Pleny

S miminkem je spousta radosti, ale také spousta méně radostného přebalování. Víte, jaké plenky vybrat pro novorozence? Zajímají vás výhody látkových plen oproti jednorázovým? Vyberte pro svého andílka to nejlepší pomocí našeho průvodce.

Podle čeho vybírat plenky?

Pleny

Velikost

Nejdříve ze všeho vybírejte podle váhové kategorie dítěte. Například pleny pro novorozence jsou nejčastěji uváděny jako velikost 1 s váhou od 2 do 5 kg, ale označení velikostí se může mezi výrobci lišit, proto spoléhejte na doporučenou váhu.

Pleny

Pohodlí

Plenky musí dítěti dobře sedět na zadečku a nebýt moc těsné, ani moc volné. Těsné plenky budou tlačit kolem nožiček, příliš volné zase nechají obsah uniknout. Také je třeba najít materiál, který zrovna vašemu miminku bude sedět a nezpůsobovat opruzeniny.

Pleny

Šetrnost

Moderní maminky se mohou rozhodnout mezi klasickými plenami, jednorázovými EKO plenami a látkovými plenami. Každý typ má své pro a proti. Jednorázové plenky jsou jednodušší pro rodiče, látkové však vyjdou levněji a šetří životní prostředí.

Pleny

Savost

Různé druhy plenek mají odlišnou absorpční schopnost. Jednorázové plenky mají vyšší savost než ty látkové díky absorpčním jádrům. Odvádí vlhkost a udržují miminko déle v suchu, mohou však dráždit dětskou pokožku více než látkové pleny.

Jednorázové pleny – Snadno a rychle

Známá klasika, jednorázové plenky stačí po přebalování vyhodit. Spolehlivě udrží dítě v suchu, některé mají indikátor vlhkosti, neprotečou, hodí se na cesty a při používání správné velikosti sedí pevně na zadečku. Díky velkému výběru můžete najít přesně ty, ve kterých bude vaše miminko spokojené. Jsou vhodné pro novorozence, které je třeba přebalovat alespoň 10× denně.

Tyto plenky vám ušetří spoustu času s praním, ale představují zátěž pro životní prostředí i vaši peněženku. Musíte je neustále dokupovat a hlídat pleny v akci, avšak pozor na příliš velké zásoby – děti rostou jako z vody a přehoupnou se do jiné váhové kategorie.

Pleny

Bella Happy Pants Maxi 8-14 kg 24 ks

Můžete mít dnes
199 Kč
Dárek: Při nákupu značek Bella, Happy, Panda nad 499 Kč dárek ZDARMA Bella Happy Emulze do koupele 250 ml
Pleny

EKO pleny – Šetří čas i přírodu

Ekologické pleny jsou sice jednorázové, ale vyrobené ze snadněji rozložitelných materiálů. Získáte všechny výhody klasických plenek, s bonusem kvalitnějšího a šetrnějšího materiálu k dětské pokožce.

Obzvlášť pokud má vaše dítko velmi citlivou pokožku a potřebuje jednorázovou plenu, EKO plenky se jistě osvědčí. Pro děti jsou pohodlné a dokonce nedělají velký zadeček. Cena za menší dopad na přírodu je však o něco vyšší.

Látkové pleny

Nejlevnější, kvalitní, šetrné k pokožce a ekologické – takové jsou moderní látkové plenky. Ačkoliv „látkovky“ nejsou tak savé jako jednorázové pleny a je s nimi více práce, zase není třeba je kupovat pořád dokola, jsou prodyšnější a jemnější. Nemusí se rozlišovat váha dítěte, snižuje se riziko opruzenin a klidně vydrží i pro budoucího sourozence.

Dělí se podle materiálu na bavlněné a bambusové s tím, že bambusové jsou savější a rychleji schnou. Před praním je vymáchejte ve vodě a poté perte na 60 °C s práškem určeným pro miminka.

Pkeny
Pleny

Plenkové kalhotky – Pro malé neposedy

Až se vám dítě začne při přebalování kroutit nebo se dokonce pokoušet o útěk, nejrychleji jej odbavíte svižným natažením kalhotkové pleny. Na výběr jsou jednorázové nebo látkové. Látkové plenkové kalhotky jsou nejčastěji z bavlny, mikrovlákna, fleecu nebo bambusu.

Mají vysokou savost, dobře přiléhají díky měkkým gumičkám a nastavíte jim velikost podle váhy dítěte. Dávají se na ně svrchní kalhotky, které zabraňují prosáknutí a mají i roztomilý design.

Bella Happy Pants Maxi 8-14 kg 24 ks

Můžete mít dnes
199 Kč
Dárek: Při nákupu značek Bella, Happy, Panda nad 499 Kč dárek ZDARMA Bella Happy Emulze do koupele 250 ml

Co jsou to dětské pleny AIO (All-in-One)?

Plenky AIO, tedy „vše v jednom“, spojují to nejlepší z jednorázových a látkových plenek. Používají se stejně jako ty jednorázové, tudíž můžete přebalování nechat i těm méně zkušeným členům rodiny. Nepotřebujete pro ně extra savou vrstvu nebo svrchní kalhotky, vše je sešito dohromady.

Nemusí se tedy vrstvit ani skládat, vyperete je přesně tak jak jsou. Pokud se savá vrstva dá vyměnit a zacvaknout zpátky, říká se jim SIO (snap-in-one) nebo AI2 (all-in-two). Typ plenky je stejný u obou názvů.

Pleny

Vkládací a separační pleny – Doplňky k látkovým plenám

Klasickým látkovým i kalhotkovým plenám lze vylepšit savost a zároveň si usnadnit jejich praní. Vkládací pleny jsou savé vložky, díky kterým udržíte dítě déle v suchu na cestách nebo v noci.

Separační pleny jsou užitečné kvůli praní – dělají vrstvu mezi zadečkem miminka a plenkou, což látku pleny ochrání od většího znečištění.

Pleny

Pleny do vody – Proti nehodám v bazénu

Bez plenky do vody si váš mrňous moc nezaplave. Měly by zachytit všechny „nehody“ aniž by příliš nasákly vodou. Jednorázové plenky do vody se po koupání jednoduše vyhodí, pokud ale chodíte plavat často, výhodnější volbou jsou plenkové plavky pro opakované použití.

Jsou vybaveny nepropustnou vrstvou speciálního materiálu, rychle schnou a miminku v nich tolik neztěžkne zadeček.

Autor článku

Alena Dvořáková

Jakožto bývalá studentka žurnalistiky ráda předávám plnohodnotné informace, cesty osudu mě ale přivedly do odvětví zdravotnických témat v roce 2018, které nyní kombinuji se psaním článků. Volný čas ráda trávím venku s dětmi a v divadelním sboru.

Všechny články od autora