Zpět do poradny
Dotaz z 31. 3. 2025
Dobrý večer kdy mohu začít jíst při podrážděnem
Žlučníku..A co pomáhá při podrážděnem žlučníku
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

při podráždění žlučníku je důležité šetřit trávicí systém a přejít na dietu, která žlučník nezatěžuje. Je nutné přejít na lehce stravitelnou stravu s nízkým obsahem tuků.

V prvních hodinách (při bolesti nebo žlučníkovém záchvatu) se doporučuje nejíst, přijímat jen čistou vodu nebo neslazený čaj a pouze v malých dávkách. Pokud bolest ustupuje, druhý den se může začít lehkou stravou např. suchary, vařená mrkev a vývar z rýže. Je nutné sledovat reakce zažívacího systému a tomu přizpůsobit i stravu. Vše zkoušejte po velmi malých dávkách a častěji.

Vhodná strava při podrážděném žlučníku, kdy pomine bolestivost a nevolnost je vařená zelenina (mrkev, cuketa, dýně, brambory), rýže, těstoviny (bez omáček), libové dušené maso (krůtí, kuřecí). Dále nízkotučné mléčné výrobky (např. bílý jogurt), suché pečivo, suchary, kukuřičné křupky. Z ovoce pouze strouhaná jablka bez slupek a banán.

Zcela se člověk musí vyhnout smaženému a tučnému jídlu. Dále vynechat výrazné koření, aromatická dochucovadla a zeleninu jako je česnek a cibule. A striktní by mělo být vynechání alkoholu a kávy.

Doporučuji klidový režim a přísnou dietu. Vyhněte se tresu a zaměřte se na zdravý životní styl. Vyzkoušet lze podání kapek Iberogast při potížích a preventivně podávat Isochol.

Nedojde-li ke zlepšení příznaků do 5 dnů, příznaky se nelepší nebo zhoršují a záchvaty se vám opakují, navštivte lékaře. 

S pozdravem Pavel Horký.

 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiMagnesiumProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyDotaz na lékárnyKašelHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuVitamin CKojeníPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy