Jak vybělit zuby doma?

Chcete svůj úsměv opravdu rozzářit? Nebo vám stačí jen trochu zmírnit zbarvení od oblíbené kávy a čaje? Zde najdete přehled všech potřebných pomůcek, se kterými dosáhnete bělejších zubů z pohodlí domova.

Obsah

  1. Co způsobuje žluté zuby?
  2. Žluté zuby u dětí
  3. Jak na domácí bělení zubů?
  4. Bělicí sady na zuby
  5. Bělicí zubní pasty
  6. Bělicí pásky na zuby
  7. Bělicí pudry
  8. Bělení zubů – cena v ordinaci vs. doma
  9. Bělení zubů peroxidem
  10. Přírodní bělení zubů
Bělení zubů microsite

Co způsobuje žluté zuby?

  1. Genetika nebo věk: Zabarvení našich zubů je nám předurčeno podobně jako barva vlasů. Závisí totiž na průhlednosti svrchní části zubu (skloviny) a zabarvení vrstvy pod sklovinou (dentinu) – proto lidé, jejichž sklovina je více průsvitná, mají zuby zabarvené do žluta. Jak člověk stárne, zuby navíc postupně tmavnou.
  2. Oslabená sklovina: Sklovina se postupem času opotřebovává a tedy více prostupuje dentin. Může se také oslabit častou konzumací kyselých jídel a nápojů, jako je kola, červené víno, sportovní nápoje nebo rajčatové omáčky.
  3. Kouření, výrazně barevné potraviny a nápoje: Určitá jídla a nápoje obsahují látky, které ulpívají na zubech a tvoří skvrny. Jde např. o kávu, čaj, borůvky nebo červenou řepu. Tyto pigmenty jdou však dobře odstranit. 

Abychom udrželi přirozenou barvu a především zdraví našich zubů, musíme je pravidelně důkladně čistit, čímž odstraňujeme zubní plak. Ten na sebe nejen váže různé pigmenty, ale jeho nános může vést k zubním kazům a dalším potížím, včetně paradentózy.

Bělení zubů microsite

Žluté zuby u dětí

Žluté zuby samozřejmě mohou mít i děti, především vinou špatného čištění. Právě u nich bychom tedy měli dbát na opravdu důkladnou zubní hygienu (již od chvíle, kdy se objeví první zoubek) a pomáhat dítěti zuby dočišťovat i mezizubními pomůckami. Nebojte se ho v útlém věku objednat také na dentální hygienu.

 

Během vývoje stálých zubů v dětství může vzniknout nežádoucí zabarvení zubů – zejména, pokud dítě často užívalo antibiotika nebo přípravky s vyšším množstvím fluoru. Vzniklé skvrny na druhých zubech jsou uloženy v hlubších vrstvách skloviny, takže domácí bělení v tomto případě nepomůže.

Bělení zubů microsite

Jak na domácí bělení zubů?

Poctivé čištění a odstraňování zubního plaku by vám samo o sobě mělo udržovat bílé zuby, obzvlášť při používání kombinace elektrického kartáčkubělící zubní pastou. Efekt je však velmi mírný a postupný, proto můžete vyzkoušet volně dostupné přípravky, které vám pomohou odstranit pigmentové skvrny nebo udržet žádoucí odstín chrupu po ordinačním bělení. 

 

Pokud jsou vaše zuby a dásně zdravé a při používání se budete držet pokynů výrobce, je bělení zubů v domácích podmínkách bezpečné. Toužíte-li po co nejvýraznějším zesvětlení o několik odstínů, nejlepších výsledků dosáhnete v ordinaci dentální hygieny.

belici sady na zuby

Bělicí sady na zuby

Kompletní řešení pro domácí bělení v jednom – s bělicí sadou máte ihned vše potřebné k pohodlnému bělení zubů. Nejčastěji obsahují násady na zuby a bělicí gel, který do násady aplikujete a necháte stanovenou dobu nebo přes noc. Jiné sady mohou obsahovat speciální LED lampu nebo bělicí pera. Působí kratší dobu a jsou šetrnější k citlivým zubům.

Bělení zubů microsite
belici zubni pasty

Bělicí zubní pasty

Bělicí zubní pasty udržují přirozenou barvu zubů buď pomocí abrazivních složek nebo pomocí obsaženého peroxidu. Nad jejich používáním není třeba ani přemýšlet a při každodenním čištění pomohou odstranit pigmentaci ze zubů lépe, než klasické pasty. Jejich účinky jsou mírné a závisí na konkrétním složení a intenzitě čištění. Tyto pasty hrají důležitou úlohu také při domácí péči po ordinačním bělení.

Bělení zubů microsite
belici pasky na zuby

Bělicí pásky na zuby

Pásky se jednoduše přitisknou na zuby a nechají se působit. Fungují na principu aktivních složek, které odstraňují pigmenty z povrchu zubů. Výhodou pásků je především jejich krátká doba použití – pro efektivní výsledek stačí aplikovat kolem 5 až 30 minut (záleží na konkrétním produktu).

Bělení zubů microsite
belici pudry na zuby

Bělicí pudry

Bělicí pudry mohou sloužit jako alternativa zubní pasty, případně jako doplněk domácího bělení. Stačí prášek smíchat s vodou, nanést na kartáček a vyčistit s ním zuby. Díky hrubší textuře je pudr efektivnější na odstraňování pigmentů ze zubů než pasta – může však být příliš hrubý na zuby s poškozenou sklovinou.

Bělení zubů microsite

Bělení zubů - cena v ordinaci vs. doma

Proces bělení zubů je velmi individuální a zdraví je vždy na prvním místě. Záleží tedy na aktuálním stavu vašich zubů, jejich současné barvě a požadované barvě. Pokud je vaším cílem výrazné zesvětlení o několik odstínů, nejlepší je se objednat ke svému zubaři nebo na dentální hygienu. Odborník posoudí zdraví vašich zubů a představí vám, jaké procedury vás dostanou k vysněnému úsměvu. Ceny se pohybují průměrně mezi 3 000 Kč a 6 000 Kč, avšak podle lokality a intenzity procedury se mohou vyšplhat na více než 10 000 Kč. 

 

Když vám ale stačí pouze udržet o něco světlejší odstín a průběžně odstraňovat pigmentaci z jídla a pití, pak na domácím bělení značně ušetříte. Základem je pravidelné mechanické čištění kartáčkem, to pak můžete doplnit bělicími produkty v řádu desítek korun (bělicí pasty), nebo jít o úroveň výš s bělicími sadami a LED lampami do 2 000 Kč.

Bělení zubů microsite

Bělení zubů peroxidem

Díky silným bělícím vlastnostem se pro bělení zubů se používá peroxid vodíku nebo karbamid peroxid, obě látky mají stejné účinky. Jejich koncentrace jsou ze zákona omezeny – u domácího bělení je to v případě peroxidu vodíku 6 % a v případě karbamid peroxidu 10 nebo 16 %. U ordinačního bělení mohou být tyto koncentrace vyšší, právě proto, že probíhají pod dohledem lékaře. Díky tomu bývají výsledky ordinačního bělení mnohem výraznější. Nepatrné množství peroxidu obsahují i běžně dostupné bělicí pasty.

Bělení zubů microsite

Přírodní bělení zubů

K přírodnímu bělení slouží především pasty, pudry nebo pásky na zuby. Jedná se o alternativu pro ty, kdo jsou nakloněni produktům bez obsahu peroxidu a dalších přidaných chemických látek. Bělení probíhá na bázi černého uhlí, kokosového oleje, zeleného čaje, jílu nebo máty. Na jednu stranu se jedná o šetrnější proces, na druhou stranu může docílení výsledného efektu trvat mnohem déle. 

Bělení zubů microsite

Co k tomu říká náš odborník?

Při bělení je povrch zubu „otevřený“ a více vnímavý k barevným pigmentům. Pokud nechcete působit proti účinku bělení, je vhodné vyhýbat se hodně barevným potravinám a nápojům. Jedná se zejména o kávu, černé čaje, červené víno, červenou řepu, sójovou omáčku… To se týká období vlastního bělení a přibližně dva týdny po dokončení bělící kůry, kdy se dosažený výsledek barevně stabilizuje.

Zdroje

https://www.den­tmedico.cz/sluz­by/beleni-zubu/
https://www.mediest.cz/…-beleni-zubu

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora