Výron kotníku: příznaky, příčiny a léčba

Jedno špatné došlápnutí a noha vám nateče jako balón. Určitě to zažila většina z vás, noha je najednou taková necitlivá, ale zároveň vás každý pohyb v kotníku bolí. Jaké jsou nejčastější příčiny výronu kotníku, co to vlastně znamená a co můžete udělat pro to, abyste se zase co nejdříve vrátili ke každodenním činnostem bez omezení?

 

Obsah

  1. Co je to výron?
  2. Příčiny výronu kotníku
  3. Příznaky a diagnostika
  4. Léčba výronu kotníku
  5. Jak dlouho se léčí výron kotníku?
  6. Rehabilitace po výronu
  7. Prevence výronu kotníku
  8. Možné komplikace
  9. Závěr
cara

Co je to výron?

Podvrknutí, distorze či výron kotníku je poranění vazů kolem kotníku. Vazy jsou silné pruhy tkáně, které spojují kosti, stabilizují je a umožňují mezi nimi pohyb. Když jsou tyto vazy natažené nebo natržené v důsledku násilného, nečekaného pohybu (i špatného došlápnutí) nebo zlomeniny, dochází k výronu. V oblasti kotníku vznikne zánět, který se projevuje otokem, začervenáním, bolestí a špatnou pohyblivostí.

Příčiny výronu kotníku

prudky-pohyb

Náhlý prudký pohyb se změnou směru

K výronu kotníku dochází často ve sportech a aktivitách s rychlou změnou směru, jako je basketbal nebo házená.

spatny-dopad

Špatný dopad po skoku, špatný došlap

Při sportech s častými výskoky jako je třeba volejbal nebo gymnastika dochází často k výronům kotníku hlavně v únavě, kdy už nezbývá příliš síly na kontrolu pohybů. Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste si podvrkli kotník, stačí špatně došlápnout při chůzi.

podpatky

Nošení podpatků

Vysoké jehlové podpatky sice vypadají krásně, ale vaše nohy vám nepoděkují. Kromě deformace prstů a chodidla, zkrácení lýtkových svalů a Achillových šlach dojde snadněji k podvrtnutí kotníku, hlavně na nestabilním povrchu jako jsou třeba kočičí hlavy.

naraz

Náraz či rána do kotníku

Při kontaktních sportech nebo nehodách může dojít k nárazu kotníku, kde může dojít buď k výronu nebo zlomení drobných kůstek.

Příznaky a diagnostika

Po výronu kotníku může pacient pociťovat bolest, otok, modřiny a omezenou schopnost pohybu v postiženém kloubu a tím pádem i celkovou nestabilitu. V závislosti na míře poškození vazů se mohou příznaky lišit, někteří pacienti mohou slyšet hlasité křupnutí v okamžiku poranění.

Zkušený ortoped nohu prohlédne a prohmatá, požádá vás abyste zkusili kotníkem zahýbat a zeptá se jak se vám úraz stal. Pokud má podezření na zlomeninu, odešle vás na rentgen.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

"Málokomu se to nestalo, špatné došlápnutí při sportování, procházka v nerovném terénu a najednou se nemůžete na chodidlo bolestí postavit. K distorzi hlezna dochází, když se silné vazy stabilizující kotník dostanou vlivem vnější síly do bodu, kde už se nedokážou více natáhnout, a dojde k jejich poranění. Jde o úraz, který se stává v každém věku a častěji jsou poškozené vazy na vnější straně kotníku.

 

Ke snížení otoku a bolesti poraněné místo ledujeme, nikdy však neklademe ledový obklad bezprostředně na kůži. Ledování je třeba provádět první den až dva, poté již bychom mohli tlumit reparační procesy. Další úlevy lze docílit stažením kotníku elastickým obinadlem, postupujeme směrem od prstů nohy přes kotník směrem k lýtku. Často se tento úraz rychle a dobře hojí, pokud však bolest přetrvává příliš dlouho, otok se nevstřebává, měli byste kontaktovat lékaře. Ten vyhodnotí závažnost úrazu a určí postup léčby. Neošetřené a neléčené podvrtnutí kotníku může vést k chronické nestabilitě i k poškození kosti a chrupavky v této oblasti."

 

Léčba výronu kotníku

Jak léčit výron kotníku, abyste zase co nejdříve dokázali fungovat? To je otázkou mnoha výzkumů z posledních let a od tradičních metod se čím dál tím více odklání. Dříve se doporučovala tzv. metoda RICE – R jako odpočinek (rest), I jako led (ice), C jako komprese (compression) a E jako elevace (elevation), ale i sám její autor uznal, že může naopak hojení zpomalovat. Největší problém je konkrétně u ledu, který vás sice krátkodobě zbaví bolesti, ale také potlačí zánět, který je obrannou reakcí těla napomáhající k rychlejšímu uzdravení. Proto je vhodné kotník ledovat jen ze začátku (nebo vůbec). To samé platí pro protizánětlivé léky a gely, které tak zabrání bolesti, ale zpomalí hojení.

Studie ukazují, že pokud chcete kotník zase co nejdříve bezbolestně používat, je dobré ho brzy začít zatěžovat. Ze začátku stačí jen hýbat prsty a nohu propínat vleže nebo vsedě. To zlepší průtok krve a tím i rychleji odplaví metabolity (škodliviny) z místa výronu. Musíte si však být jistí, že nemáte vážnější poranění jako jsou přetržené vazy nebo zlomené kůstky v kotníku. Pro zmírnění otoku je vhodné dát nohu do vyšší polohy nebo navštívit fyzioterapeuta, který provede manuální lymfodrenáž a velké části otoku vás zbaví.

Jak dlouho se léčí výron kotníku?

Léčba výronu záleží na tom, jak moc máte poškozené vazy a okolní struktury. Délka se pohybuje od jednoho dne do tří měsíců.

Rehabilitace po výronu

Rehabilitace je klíčovým krokem k úplnému uzdravení po výronu kotníku. Děje se tak pomocí protahovacích a posilovacích cvičení. Cílem rehabilitace je:

  • Zlepšit flexibilitu, posílit vazy a svaly okolo kotníku
  • Zajistit plný rozsah pohybu kloubu
  • Naučit pacienta cvičení, která pomohou předcházet opětovnému zranění

V těchto krocích vám pomůže fyziote­rapeut, který vytvoří individuální plán léčby pro rychlé zotavení. Často se používá kombinace fyzikální terapie (použití metod jako je ultrazvuk, magnetoterapie, laser, apod.) a cvičení. Na výběr je mezi balančními pomůckami nebo cviky na stabilním povrchu, třeba na jedné noze. Cílem je posílit kromě drobných svalů v oblasti kotníku i svaly na lýtku, které se upínají právě pod kotník a hrají v jeho stabilitě velkou roli.

Prevence výronu kotníku

Výronu kotníku se úplně vyhnout nemůžete, ale následujícími tipy můžete minimalizovat šanci jeho vzniku:

  • Strečink a posilování svalů kolem kotníku a lýtka
  • Noste stabilní a dobře padnoucí obuv vhodně zvolenou pro danou aktivitu
  • Vyvarujte se chůze po nerovném terénu, pokud to není nezbytně nutné, případně zvolte vhodnou oporu (hole) a pečlivě sledujte terén pod nohami
  • Před fyzickou aktivitou se adekvátně zahřejte, protáhněte a připravte tělo na výkon
  • Při opakovaných potížích sáhněte po bandáži, ortéze nebo kinesiotejpu

Možné komplikace

Pokud není výron kotníku správně léčen, může to vést ke komplikacím, jako je například chronická bolest nebo chronická nestabilita kotníku. K obojímu dochází po opakovaných výronech kotníku, které nejsou doléčeny nebo je následně kotník příliš zatěžován. Chronická bolest se liší od té akutní v její intenzitě a má i psychický podklad, jelikož nesignalizuje žádné hrozící nebezpečí z akutního úrazu, ale jen na sebe upozorňuje, abyste na ni nezapomněli. U špatně zhojených kotníků se slabšími vazy a svaly hrozí výskyt dalších výronů. Při nadměrném zatěžování poraněného kotníku (často u sportovců) může dojít k artróze.

Důležité je vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve po zranění a dodržovat doporučený léčebný plán.

Závěr

Výron kotníku je běžné zranění, které může postihnout kohokoli bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Správná léčba a rehabilitace jsou klíčové pro rychlé uzdravení a prevence dalších zranění. Pokud máte podezření na výron kotníku, obraťte se na svého lékaře nebo specialistu na ortopedii.

 

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/22048-sprained-ankle

https://www.fy­zioprozivot.cz/dis­torze-hlezna/

https://www.tri­bune.cz/archiv/dis­torze-hlezna-staly-problem/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sprained-ankle/symptoms-causes/syc-20353225

https://ortho­info.aaos.org/en/di­seases–conditions/sprained-ankle/

https://rehab­hub.co.uk/2023/05/­14/you-should-no-longer-be-applying-ice-to-your-injury-and-heres-why/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3396­304/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7745­493/

https://www.jos­pt.org/doi/10­.2519/jospt.2021­.0302

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.