Typy pleti

Ať už sháníte denní krém pro zralou pleť, čisticí pěnu pro mastnou pokožku, nebo hydratační olej pro suchou pokožku, v této kategorii si vyberete pečující kosmetiku přesně pro vás. Pokud ještě tápete v tom, jakou máte pleť, přečtěte si náš článek Jak určit typ pleti.

Normální pleť

Lidé s normální pletí mají vyhráno – netrápí je suchá ani naopak příliš mastná místa na ob…

Ať už sháníte denní krém pro zralou pleť, čisticí pěnu pro mastnou pokožku, nebo hydratační olej pro suchou pokožku, v této kategorii si vyberete pečující kosmetiku přesně pro vás. Pokud ještě tápete v tom, jakou máte pleť, přečtěte si náš článek Jak určit typ pleti.

Normální pleť

Lidé s normální pletí mají vyhráno – netrápí je suchá ani naopak příliš mastná místa na obličeji. Netrpí zpravidla ani na akné a nejsou přecitlivělí na kosmetické produkty. To však neznamená, že by o svou pokožku nemuseli nijak pečovat.

Pokud máte normální pleť, ráno stačí pokožku umýt vodou a použít hydratační pleťový krém. Můžete pod krém také nejprve nanést sérum s účinnou látkou (např. kyselinou hyaluronovou nebo vitamínem C). Večer pleť odličte, očistěte a použijte noční krém. Jednou do týdne se můžete zbavit odumřelých kožních buněk pomocí peelingu. Nemusíte být ve své rutině přehnaně důslední, normální pleť umí případné prohřešky odpustit.

Suchá pleť 

Suchá pleť je způsobená menší tvorbou kožního mazu. Vyznačuje se hrubší texturou, je napjatá a po umytí vodou cítíte, jak se stahuje. Mohou se na ní tvořit šupinky a příliš vysušená místa skoro až pálí nebo svědí. Obvykle platí, že vlivem stárnutí se pokožka stává přirozeně sušší, ubývá elasticity a tím pádem přibývá vrásek. Neznamená to ale, že by mladí lidé neměli suchou pokožku. 

Základem péče o suchou pleť je tedy samozřejmě hydratace. Ráno pleť zbytečně neumývejte čisticími produkty, stačí opláchnutí vodou. Použijte hydratační sérum a na něj denní krém, nejlépe s hutnější konzistencí, která vydrží hydratovat celý den. Po večerním čištění pleti naneste noční krém, případně pleťový olej – pozor, olej vždy nanášejte na ještě lehce vlhkou pleť, aby se v ní lépe uzamkla hydratace. Jednou až dvakrát týdně můžete použít vyživující hydratační masku.

Mastná a problematická pleť

Mastná pleť je přisuzována především mladým lidem v pubertě, nevyhne se vám ale ani v pokročilejším věku, často kvůli hormonálním změnám, stresu nebo užívání určitých léků. Tato pleť tvoří nadměrné množství kožního mazu, pokožka má pak na svém povrchu mastný lesklý film, trpí rozšířenými póry a velmi často také různými formami akné

U mastné pleti hledejte především lehkou nekomedogenní péči. Tento typ pleti se musí důkladně odličovat a čistit, vyhýbejte se však agresivním přípravkům s vysokým obsahem alkoholu. Volte raději jemný čisticí gel nebo pěnu. Na akné se doporučuje používání séra s kyselinou salicylovou, niacinamidem nebo s AHA kyselinami, které pročišťují póry a pomáhají snížit mastnotu pleti. Přestože se vaše pleť hodně mastí, také ona potřebuje hydratovat. Sáhněte proto po nějakém lehkém gelovém krému. Občas si dopřejte také čisticí pleťovou masku pro uvolnění nečistot z pórů.

Smíšená pleť

Smíšená pleť je kombinací mastné pleti na čele, nose a bradě (tzv. T-zóna) a suché nebo normální pleti na zbytku obličeje. 

Pokud máte takovou pokožku, možná si nevíte rady s výběrem kosmetiky. Určitě není nutné kupovat od všeho dva různé produkty. Abyste vyhověli potřebám smíšené pleti, pořiďte si zmatňující, ale zároveň hydratační přípravky. Krém pro každodenní použití by měl mít spíše lehčí konzistenci. Ale na zimu, nebo pokud vás budou trápit opravdu suchá místa na obličeji, si pořiďte do zásoby také hutnější krém nebo olej. Také na smíšenou pleť se doporučuje používání vhodného séra, které bude cílit na vaše nejčastější problémy.

Citlivá pleť

Pokud patříte mezi osoby s citlivou pletí, určitě znáte dlouhý proces výběru vhodné kosmetiky. Vaše pleť totiž reaguje i na látky, které ostatním typům pleti mohou naprosto vyhovovat. Často vás může pálit nebo svědit obličej, nebo vám po novém krému naskočí vyrážka.

Při péči o citlivou pleť se obloukem vyhněte přípravkům obsahujícím alkohol, silnou parfemaci a esenciální oleje. Obecně je nejlepší hledat přípravky s co nejmenším počtem látek ve složení, abyste minimalizovali reakci vaší pokožky. Hledejte hypoalergenní a zklidňující produkty s obsahem aloe vera, panthenolem nebo ceramidy. Nezapomeňte ani na opalovací krém. Ten bychom měli používat na všechny typy pleti, u té citlivé to však platí dvojnásob.

Vrásky a zralá pleť

Vlivem stárnutí dochází u všech typů pleti ke ztrátě hydratace a pružnosti a tvorbě vrásek a pigmentových skvrn. Přírodu nezastavíme, zralé pleti můžeme ale pomoci vhodnou životosprávou a kosmetikou k tomu, aby byla zářivá a vitální.

Při péče o zralou pleť jsou zásadní dvě věci: ochrana před sluncem a hydratace. Nikdy nezapomínejte na krém s UV faktorem, protože slunce pokožku nejen dehydratuje, ale způsobuje nevzhledné pigmentové skvrny. V posledních letech se těší stále větší popularitě kosmetika s obsahem účinných kyselin a vitamínů – pro rozjasnění zralé pleti tu jsou především AHA kyseliny a vitamín C, zatímco pro regeneraci a vyhlazení vrásek hledejte produkty s obsahem peptidů nebo s retinoidy. Kolagen a kyselina hyaluronová by měly pomoci vaší pleti zase navrátit elasticitu.

Zákazníci si nejvíc oblíbili značky Revolution, Eucerin a Medik8. Pokud jste si nevybrali v této kategorii žádný výrobek, zkuste se podívat také na kategorie Citlivá pleť, Mastná a problematická pleť, Normální pleť, Smíšená pleť a Suchá pleť. Nejlépe hodnoceným produktem je CeraVe Hydratační pleťový krém SPF 25 52 ml.

Zobrazit celý popis