Pohanka

Pohanka je fascinující rostlina s dlouhou historií pěstování a využití. Ačkoliv je často zařazována mezi obiloviny, ve skutečnosti do této skupiny nepatří. Díky svým jedinečným vlastnostem a všestrannosti se pohanka stala neodmyslitelnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Z opražené pohanky se navíc připravuje lahodný soba čaj, případně se z pohankové nati připravuje bylinný čaj. Blíže se na skutečně mnohostranné využití i zdravotní benefity pohanky podíváme v tomto článku.

 

Obsah

  1. Botanická klasifikace a původ
  2. Nutriční hodnoty
  3. Zdravotní přínosy
  4. Kulturní význam
  5. Využití
  6. Závěr
  7. Zdroje

 

 

 

Botanická klasifikace a původ

Pohanka patří do rodiny Polygonaceae, což ji řadí blízko ke šruchám a rebarborám, a naopak se liší od skutečných obilovin, které jsou členy rodiny trav. Proto ji považujeme za tzv. pseudoobilovinu. Původním domovem pohanky je pravděpodobně jihovýchodní Asie, odkud se rozšířila do Střední Asie, Tibetu a následně i do Evropy a Ameriky.

 

Její pěstování sahá tisíce let do minulosti, což činí z pohanky jednu z nejstarších kulturních plodin. Domestikace pohanky pravděpodobně proběhla v oblasti dnešní jihovýchodní Číny a přilehlých regionech, odkud se postupně šířila do dalších částí světa. Odtud ostatně pochází český název plodiny, neboť ji k nám rozšířili „pohané“ z východu, jmenovitě Tataři a Saracéni.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Pohanka je rostlina, která se těší rostoucímu zájmu, především pro její nutriční vlastnosti. Pohanku je možné nalézt ve velkém množství přípravků, v mnoha lékových formách s různorodým použitím. Vyskytuje se např. v čajových směsích, které příznivě ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému. Dále pak ve formě tablet nebo kapek s jinými účinnými látkami (např. přípravky s hesperidinem, používané k normalizaci cévní soustavy). Rovněž jsou k dispozici některé přípravky s obsahem pohanky (kaše, mouka a další) pro přípravu pokrmů s vysokým obsahem vlákniny a dalších látek (např. cholin, nebo lehce stravitelné bílkoviny s obsahem lysinu, tryptofanu, argininu a kyseliny asparagové), díky čemuž je ideální pro bezlepkovou dietu a pro diabetiky.“ 

Nutriční hodnoty

Pohanka se řadí mezi speciální typ zdravé výživy (tzv. funkční potraviny). Jedná se o speciálně vyvinuté potravinářské produkty z přirozeně se vyskytujících složek, s pozitivními účinky na lidské zdraví. Pohanka se vyznačuje vysokým obsahem kvalitních rostlinných bílkovin, které zahrnují všechny esenciální aminokyseliny, což ji mimo jiné činí významným zdrojem bílkovin pro vegetariány a vegany. Plody obsahují komplex vitaminů a řadu prvků (draslík, fosfor, hořčík, vápník a malém množství železo, selen, měď, mangan a zinek). Z vitaminů se v plodech pohanky vyskytují především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, vitamin E a C. Dále obsahuje komplexní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, což přispívá k lepší regulaci hladiny krevního cukru.

 

Pohanka je také bohatým zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení a může přispět k prevenci některých zažívacích onemocnění. Nakonec obsahuje i flavonoidy (zejména rutin), které mají protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti.

 

Zdravotní přínosy

Vzhledem ke svému bohatému nutričnímu profilu může mít pohanka tyto vlastnosti:

 

  • Podpora srdce a cév: Přispívá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu.
  • Regulace cukru v krvi: Příznivý vliv na diabetiky díky nízkému glykemickému indexu.
  • Trávení: Vláknina podporuje zdravé trávení a prevenci střevních onemocnění.
  • Antioxidantní účinky: Flavonoidy, jako např. rutin, pomáhají při zánětech, cévních onemocněních i krvácení dásní.

 

Využití

Pohanka, díky svým vynikajícím nutričním profilům a bezlepkové povaze, nabízí široké možnosti využití v kuchyni. Pohanka se používá ve formě celých zrn, mouky, vloček a dokonce i sušené nati:

Vaření

Pohanka se uvaří poměrně rychle, případně ji stačí jen zalít horkou vodou a nechat zhruba půl hodiny dojít pod pokličkou. Hotovou pohanku lze využít jako výživnou přílohu místo rýže či krup, do salátů nebo po rozvaření i na kaše. K instantní přípravě kaše lze využít i pohankové vločky.

Pečení

K dostání je také pohanková mouka, která je populární pro přípravu bezlepkových pekařských výrobků, jako jsou chleba, palačinky, dezerty a mimo to také nudle. Pohanková mouka přidává jedinečnou chuť a texturu do různých pokrmů a je ceněna pro svou vysokou nutriční hodnotu.

Soba cha

Z pražených pohankových zrn se připravuje speciální čajový nápoj, který nabízí jedinečnou oříškovou chuť. V Asii oblíbený pro své příznivé účinky na zdraví, včetně podpory krevního oběhu a relaxace.

Pohanka nať

V našem prostředí má svou tradici naopak čaj vařený z pohankové nati. Pije se především na podporu kardiovaskulárního a dýchacího systému.

Závěr

Pohanka je významná pseudoobilovina, která nabízí řadu přínosů. Její nutriční hodnoty i specifická lehce oříšková chuť činí z pohanky cennou surovinu pro běžné pokrmy i kulinářské experimenty. Mimo to, pohanka představuje i významnou surovinu pro udržitelnou zemědělskou praxi, a to díky své schopnosti růstu v různorodých půdních a klimatických podmínkách, kde podporuje biodiverzitu a zdraví půdy. Vzhledem k rostoucímu zájmu o zdravé stravovací návyky a udržitelné zemědělství je pravděpodobné, že využití pohanky bude nadále růst.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC1017­1551/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/36615659/

https://www.he­alth.harvard.e­du/heart-health/grain-of-the-month-buckwheat

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/327575420­_Buckwheat_A_U­seful_Food_an­d_Its_Effects_on_Hu­man_Health

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/325042

https://www.cam­bridge.org/co­re/journals/nu­trition-research-reviews/article/buc­kwheat-phenolic-metabolites-in-health-and-disease/E513A2D7E­7FF73FD020FF90F77654D7E

https://www.he­althline.com/nu­trition/foods/buc­kwheat

HON, Zdeněk; PATOČKA, Jiří. Pohanka jako funkční potravina. Kontakt, 2008, 10.1: 229.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.