Tereza Berounská
 

Jak zlepšit svůj intimní život? | Tereza Berounská

Sex můžeme trénovat stejně jako plavání. Když se chceme stát úspěšným plavcem, musíme si správnou techniku taky osvojit. Bez toho to nejde. Stejné je to u sexu, učíme se kam a jak sáhnout, jaké jsou naše erotogenní zóny, co nám dělá dobře a co naopak ne. Podle Terezy Berounské často „ujíždíme“ na trendech a náš sex překombinováváme. Proto je důležité se vrátit zpátky k základům. Tereza Berounská je lektorkou a tvůrkyní projektů yogasexualis a uzivejte.si.

Dotazník o intimním životě si můžete stáhnout tady.

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti sexuality?

Co je teď „in“? Nevím, co frčí, ale my se v projektu Uzivejte.si dostáváme spíš k primitivismu a pracujeme se základy. Mám pocit, že ve společnosti často ujíždíme na trendech a sex překombinováváme. Zatím co základy nemáme vůbec podchyceny, takže se vracíme zpátky k podstatě a ty základy kultivujeme a narovnáváme tak, aby lidé dokázali prožívat sex jako takový.

Na svých webovkách píšeš, že údajně 35 % až 40 % žen nedosahuje orgasmu. Je to pravda?

Je to tak, i když je to trochu zavádějící, protože 35 % až 40 % žen nemá vaginální orgasmy, klitorální většinou mají, a to za pomoci různých pomůcek – vibračních nebo sacích. Ženy pak bývají často na těchto přístrojích závislé, protože už nejsou schopny toho orgasmu dosáhnout jinak. Potom si říkají, že je to v pořádku, protože aspoň dosáhnou orgasmu tímto způsobem, kdy si stimulují klitoris zvenčí. To je problém ve společnosti, kdy se spokojíme s málem a nemáme dostatečnou vůli, nebo často ani nevíme, že můžeme prohlubovat naše potěšení a zkoumat naše tělo z různých úhlů.

V čem tkví problematika dosahování orgasmu? Je to ve fyziologii a nebo víc v hlavě?

Jedná se o různé vlivy. Příkladem může být i to, že většina z nás prosedí 8 hodin denně na židli a ženská pánev z toho začne postupně otupovat a tuhnout. A pak je tam ta psychika. My s Milanem (spolupracující terapeut) milujeme práci s psychosomatikou, kdy kombinujeme tělo a mysl dohromady. Mohou tam být i různé těžké emoční zážitky, které ta žena prožila, ať už je to třeba znásilnění, nebo i nějaký chirurgický zákrok. V momentě, kdy žena podstoupila například potrat, nebo měla potíže s vaječníky, tak je to změna, která zasahuje do prožívání. Je běžné, že se soustředíme na problém a ne na to, jak to celé uhladit, abychom se dostali zpátky do přirozeného stavu.

Pokud se zastavíme u psychické roviny, je něco typické pro české ženy?

Často se setkávám s tím, že buď ženy přichází s traumatem, kdy jim jako malým dětem rodiče řekli, že masturbovat se nemá – pak je tam velký stud a blok na nevědomé rovině. Zde je důležitý pocit bezpečí a jistoty. Může to být i problém v komunikaci mezi partnery, kdy například muž ženě udělá něco, co nechtěla. Například k nám přijde žena s tím, že ji její bývalý partner vlastně znásilňoval a to ve smyslu sexu, kdy ona úplně nechtěla. Teď má jiného partnera a trápí ji bolesti, nebo pálení během sexu, protože v sobě nese tuto negativní zkušenost.

Existuje něco jako správný sex?

Já si myslím, že správný sex neexistuje. Pro mě je sex o naplnění vzájemných potřeb, ať už jsou to moje potřeby nebo potřeby partnera, pokud jsme se na tom dohodli. Pokud jde o samotný sex, rozdělujeme ho během našich kurzů na tři typy:

  1. Trénink, což někoho může zaskočit. Pro mě je však nejdůležitější, protože zahrnuje práci s mechanikou a učení se. Partneři se dohodnou, že budou trénovat a sdělují si, co jim je příjemné a co ne, bez emocionálních prožitků. Učíme se navzájem. Považuji to za důležitou část, kterou bych doporučovala ve všech partnerských vztazích. Občas je dobré nastavit si milování tímto způsobem, abychom se naučili víc o svých tělech a potřebách.
  2. Živočišné milování. Jedná se o spontánnost, kterou známe asi všichni, ale zase se to dá mnohem víc pozvednout v momentě, kdy už mám natrénovanou techniku. Když už procházím tím tréninkem a mám tam tu sebejistotu v tom, co dělám.
  3. Dosahování vyšších orgasmických stavů, což už je taková trošku vyšší dívčí, ale můžeme tam dojít všichni, když budeme chtít.

Co bys poradila lidem, kteří mají rozdílné sexuální libido v partnerském vztahu?

Za mě jsou tu dvě možnosti. Pokud jsou partneři nastaveni na monogamní vztah a jeden partner se nechce účastnit vyššího libida toho druhého, je to o vzájemné dohodě a kultivaci monogamního vztahu. V momentě, kdy ten člověk má víc benefitů, které převáží to, že nemá dostatek sexu, tak je to částečně obětování pro ten vztah a obětování té sexuality, protože chci být s tímto partnerem a chci s ním budovat partnerství. Druhá možnost je, že v momentě, kdy partneři mají volnější vztah na základě vzájemných dohod a jasně daných pravidel, si ten partner, který má větší libido, může svou sexualitu naplňovat jinak a jinde.

Jak si lidé mohou „opepřit“ svůj dlouhodobý vztah?

Máme dotazník, který slouží jako návod. Pomáhá partnerům otevřeně mluvit o tom, co jsou ochotni dávat nebo přijmout. Dotazník zahrnuje široké spektrum všech možností, které lze během sexu provádět. Je zajímavé, když nám naši klienti vyprávějí, jak jim to pomohlo a jak se jejich vnímání změnilo. Mnohdy si mysleli, že některé věci by jejich partnerka nebo partner nechtěli, ale zjistili jsme přes dotazník, že ve skutečnosti jsou otevřeni i oni. Často si nedovolíme o těchto věcech mluvit, protože se bojíme odmítnutí nebo obav, že nás druhý odsoudí. Bohužel se tím omezujeme. Škoda, že se neodvažujeme otevřeně hovořit, protože obavy z odmítnutí nás mnohdy brzdí.

Dotazník si můžete vyplnit i vy. Stačí kliknout na tento odkaz a dotazník si stáhnout.

životozprávy

Video rozhovor

Tereza Berounská
Jak zlepšit svůj intimní život?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy