Dobrý den,
u antidepresiv je jejich účinek na úzkosti vždy individuální. Pokud cítíte částečnou úlevu, pak by bylo vhodné u léčiva spíše zůstat (maximálně zvednout dávku, pokud je to možné) a nějakou dobu dále užívat. Současně s užíváním těchto léčiv by bylo vhodné podstoupit psychoterapii (na základě kognitivně behaviorální terapie - KBT, která má u úzkostí velmi dobré výsledky) a úzkost tak zaléčit jak farmakoterapií, tak i psychoterapií. Je ale nutné zdůraznit, že se skutečně musí jednat o KBT, která má výsledky podpořené i vědeckými studiemi.
Po určitém čase se vám díky správně vedené psychoterapii podaří i léčiva vysadit a nebudou dále nutná.
Tedy dle mého názoru, spíše než absolvovat celý proces znovu s jinými antidepresivy, spíše volit tuto cestu, která se rozhodně vyplatí z dlouhodobého hlediska.
Zkuste bolesti hlavy spíše řešit přípravky jako je Magnetrans nebo Nautrevia Magnesium a pokud budete dobře snášet přípravek Guajacuran, pak je možné využít i jeho (působí tak, že uvolňuje svalstvo). Pouze upozorňuji, že po něm v kombinaci může nastat únava a spavost, můžete se poradit i s lékařem o jeho užívání, nicméně by mohl být účinný (vzhledem k tomu, že bolesti hlavy u úzkostí vychází nejčastěji z tenze svalů).
Zotavování z úzkostí trvá delší dobu, nicméně se správně nastavenou léčbou se tento proces výrazně urychlí a zefektivní.
S pozdravem
Pavel Horký
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.