Čaje - Tipson (5 produktů)

Popíjení čaje patří k lidské kultuře po tisíce let a hned po vodě je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě. Čaj je kulturní nápoj pocházející z Číny připravovaný obvykle louhováním lístků v horké vodě. Zprvu byl čaj užíván jen jako zdraví prospěšný nápoj zejména v lidovém léčitelství, mnichy při meditacích a jak jeho popularita rostla, měnily se i metody pěstování, zpracování i důvody užívání. Největší zlom, co se této komodity týká, přišel v roce 1773 při protestu nazývaném “Bostonské pití čaje”.

 Zobrazit více

Popíjení čaje patří k lidské kultuře po tisíce let a hned po vodě je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě. Čaj je kulturní nápoj pocházející z Číny připravovaný obvykle louhováním lístků v horké vodě. Zprvu byl čaj užíván jen jako zdraví prospěšný nápoj zejména v lidovém léčitelství, mnichy při meditacích a jak jeho popularita rostla, měnily se i metody pěstování, zpracování i důvody užívání. Největší zlom, co se této komodity týká, přišel v roce 1773 při protestu nazývaném “Bostonské pití čaje”.

Co je to čaj?

Pravý čaj jsou sušené voňavé lístky čajovníku, což je stálezelený keř, který dorůstá výšky 2 - 15 metrů. Po celém světě jich rozlišujeme okolo 3000 druhů. Pěstitelé udržují keře pravidelným ořezáváním a sběrem. Pro každého milovníka čaje jsou zelené lístky tím nejdůležitějším z celého keříku. Sklizeň listů probíhá 4x až 5x do roka.
Čajovníku se nejlépe daří v tropickém až subtropickém pásmu. Keře rostou v různých nadmořských výškách, tady vznikají velké rozdíly v kvalitě. Opravdoví labužníci zastávají názor, že nejlepší čaje pochází z hor, kde jim prospívá vlhké chladné ovzduší a mlhy - lístky nejsou vystaveny přímému slunci a zachovávají si více chlorofylu. 

Největšími producenty čaje jsou:

 • Čína
 • Indie
 • Japonsko
 • Srí-Lanka
 • Vietnam
 • Írán
 • Indonésie
 • Keňa
 • Argentina

Nejznámější druhy čajů

Odmyslete si sáčkové čaje ovocné a bylinkové. Zde jde jen o výluhy. 

 • Černý čaj - je fermentovaný čaj, po sklizni se lístky nechávají zavadnout pomocí proudění vzduchu. Potom se zpracovávají mechanicky nebo ručně a nechávají oxidovat, poté se dál suší. Černý čaj patří k jedněm z nejznámějších a pěstuje se především na Srí-Lance.

 • Zelený čaj - je nefermentovaný, tedy lístky neprošly procesem vadnutí, tudíž si zachovávají typickou barvu i chuť. 

 • Bílý čaj - se po sběru zpracovává vůbec nejméně. Surovina se pouze opatrně suší, čímž vzniká mimořádná kvalita bílého čaje. Ten nejkvalitnější sestává pouze z listových pupenů a právě kvůli krátkému intervalu pro jejich sběr (časné jaro) je bílý čaj tak vzácný. Vyznačuje se velmi jemnou lahodnou chutí. Má silný antioxidační účinek.

 • Oolong - neboli polozelený čaj je stupeň oxidace, kdy je přechod mezi zeleným a černým čajem.  

Mezi další vyhledávané čaje patří kopřivový nebo heřmánkový čaj. 

 • Heřmánkový čaj - je skvělý pro posilnění imunity, pomáhá při menstruačních potížích, zmírňuje stres a napomáhá k lepšímu usínání. Pozor. U některých lidí může heřmánek působit jako alergen.
 • Kopřivový čaj - detoxikuje a posiluje organismus. Prospívá trávicímu i vylučovacímu systému, ulevuje při senné rýmě a má skvělé antiseptické účinky pro tělo.

Co je pečený čaj?

Pečený čaj je oblíbenou lahůdkou nejen v kavárnách a čajovnách, snadno si ho můžete připravit i doma. Obvyklé ingredience k jeho přípravě jsou ovoce, ovocné šťávy, cukr, koření a případně další suroviny, které se zpracovávají teplem v troubě.

Příprava čaje

Každá země a jednotlivé druhy čajů mají svůj způsob přípravy, která není složitá. Takovým obecným nepsaným pravidlem je jedna čajová lžička na 1,5 dl vody a správná teplota vody (nejvhodnější je voda pramenitá).

Jaká je správná teplota vody?

K přípravě černého a oolong čaje je ideální teplota vody 100°C, pro bílé a zelené čaje je lepší teplota 30-40°C pod bodem varu.

Konvička na čaj

Sypané čaje se tradičně připravují v porcelánové nebo keramické konvičce. Oblíbené jsou také skleněné či litinové, ve kterých zůstane čaj dlouho teplý.

Jak je to s kofeinem?

Mnozí z nás si den bez kávy neumí představit. Kofein navíc patří mezi nejužívanější stimulanty (drogy) na zemi, který dočasně potlačuje únavu a dodává energii.
Kofein je i součástí mnoha doplňků stravy na podporu hubnutí, protože napomáhá rychleji spalovat tuky.

Čajový kofein je mírnější, uvolňuje se pomaleji a nemá tak dráždivé účinky na žaludek. Nejvíce kofeinu obsahují černé a oolong čaje. Absolutní množství kofeinu v jednotlivých druzích čaje však závisí na několika faktorech (nadmořská výška, doba sklizně, podnebí, oxidace, kultivaru čajovníku atd.).

V případě, že jste si nevybrali žádný produkt, podívejte se také na kategorie Na co čaj pomáhá, Speciální čaj, Sypaný čaj, Sáčkový čaj a Čaj dle bylin.

Čaje - Tipson - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Čaje - Tipson ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Čaje - Tipson lidé hodnotí na 96 %
Recenze produktu: Verra Čaj pro těhotné ženy sáčky 20 x 1.5 g
5 / 2x
Veľmi dobrá voľba v tehotenstve
Recenze produktu: Grešík Jaterní čaj Devatero bylin sáčky 20 x 1 g
5 / 2x
výborný
Recenze produktu: Apotheke Kolekce prémiových čajů BIO sáčky 30 ks
5 / 3x
Super ako darček
Recenze produktu: Biogena Čaj Majestic Tea Mango & Růže 20 x 2.5 g
5 / 1x
Už jsem ho měla dříve a jelikož chutnal tak kupuji znovu.
Recenze produktu: Basilur Fruit Forest 20 x 1.8 g
5 / 3x
Kvalitní a velmi chutný čaj. Dá se pít horký i studený.
Recenze produktu: Dr.Popov Rooibos 100 g
5 / 4x
Spokojenost
Recenze produktu: Allnature Ostropestřec plod 100 g
5 / 5x
Začala jsem s užíváním a věřím v jeho kladný výsledek
Recenze produktu: Twinings Earl Grey 25 x 2 g
5 / 1x
Výborný čaj
Recenze produktu: Fytopharma Melaton Bylinný uklidňující čaj sáčky 20 x 1.5 g
5 / 4x
Dobry
Recenze produktu: Apotheke Kopřiva dvoudomá čaj 20 x 1.5 g
5 / 2x
+ chutný, kupuji opakovaně

Produkty z kategorie Čaje jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Zboží z kategorie Čaje jsme pro vás poskládali od nejlevnějších po nejdražší. V kategorii Čaje najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků.