Dobrý den,
důležité je popsat i jiné příznaky, pokud se objevují. Někdy může takovému stavu předcházet infekce, někdy se takto projevuje i samotná infekce, případně další onemocnění.
Z těch nejpravděpodobnějších lze zmínit dráždivý tračník (syndrom dráždivého tračníku). Jedná se o chronickou poruchu trávicího traktu. Častěji trápí ženy a obvykle propuká v mladém, až časném středním věku. Projevuje se řadou příznaků – např. bolestmi břicha, nadýmáním a změnami formy nebo četnosti stolice, případně i nucením na stolici bez kýženého efektu. Příčinou velmi často bývá narušení střevní mikroflóry, delší střevo, mozek citlivější na některé podněty, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie vedoucí ke změně fungování imunitního systému ve střevě.
Obecně, jako u většiny onemocnění lze doporučit pravidelné cvičení a pohyb (30 minut denně, 5 dní v týdnu), dále pak relaxace a minimalizace stresu – brániční/břišní dýchání, progresivní svalová relaxace.
Dále pak ideálně po vyšetření u lékaře zvážit zvýšení vlákniny ve stravě (nebo pomocí přípravků - viz Vláknina, konkrétně např. Dr Popov Psyllium). Aby vláknina správně fungovala, je nutné zvýšit pitný režim (alespoň 2 litry vody denně).
Za zkoušku by dále stálo omezení laktózy. S lékařem lze prodiskutovat, zda mléčné výrobky nemáte vyřadit zcela, tím by se zjistilo, zda na vině není právně intolerance laktózy.
Doporučení co se týče jídelníčku je třeba volit s ohledem na původ potíží. Obecně lze opět doporučit jíst a pít raději méně a častěji. Pomoci může i užívání probiotik, např. Linex.
S pozdravem,
Pavel Horký
V r.2023 mne odvezla záchranka do nemocnice v Brně, měla jsem horečku, křeče v břiše, průjem, zvracení.Z nemocnice mne odeslali domů, že je to žlučníková kolika.Dalších 48 hodin jsem strávila v křečích a horečce.Dcera mne odvezla do jiné nemocnice, kde mne po 3 hodinách vezli na operační sál, se žlučníkovou kolikou, již 4 den po operaci mne propustili domů, i když mi nebylo dobře, stále jsem měla bolesti.Při kontrole u praktické lékařky mi naordinovala atb.Z nemocnice jsem dostala zprávu z patologie, že šlo o žlučníkovou gangrénu s nekrotickou tkání, kde bylo několik kolonií bakterií.Operaci provedl lékař laparoskopicky, takže žlučník, který by plný bahna praskl, dren jsem měla nad pravou kyčlí.Křeče, horečka, zvracení, průjem se opakovali každé 3 týdny, vždy jsem byla upozorněna, že si vymýšlím, protože sono i rtg, tak jako i krevní testy byly údajně v pořádku.Jeden lékař mne poslal na vyšetření kolonoskopie.Tuto prováděla po víc jak roce lékařka, které se nedařilo zavést gastroskop, dosáhla pouze 35cm.Zkusila kolonoskopii v narkoze, i tam se dostala pouze do 35 cm, nechtěla poškodit střevo.Celých 19 měsíců mám záněty všech orgánů, atb jsem měla asi 25x.Nyní mi operovali šedý zákal a 2 dny po operaci mám v oku zánět.Jsem jen laik, ale je evidentní, že mám v celém těle zánět.Mám podstoupit další operaci oka a to sítnici, bojím se už dopředu, aby se tam nevytvořil zánět.Prosím o radu co by mi pomohlo abych se zánětu zbavila.Děkuji.
zobrazit odpověďOdborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.