Zánět středního ucha:
příznaky a léčba

Toto bolavé onemocnění ucha je charakteristické zejména u dětí, avšak postihnout může i dospělých. Střední ucho je oblast za ušním bubínkem, která má za úkol přenos vibrací z bubínku do vnitřního ucha. Je náchylnější hlavně při onemocnění horních dýchacích cest a může přerůst až k zánětu. Přečtěte si, jaké jsou příznaky zánětu středního ucha a jak ho léčit.

První pomoc na zánět středního ucha

pilulka

Co je zánět středního ucha?

Zánět středního ucha (odborně otitis media) je onemocnění způsobené virovou nebo bakteriální infekcí, která se dostala do středního ucha z nosu a nosohltanu. Proto bývá zánět spojován s infekcemi horních cest dýchacích, ale může se také objevit jako součást alergické rýmy. 

 

Sluchová trubice následkem infekce natéká a tvoří se v ní tekutina, která však nemůže odtéct a tlačí na ušní bubínek. To vyvolává silnou, bodavou bolest. U malých dětí se s zánětem středouší setkáte častější než u dospělých.

Příznaky zánětu středního ucha

Jak poznat zánět středního ucha? Mezi typické příznaky akutního onemocnění patří:

 

  • bodavá bolest ucha (zejména v leže), pulzující bolest
  • pocit zalehlých uší a vnitřního tlaku
  • hnisavý výtok z ucha
  • horečka
  • průjem a zvracení
  • malé děti vytrvale pláčou a nemohou spát; dotýkají se pořád ucha, které je horké nebo i nateklé

Léčba zánětu středního ucha

Existuje několik způsobů, jak léčit zánět středního ucha – od kapek, sprejů a běžných léků, až po antibiotika a propichování bubínku. Metoda léčby závisí nejen na věku nemocného, ale také na druhu infekce, která zánět způsobila – a to bez lékaře neurčíte. Obzvlášť u dětí není radno s návštěvou doktora otálet, jinak by neléčený zánět mohl mít závažné následky na zdraví sluchu.

 

Než se dostanete k lékaři, je vhodné si vzít léky na bolest s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, jako je např. Paralen, Panadol, Ibalgin či Brufen. U menších dětí se prášky proti bolesti podávají ve formě čípku nebo suspenze. Na ucho nebo za ucho můžete také přiložit studený obklad.


Na virovou infekci vám mohou být doporučeny ušní kapky s protizánětlivým účinkem, na počáteční bakteriální infekci se zase předepisují antibiotika. Pokud je však zánět příliš pokročilý, může lékař přejít k propíchnutí ušního bubínku.

Propíchnutí zánětu středního ucha

Pokud se zánět nezačne léčit včas, nebo na něj žádné dostupné léky nepomáhají, lékař může rozhodnout o propíchnutí ušního bubínku dlouhou jehlou. Tento zákrok je běžný jak u dětí, tak i dospělých. Trvá pouze pár vteřin a ihned uleví od bolesti, protože se propíchnutím uvolní vzniklý tlak v ušní dutině a odteče hnisavá tekutina.


Propíchnuté ucho je třeba chránit proti vodě a nečistotám, ani do něj nekapat ušní kapky – hrozila by další infekce. Hojení po tomto zákroku trvá déle, občas i v řádu týdnů. Ucho může mírně bolet nebo z něj bude vytékat zbytkový hnis. Zhruba za týden se však bubínek zacelí a po zákroku nezbydou žádné trvalé následky.

Jak dlouho trvá zánět středního ucha?

Trvání zánětu středního ucha a jeho léčby je velmi individuální – záleží na tom, jestli se léčba podchytí dostatečně včas, nebo je potřeba ucho propíchnout. Obvykle zánět nastupuje velmi rychle a nečekaně; může trvat několik dní a odeznít pomocí běžných léků, nebo naopak přijdou silné bolesti a bude nutné přejít k propíchnutí. Aby se nemoc neopakovala, je potřeba se vždy poradit se svým lékařem.

Co je to chronický zánět středního ucha?

Chronický zánět je opakovanou formou zánětu středního ucha. Je charakteristický zejména tím, že není spojen s teplotou nebo horečkou a nemusí být ani bolestivý. Naopak, jeho typické příznaky jsou pálení nebo svědění ucha, zaléhání (či konstantní pocit zalehnutých uší), tlak a šumění v ušní dutině. Chronický zánět však trvá mnohem delší dobu a může způsobit také nedoslýchavost. Je nevyhnutné ho léčit s pomocí odborníků.

Zánět středního ucha u dětí

Děti jsou oproti dospělým náchylnější na záněty uší, protože jejich stavba ušního bubínku umožňuje jednodušší přenos infekce z nosní dutiny do té ušní. Často se zánět vyskytuje u předškoláků a projevuje se zmíněným zaléháním, bolestí a rýmou či horečkou. Dětem můžete podávat léky proti bolesti, studený obklad a co nejdříve navštívit lékaře.

 

Důležité také je, aby děti uměly pořádně smrkat a infekční hlen se do středouší vůbec nedostal. Jde tedy o efektivní prevenci zánětu středního ucha. Nejprve naučte dítě foukat ústy třeba na nafukovací balónek, kde jasně uvidí, co se děje. Poté mu zacpěte jednu nosní dírku a nechte ho opět fouknout, pak to samé s druhou dírkou. Pokud dítko příliš „troubí“, je to špatně – ve středouší tak vzniká tlak a posouvá zánět hlouběji. 

Zánět středního ucha u miminka

Nejvíce se zánět středního ucha objevuje u kojenců a batolat – tedy mezi 6. až 18. měsícem života. U takto malých dětí je klasickým symptomem vytrvalý pláč, nespavost a dotýkání či tahání za bolestivé ouško. Na pomoc před návštěvou lékaře se doporučuje podávat roztok nebo čípek proti bolesti, případně kapky na ucpaný nos, které uvolní vzniklé napětí. 

Zánět středního ucha u dospělých

Záněty uší bývají častější u dětí, ale neobejdou ani dospělé. U dospělých vznikají zejména, pokud člověk při nemoci (chřipce či rýmě) dostatečně neodpočívá. Infekce se pak může při přehnané aktivitě jednodušeji dostat do ušní dutiny. Dalšími příčinami může být potápění, létání a jiné aktivity, při kterých se mění tlak vzduchu.

Je možná přírodní léčba zánětu středního ucha?

Obecně se doporučuje se zánětem jít k lékaři, aby nedošlo k trvalým následkům po nevhodné léčbě. Musíte pár dní přečkat, než se budete moct dostavit k lékaři? Pak především pravidelně a důsledně smrkejte, nesmíte však „troubit“. Na ucho aplikujte látkový obklad namočený ve studené vodě pro zmírnění bolesti. Přiložte si jej na bolavé ucho a přikryjte suchým ručníkem na dobu max. 10 minut. Jelikož zánět ucha vzniká v nosu, můžete si během rýmy uvolňovat ucpaný nos pomocí přípravků s eukalyptem nebo heřmánkem.

Co k tomu říká náš odborník?

Záněty středního ucha bývají velmi bolestivé, protože hnis z tohoto malého prostoru nemůže volně odcházet. Ušní bubínek zarudne a vyklene se směrem ven, a pokud je zánět těžký, může i prasknout a hnis potom odteče zvukovodem ven.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/02/04.pdf
https://www.otorinolaryngologie.cz/…/ppp-oma.pdf
 https://farmaciepropraxi.cz/…07/05/04.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.