Másla na opalování (8 produktů)

Opalovací másla jsou novou alternativou k běžným opalovacím krémům.

Jaké jsou výhody opalovacích másel oproti běžným opalovacím prostředkům?

 Zobrazit více

Opalovací másla jsou novou alternativou k běžným opalovacím krémům.

Jaké jsou výhody opalovacích másel oproti běžným opalovacím prostředkům?

 • Dobře se roztírají
 • Promašťují a nevysušují pokožku
 • Krásně voní (a vůně je většinou přírodní, ne na umělé bázi)
 • Napomůžou rychlému zhnědnutí pokožky
 • Pomáhají opálení déle udržet

Jaké jsou nevýhody opalovacích másel oproti běžným opalovacím prostředkům?

 • Na trhu jsou většinou dostupná pouze másla s poměrně nízkým UV faktorem (protože jsou vyrobena z přírodních prostředků)
 • Nejsou vhodná pro děti (z důvodu nízké UV ochrany)
 • Ve velkém horku mění svoji konzistenci a roztékají se

Co to znamená nízký UV faktor?

UV faktor udává, o kolik déle můžeme strávit vystaveni slunečním paprskům (bez toho, aniž by se naše kůže spálila) oproti tomu, kolik času bychom mohli na slunci strávit nenamazaní.

Pro lepší pochopení uveďme příklad: Máme-li člověka s velmi citlivou světlou kůží, který patří k fototypu 1, pak víme, že na slunci může bez použití opalovacích přípravků pobývat přibližně 10 minut. Pokud se takový člověk namaže opalovacím krémem s ochranným faktorem 20, pak se tato doba prodlouží na 200 minut (vypočítáno jako 10 x 20).

Ale pozor: Tento výpočet vznikl na základě laboratorních výzkumů. A nastolit takové podmínky, jaké jsou v laboratoři, se povede jen málokomu. Především bývá problém v množství opalovacího krému, který nanášíme (zpravidla ho používáme méně, než by bylo vhodné). Proto je nutné vypočtené číslo ještě ponížit a počítat pouze se zhruba 60 % z původně vypočtené doby, tedy 120 minutami.

Proč jsou přípravky s nízkým UV faktorem nevhodné pro děti?

U dětí je ochranná vrstva kůže mnohem tenčí než u dospělých. To znamená, že sluneční záření u nich snáze pronikne do hlubších vrstev kůže a snadněji ji poškodí (spálí). Navíc si lidská kůže pamatuje vše, co se s ní během života stalo, a čím častěji dojde k jejímu poškození, tím více je v budoucnu ohrožena vážným onemocněním. Zatímco dospělému se doporučuje opalovací prostředek s UV faktorem nejméně 20, pro děti jsou vhodné přípravky s faktorem 30–50.

Jaké složky nejčastěji obsahují opalovací másla?

 • Arganový olej
 • Kokosový olej
 • Betakaroten
 • Vitamín E

Na co je dobrý betakaroten?

Je často jednou ze složek opalovacích másel, protože se stejně jako u ostatních karotenoidů jedná o přírodní barvivo. Pokožka díky němu získá oranžovou až hnědou barvu, která údajně vypadá lépe a je bezpečněji získaná než při opalování v přírodě či soláriu. Ve vysokých dávkách však jeho užívání není zcela bezpečné. Betakaroten se totiž ukládá do zásoby, a to právě v kůži (když jej užíváte vnitřně), játrech nebo tukových tkáních. Vysoká dávka pak znamená více než 30 mg denně po delší dobu. Bát se ale nemusíte, uvádí se, že například 1 kg mrkve v syrovém stavu obsahuje přibližně 100 mg betakarotenu. Jako jedinou přírodní ochranu proti slunci však betakaroten nedoporučujeme, uvádí se, že má ochranný faktor pouze okolo 2–3.

Proč se v opalovacích máslech využívá vzácný arganový olej?

Arganový olej je velmi specifický, má speciální vlastnosti a jedinečnou kombinaci obsažených látek. Získává se ze semen nebo jader arganového ovoce, které roste na arganovém stromu pouze v jihozápadním Maroku (proto se mu někdy přezdívá „marocké zlato“). V kosmetickém průmyslu se využívá zejména proto, že obsahuje vitamín E a kyselinu ferulovou. Tyto složky napomáhají pokožku udržet hydratovanou (tím pádem pevnou a svěží), pečují o ni a hlavně pomáhají při regeneraci sluncem spálené pokožky.  

Kokosový olej na opalovaní – je vhodný?

Jako přírodní složce opalovacích másel mu není co vytknout, pozor však na jeho používání jako jediného opalovacího prostředku. Sám o sobě má totiž kokosový olej ochranný faktor maximálně 8, a to je málo (viz vysvětlení výše).

Jaké pozitivní účinky má vitamín E na pokožku?

Vitamín E se do opalovacích másel a jiných kosmetických přípravků přidává, protože dokáže chránit buňky před škodlivými vlivy. Je to vitamín rozpustný v tucích a přirozeně jej naše tělo získá zejména z rostlinných olejů.

V kategorii Másla na opalování jste si nejvíc oblíbili značky Sun Vital. Hledáte něco speciálního v kategorii Másla na opalování? Při hledání vám možná pomůže nakouknout do následujících podkategorií Opalovací másla s arganovým olejem Výrobek s nejlepším hodnocením v kategorii Másla na opalování je Sun Vital Vivaco Arganové opalovací máslo OF25 200 ml .

Másla na opalování - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Másla na opalování ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Másla na opalování lidé hodnotí na 98 %
Recenze produktu: Sun Vital Vivaco Arganové opalovací máslo OF25 200 ml
5 / 8x
použivám jej pravidelně, pokožka je měkká, pružná a krásně opálená
Recenze produktu: Sun Vital Sun Vivaco SUN Bronz Opalovací máslo SPF20 s arganovým olejem 200 ml
5 / 33x
Dobře se roztírá a krásně voní
Recenze produktu: Vivaco Bio Mrkvové opalovací máslo SPF6 150ml 150 ml
5 / 3x
Jsem spokojena s produktem, v rodině používáme již druhou sezónu.
Recenze produktu: Sun Vital Vivaco SUN Bronz Opalovací máslo SPF10 s argan.olej. 200 ml
4.9 / 31x
Nič lepšie som dotetaz nemala, kupujem už stále. Krásna vôňa, výborné rozotieranie.
Recenze produktu: Sun Vital Sun Vivaco SUN Bronz Opalovací máslo pro rychlé zhnědnutí 200 ml
4.9 / 45x
Opravdu odolné vůči vodě, až po pár krát vykoupání se člověk namaže opalovacím máslem znovu.
Recenze produktu: Sun Vital Sun Vivaco SUN Bronz Opalovací máslo SPF 6 s arganovým olejem 200 ml
4.8 / 51x
prijemna vona, dobre sa vstrebava
Recenze produktu: Vivaco Bio Přírodní opalovací mrkvové máslo SPF15, 150 ml
4.4 / 7x
Vydává se opět za přírodní a přitom obsahuje syntetické a v některých zemích dokonce zakázané látky. Není to od výrobce podraz, uvádět že je výrobek bio. Každý si nečte celé složení, věří když výrobce uvede že je to přírodní.

Podívejte se na produkty z kategorie Másla na opalování seřazené od těch nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Másla na opalování seřazené od těch nejlevnějších. V kategorii Másla na opalování najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků.