Bakterie streptokoků skupiny A jsou vysoce nakažlivé. Zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo nosič streptokoka. Bakterie se šíří prostřednictvím kapének z dýchacích cest (šíření vzduchem při kašlání či kýchání) nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou. Lidé mohou vzácně šířit bakterie skrze jídlo, se kterým není správně manipulováno. Inkubační doba onemocnění je 1–3 dny. Je dobré vědět, že i lidé, kteří neprojevují žádné symptomy jsou nakažliví. Nejčastěji se jedná o onemocnění dětí předškolního a školního věku.
Klinické příznaky
Onemocnění obvykle začíná náhlou horečkou a bolestí v krku. Některé symptomy spály jsou stejné i pro jiné infekční onemocnění.
Mezi hlavní příznaky patří:
- horečka (38 °C nebo vyšší) nebo zimnice
- bolest v krku a bolest při polykání
- bolest hlavy, těla nebo břicha
- nevolnost nebo zvracení
Spála se může projevovat i viditelně na jazyku, krku a kůži. Příznaky v oblasti jazyku a krku se mohou ukázat následně:
- bělavý povlak na jazyku na začátku onemocnění
- „jahodový“ (červený a hrbolatý) jazyk
- zarudlé hrdlo
- červené a oteklé mandle
- bílé skvrny nebo pruhy hnisu na mandlích
- drobné, červené skvrny v ústech, zvané petechie
- zduřelé lymfatické uzliny v přední části krku
Spolu s klinickými a fyzickými příznaky se může objevit i spálová vyrážka červené barvy. Naopak okolí kolem úst je bledé. Spálová vyrážka se obvykle projeví jeden až dva dny po začátku nemoci, ale může se objevit i před onemocněním nebo až po 7 dnech. Nejdříve postihuje okolí krku, podpaží a slabin, a později se šíří po celém těle. Vyrážka převážně začíná jako malé, ploché skvrny, které se postupně mění na jemné hrbolky. Spálová vyrážka mizí asi po 7 dnech, kdy se kůže může odlupovat kolem špiček prstů na rukou i na nohou a v oblasti slabin. Toto odlupování může trvat až několik týdnů.
Diagnostika spály
Diagnostika spály se obvykle provádí v následujících krocích:
Lékař provede anamnézu a klinické vyšetření, přičemž klade otázky týkající se příznaků a průběhu nemoci. Poté provede tělesnou prohlídku pacienta, aby zjistil přítomnost typických symptomů spály.
Pokud si myslí, že se jedná o spálu, odebere vzorek z krku, aby se přesvědčil o přítomnosti bakterie Streptococcus pyogenes, což je bakterie, která je obvykle zodpovědná za vznik spály. Vzorek je následně zkoumán v laboratoři. Součástí vyšetření mohou být také krevní testy k potvrzení diagnózy, které určí hladinu bílkovin a protilátek.
Diagnostika podle příznaků pomáhá lékaři při určení onemocnění. Spála má typické symptomy, jako jsou horečka, vyrážka, zarudlé hrdlo a malé tečky na jazyku.
Pacient může také podstoupit tzv. diferenciální diagnózu. To znamená, že lékař vyloučí jiné infekční nebo neinfekční onemocnění, která by se mohla projevovat podobně jako spála.
Paralen 500mg, 12 tablet
Paralen 500 mg, 24 tablet
Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 100 ml
Nurofen Rapid 400 mg 30 měkkých tobolek
Nurofen pro děti 125 mg čípky
Paralen 100mg 5 čípků
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Inflanor 40mg/ml por.sus 100 ml
Nurofen pro děti 20mg/ml per. suspenze Pomeranč II 200 ml
Aspirin C 20 šumivých tablet
Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 200 ml
Nurofen pro děti Active 100 mg 12 tablet
Panadol Novum 500 mg 24 tablet
Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:
„Spála se řadí mezi streptokokové nákazy. Jedná se o vysoce infekční onemocnění a postihuje především děti. Příznaky spály zahranují horečku, bolest v krku a je doprovázena vyrážkou. Očkování proti spále prozatím neexistuje, mezi hlavní prevence patří důkladná hygiena rukou a léčba antibiotiky. Neléčená streptokoková infekce může být nakažlivá až tři týdny, pokud je včas zahájená antibiotická léčba, tak je nemocná osoba infekční 1–2 dny.“
Léčba a prevence
Spála se léčí antibiotiky, obvykle penicilinem, přičemž typ a délka léčby závisí na fázi nemoci a individuálních okolnostech pacienta. Po ukončení léčby antibiotiky je vhodná kontrola u lékaře, který bude sledovat průběh onemocnění. Tento krok je důležitý pro zajištění kompletního vyléčení a prevence. Nemocný člověk spálou je nakažlivý ještě 1–2 dny po zahájení léčby antibiotiky.
Výhody antibiotik zahrnují:
- zkrácení doby onemocnění,
- zkrácení příznaků,
- zabránění šíření bakterií,
- zabránění závažným komplikacím, jako je revmatická horečka.
Lidé mohou onemocnět spálou opakovaně, proto je prevence důležitá pro ochranu sebe i druhých. Základem prevence je důkladná hygiena. Mytí rukou je zvlášť důležité po kašli nebo kýchání a před přípravou jídla nebo samotným jídlem.
Mezi další kroky prevence patří například vyhazování použitých kapesníků do odpadkového koše, kašlání a kýchání do horního rukávu nebo loktu (ne do rukou, pokud nemáte kapesník), časté mytí rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund (pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo, použijte dezinfekční gel).
Informovanost veřejnosti o spále, jejich rizicích a přenosu může podpořit snížení šíření nemoci. Zdravotní vzdělání se může zajistit skrze kampaně, brožury a osvěty ve školách. Spála podléhá povinnému hlášení krajským hygienickým stanicím. V dětských kolektivech se provádí zvýšený zdravotnický dozor.
Spálová vyrážka

Na rukou

Na těle

Na zádech
Komplikace spojené se spálou
Pokud není toto infekční onemocnění včas a důkladně léčeno, může způsobit řadu vážných komplikací, které postihují různé části těla a orgány.
Mezi tyto komplikace se mohou zařadit:
- abscesy (dutina vyplněná hnisem) kolem mandlí,
- oteklé lymfatické uzliny v krku,
- infekce uší, dutin a kůže,
- pneumonie (zápal plic),
- revmatická horečka (nemoc, která postihuje srdce, klouby, mozek a kůži),
- poststreptokoková glomerulonefritida (nemoc ledvin),
- artritida (zánět kloubů).
Zdroje:
nzip.cz/clanek/632-spala
szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/s/streptokokova-infekce/streptococcus-pyogenes/
szu.cz/aktuality/zaznamenavame-zvyseny-vyskyt-streptokoka-skupiny-a-ktery-nejcasteji-zpusobuje-anginy-a-spalu/
mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406
Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.
Autor článku

Bc. Marie Siatka
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
