Zpět do poradny
Dotaz z 15. 11. 2024
Dobrý den, již několik let užívám antikoncepci Zlynda a zároveň se léčím cca 6 let s migrénami a užívám Topiramat 50mg. Letos v říjnu mi doktorka z neurologie řekla, že by bylo lepší vysadit tuto antikoncepci a přejít na nehormonální typ. Protože se začaly objevovat migrény s občasnými závratěmi. Nikdy jsem s kombinací těchto léků něměla potíže. Gynekoložka mi nedoporučuje přechod na nehormonální typ antikoncepce z důvodu dřívějších problémů s jinou antikoncepcí. Proto se ptám, je nějaký problém když bych nadále užívala Zlyndu a Topiramat stejné síly? Protože jsem právě zjistila, že závratě mi nejspíše vyvolávají léky na bolest (Ataralgin, Ibalgin, Paralen). Děkuji za odpověď
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,


Migrény, zejména pokud jsou doprovázené aurou nebo závratěmi, mohou být ovlivněny hormonální antikoncepcí. Toto ale spíše platí pro estrogenové antikoncepce. Estrogen obsažený ve většině kombinovaných antikoncepčních přípravků může zvyšovat riziko vzniku krevních sraženin, což je důvod, proč neurologové často doporučují přechod na nehormonální antikoncepci nebo čistě gestagenní antikoncepci (jako je Zlynda).

Co se týká kombinace léku Zlynda a Toporamát - Zlynda je čistě gestagenní antikoncepce, která obecně méně ovlivňuje riziko trombózy ve srovnání s kombinovanou antikoncepcí. Topiramat by sám o sobě neměl mít významné interakce se Zlyndou, ale jeho vedlejší účinky mohou zahrnovat závratě, což může být zhoršeno některými léky na bolest, které uvádíte (např. Ataralgin). Ataralgin obsahuje léčivou látku guaifenesin, která může zvyšovat účinek Topiramátu.

Řešením by tedy mohlo být používání léků, které obsahují pouze paracetamol nebo ibuprofen (Paralen, Ibalgin). Z nehormonální antikoncepce lze případně doporučit Pharmatex vaginální globulePharmatex vaginální krém)

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiProbiotikaMagnesiumPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesEkzémErekceLaktobacilyKašelHomeopatieDotaz na lékárnyOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníVitamin CPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyKrásaOběhový systémOstropestřecPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy