Zánět průdušek (bronchitida): příznaky a léčba

V období častého nachlazení se běžně vyskytuje zánět průdušek neboli bronchitida. Jeho léčba není nijak komplikovaná, vaše zdraví lze podpořit kromě léků i přírodní cestou. Když budete dodržovat pár základních pravidel, průběh nemoci zvládnete levou zadní.

pilulka

Co je to bronchitida?

Bronchitida je nejběžnější zánět dolních cest dýchacích. Většinou ji mají na svědomí viry, zřídka může být způsobená i bakteriemi. Když je v průduškách virová infekce, stává se z nich prostředí vítající bakterie. Pak musí vaše imunita bojovat s oběma nepřáteli najednou. Rizi­kovými faktory pro vznik bronchitidy mohou být dráždivé látky, prachy nebo plyny, kouř, oslabená imunita, vrozené metabolické poruchy.

Příznaky zánětu průdušek

Zánět průdušek doprovází hlavně ze začátku tyto příznaky:

 

  • suchý kašel, který se postupně mění v kašel vlhký s vykašláváním hle­nů,
  • bolest průdušek (bolest za hrudní kostí) při kašli,
  • horečka,
  • dušnost,
  • celková únava,
  • neobvyklé zvuky při dýchání (pískání nebo sípání).

 

Zároveň je bronchitida často doprovázena zánětem horních cest dýchacích (rýma, bolest v krku).

 

Akutní zánět průdušek (akutní bronchitida)

Akutní bronchitida je infekční onemocnění, které se vyskytuje především v zimních měsících. Poznáte ji podle celkové slabosti, teploty, kašle, popřípadě rachotu při kašli. Typický bývá rychlý nástup příznaků. Zánět průdušek běžně trvá od jednoho do dvou týdnů. Inkubační doba je 1–3 dny, délka nemoci závisí na léčbě. Z důvodu oslabení celkové imunity se může objevit i zánět průdušek po covidu. S tímto onemocněním má společné místo působení virů, a to v dýchací soustavě. Předcházet se mu dá pomocí tipů popsaných níže.

Chronický zánět průdušek

Opakovaný zánět průdušek může vést k přetrvávající bronchitidě. Hranice stanovená pro chronický zánět jsou 3 měsíce stálých potíží s kašlem a bolestí v krku. Na sliznici dýchacích cest jsou řasinky, které z plic transportují nečistoty a hlen. V případě chronického zánětu jsou řasinky poškozené nebo úplně zničené. Kvůli velkému množství hlenu, který není nikam přesouván, se průdušky zužují, což vede ke ztíženému dýchání.

 

Rizikovým faktorem je kouření cigaret i časté vystavování se pasivnímu kouření. Další příčinou může být špatné ovzduší na pracovišti nebo v místě bydliště. V tomto případě se běžně vyskytuje zánět průdušek bez teplot.

Je zánět průdušek nakažlivý?

Zánět průdušek se řadí mezi infekční onemocnění, je tedy nakažlivý, ale pouze minimálně. Přenos bývá zpravidla ve veřejných prostorách společně s nedostatečnou hygienou. 

 

Můžete zvýšit pravděpodobnost, že se vám bronchitida a mnoho dalších infekčních onemocnění vyhne obloukem. Stačí v přelidněných místech (MHD, nákupní střediska, kanceláře) dodržovat následující zásady: 

 

  • pravidelně si myjte ruce
  • nesahejte si rukama na obličej
  • pokud vidíte, že je někdo nachlazený, omezte kontakt na minimum
  • pokud se cítíte nemocní nebo u vás nastupuje nachlazení, snažte se stýkat s co nejméně lidmi

Léčba zánětu průdušek

Postup léčby není jen jeden, záleží, jestli máte bronchitidu způsobenou viry nebo bakteriemi. V obou případech je však doporučen klid, dostatek tekutin a strava bohatá na vitamíny a minerály na podporu imunitního systému. Není doporučené brát léky na tlumení kašle, jelikož brání vykašlávání hlenu. Naopak jsou vhodné léky, které vykašlávání (vlhký kašel) podpoří, což vede k urychlení procesu nemoci.

 

U virově způsobeného zánětu je možné podávat antipyretika (léky na snížení zvýšené teploty). Pokud je bronchitida způsobená bakteriemi, lékař může předepsat antibiotika. Na viry způsobený zánět průdušek antibiotika nezabírají.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Mnoho maminek, jejichž dítě trpělo zánětem průdušek, používalo aromalampu s eukalyptem a dávaly prsní zábaly, např. s Mucoplant Eucalyptový balzám, na hruď jako doplňkovou terapii.“

Zánět průdušek u dětí

Bronchitida je u dětí velmi častá, především kvůli její nakažlivosti. Děti jen stěží přinutíte k častému mytí rukou a omezení kontaktu s nemocnými. Naštěstí se jedná o snadno léčitelnou nemoc, která během 2 týdnů přejde. Návštěvu lékaře ale nevynechávejte, předepíše vhodné léky usnadňující vykašlávání a rozšiřující průdušky.

 

Zánět vzniká z infekce horních cest dýchacích nebo chřipky, pokud nedojde ke včasnému podchycení a léčbě. Příznaky i léčba jsou stejné jako u dospělých, v některých případech je ale nutné zeptat se lékaře, zda jsou léky vhodné i pro děti. Někdy mají stejné funkce, ale jsou tvořeny jinými látkami.

 

U kojenců a batolat se vyskytuje tzv. obstruktivní bronchitida. Je to forma akutní bronchitidy, při které je otok v průduškách tak velký, že brání dýchání. V tu chvíli je to život ohrožující situace, při které je třeba rychle jednat, zavolat záchrannou službu a podat léky rozšiřující průdušky (pokud máte například z důvodu alergie – formou inhalátoru, obličejové masky).

Domácí léčba a babské rady na zánět průdušek

Pokud se chcete co nejrychleji uzdravit, můžete tradiční léčbu podpořit následovně:

  • použít zvlhčovač vzduchu, který usnadní dýchání
  • bylinkové sirupy na podporu vykašlávání (mateřídouška, tymián, jitrocel, echinacea)
  • použití eukalyptových mastí nebo olejů (třeba formou inhalace)

 

Na bolest v krku nebo na hrudi pomáhá Priessnitzův zábal. Ten připravíte namočeným látkového šátku do studené vody. Po vyždímání ho přiložíte na postižené místo, přikryjete igelitem nebo potravinářskou fólií a poslední vrstvu vytvoříte ze suchého šátku, který přiměřeně utáhnete, aby celý zábal držel.

 

Součástí domácí péče jsou bylinné čaje vhodné na problémy s dýchacími cestami. Častou složkou takových je sléz, který poznáte podle toho, že čaj zbarví do modra. Další skvělou dezinfikující bylinou je šalvěj. Účinná je také v podobě odvaru na kloktání. Čaj si doma snadno připravíte i z čerstvého zázvoru (dezinfikuje dýchací cesty a podporuje imunitu) nebo sušených lipových květů (protizánětlivý a zklidňující účinek).

Co pomáhá na průdušky?

Zdraví průdušek lze udržovat pomocí pravidelného pohybu, který má pozitivní vliv na celou dýchací soustavu, jelikož ji procvičuje a posiluje dýchací svaly. Dalším způsobem je nevystavovat se pasivnímu kouření cigaret a především aktivně nekouřit. Nacházíte-li se často ve znečištěném prostředí, snažte se alespoň jednou za čas otevřít okno nebo si ústa zakrýt a tím zabránit vniku částic do plic.

 

Konzumací čerstvého ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny podpoříte vaši imunitu a budete tím odolnější vůči různým onemocněním. Pokud k tomu budete dodržovat i obecné zásady hygieny, bronchitida by nad vámi neměla vyzrát.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.