Zpět do poradny
Dotaz z 24. 5. 2025

kombinace léků - extrasystoly

Doplňky stravyMagnesiumZdraví a prevence
Dobrý den, můj tchán, 82 let, 3 roky po operaci nové srdeční chlopně, kdy u chlopně byl následně trombus,užívá následující kombinaci léků a doplňků:
ráno a dopoledne: Rytmonorm 150 mg, Eliquis 5 mg,Magnerot 500 mg
odpoledne a večer: Eliquis 5 mg, Ezetrol 18 mg-1 tbt, Rytmonorm 75 mg polovina tbt
úterý, neděle Rosucard 10 mg
Doplňky: pondělí,středa,sobota KoenzymQ 10, útery,čtvrtek,neděle Ascorutin 1tbt, 1x týdně Vitamin D nebo rybí tuk, 1x měsičně Calcium.
Má však problémy s extrasystolami v řádu tisíců denně. Může to být způsobeno užívanými léky, resp. neovlivňují se užívané přípravky nějakým jiným negativním způsobem? Moc děkuji za odpověď.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

v první řadě je třeba říci, že danou situaci by bylo vhodné konzultovat s kardiologem, který se může opřít o pestré klinické zkušenosti s léčbou pacientů. Nicméně se pokusím zhodnotit vše v kontextu užívaných léků a doplňků stravy.

Extrasystoly se často objevují u starších pacientů i bez zjevné příčiny.. Rytmonorm, který užívá, je lék určený právě na potlačení arytmií, ale paradoxně se někdy může stát, že při určité citlivosti srdce naopak přispívá k jejich vzniku, nebo je v této dávce nedostatečný. 

Eliquis by extrasystoly neměl nezpůsobovat. Magnerot je také v pořádku, ale někdy nestačí jen hořčík, protože pro stabilitu rytmu je důležitý i draslík, který se bohužel často neměří nebo se jeho hladina v těle podceňuje. Obecně je základ u těchto pacientů mít v pořádku hodnoty hořčíku, vápníku a draslíku.

Co se týká doplňků – Koenzym Q10 je spíš přínosný, zvlášť při užívání statinů. Ascorutin může snižovat krevní srážlivost, ale uvedené potíže pravděpodobně nebude způsobovat. 

Ve Vašem místě bych doporučila znovu to probrat s kardiologem, ideálně udělat 24hodinové EKG (Holter), aby bylo přesně vidět, kdy a v jakém rozsahu ty extrasystoly vznikají – někdy je totiž jejich počet sice vysoký, ale pokud jsou jinak neškodné, léčí se jen symptomaticky. Jindy ale signalizují větší problém. Určitě by stálo za to i laboratorní vyšetření hladin minerálů a vitamínu D, protože ten také ovlivňuje vápník v těle a jeho přítomnost může měnit elektrické vlastnosti srdečního svalu.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyDermokosmetikaTěhotenstvíPohybový systémDětiProbiotikaAntibiotikaMagnesiumVýživaMenstruaceAlergieVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyHubnutíPéče o těloVitamin DEkzémLaktobacilyErekceKašelCholesterol a krevní tlakDotaz na lékárnyHomeopatieOmega 3-6-9DiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníVitamin CPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaVlasy a nehtyDětské nemociDezinfekceNespavostNadýmáníRegeneraceZácpaSpánekSvalyDetoxikaceSportCestování a výletyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyKrásaOběhový systémOstropestřecDětská výživaPrvní pomocOpalováníRýmaNáplastiOparDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy