Bolest po čištění zubních kanálků: podráždění a další příčiny
Obsah článku
- Úvod
- Endodontické ošetření
- Příčiny bolesti
- Zotavení a péče po ošetření
- Kdy vyhledat pomoc
- Prevence
- Závěr
Úvod
Bolest po čištění zubních kanálků je běžným jevem, který může nastat po endodontickém ošetření. Tento článek poskytuje komplexní pohled na příčiny, správu a prevenci bolesti spojené s tímto zákrokem. Endodontické ošetření, známé také jako čištění zubních kanálků, je zásadní procedura pro zachování zubů, které by jinak mohly být ztraceny. Přestože se jedná o běžný zubní zákrok, někteří pacienti mohou zaznamenat určitý stupeň bolesti po jeho provedení, který vyžaduje odpovídající pozornost a péči.
Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:
„Endodontické ošetření zubních kanálku je složitý zubní výkon. Cílem je zachránit zub před vytržením. Zvýšená citlivost po tomto zákroku trvá pár dní a nemělo by se jednat o výraznou bolest omezující činnost. Nejlepší je se tomuto zákroku vyhnout prevencí – pravidelným čištěním zubů, návštěvou zubního lékaře a dentální hygieny.“
Endodontické ošetření
Endodontické ošetření, často označované jako čištění zubních kanálků, je zubní procedura zaměřená na zachování poškozeného nebo infikovaného zubu. Proces zahrnuje odstranění infikované nebo mrtvé zubní dřeně z kořenových kanálků, jejich dezinfekci a hermetické vyplnění. Tento zákrok je nezbytný pro zachování zubu, který by jinak musel být odstraněn. Během ošetření se mohou použít moderní techniky a nástroje, včetně operačního mikroskopu, pro maximální přesnost a účinnost.
Příčiny bolesti
Bolest po endodontickém ošetření může mít několik příčin. Jednou z běžných příčin je podráždění tkání, které obklopují zub, během procesu čištění kanálků. Toto podráždění může vést k dočasné bolesti a citlivosti zubu. Navíc, manipulace s kořenovým systémem zubu během ošetření může vyvolat zánětlivou reakci.
Zotavení a péče po ošetření
Po endodontickém ošetření je běžné cítit mírnou až střední bolest a citlivost. Tento stav by měl ustoupit během několika dnů. K úlevě od bolesti lze použít běžné léky proti bolesti, avšak vždy po konzultaci s lékařem. Důležité je také vyhnout se žvýkání tvrdých potravin v oblasti ošetřeného zubu, abyste předešli dalšímu podráždění. Dodržování správné ústní hygieny a jemné čištění oblasti může rovněž napomoci rychlejšímu zotavení.
Ibalgin Rapidcaps 400 mg 30 měkkých tobolek
Brufen 400mg 100 tablet
Paralen 500 mg, 24 tablet
Milgamma N 100 měkkých tobolek
Ibalgin 400mg 48 tablet
Ibalgin 400mg 24 tablet
Paralen 500mg, 12 tablet
Aulin gel 30mg/g 100 g
Nurofen Rapid 400 mg 30 měkkých tobolek
Nurofen 200 mg 24 tablet
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Magnerot ® 100 tablet
Nalgesin S 275 mg potahované tablety 40 ks
Kdy vyhledat pomoc
V případě, že bolest přetrvává déle než pár dní nebo se objeví otok, je důležité vyhledat pomoc vašeho zubaře. Opakovaná bolest nebo zvýšená citlivost mohou být známkou potřeby dalšího ošetření nebo upravení výplně. Také, pokud dojde k nesnášenlivosti materiálů použitých pro výplň nebo pokud se objeví problémy s korunkou, je nutné co nejdříve navštívit zubaře pro další vyšetření a případné úpravy.
Prevence
Nejlepší prevencí proti problémům, které vedou k nutnosti endodontického ošetření, je pravidelná a důkladná ústní hygiena. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a ústní vody, stejně jako pravidelné preventivní prohlídky u zubaře. Tím zabráníte vzniku zubního kazu, který je často hlavní příčinou potřeby endodontického ošetření.
Listerine Coolmint ústní voda 1000 ml
Smile zubní kartáček MEDIUM 3 ks
Elmex Sensitive zubní pasta pro citlivé zuby 3 x 75 ml
Smile zubní kartáček SOFT 3 ks
Colgate Advanced White Charcoal Zubní pasta 3 x 75 ml
Ultradent Opalescence Bělící pasta 133 g
Philips Sonicare Power Flosser Black HX3826/33
White Pearl NanoCare Black Gold Zubní pasta 100 g
Herbadent Original Bylinná ústní voda 400 ml
Philips Sonicare Power Flosser White HX3826/31
TrueLife AquaFloss Compact C300 White
Curaprox CS 1560 soft Zubní kartáček 3 ks
Závěr
Endodontické ošetření, známé také jako čištění zubních kanálků, je důležitým zákrokem pro zachování zubů, které by jinak musely být odstraněny. Ačkoli může po zákroku dojít k určité míře bolesti a citlivosti, tato bolest je obvykle dočasná a dobře zvládnutelná. Důležité je sledovat své příznaky a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc. Dodržováním správné ústní hygieny a pravidelnými návštěvami zubaře lze rovněž předcházet problémům, které by mohly vést k potřebě endodontického ošetření.
Zdroje
https://www.aae.org/patients/root-canal-treatment/what-is-a-root-canal/root-canal-explained/
https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/endodontic-treatment
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/root-canal-treatment
Autor článku

Bc. Marie Siatka
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
