Co na růst vlasů?

Jak dosáhnout hustých vlasů s vitamíny a kosmetikou

Každý den necháme na hřebenu nebo v koupelně 50 až 200 vlasů. Běžně začnou dorůstat zpátky tak, že si jejich úbytku ani nevšimneme. Jenže když vypadávají rychleji, než se stíhají obnovit, můžeme narazit na častý problém týkající se mužů i žen. Jak na řídnoucí, ztenčující se vlasy a čím lze podpořit jejich růst se dozvíte v našem průvodci.
příčiny vypadáván vlasů
Genetika

Genetika

Zkrátka jste nešťastně podědili řídké nebo ustupující vlasy. Dědičné „plešatění“ se odborně nazývá androgenní alopecie a je nejčastější příčinou nadměrného vypadávání vlasů.

Hormonální změny

Hormonální změny

Nerovnováha především mužských hormonů v těle dokáže výrazně přispět ke ztrátě vlasů. Krátkodobé vypadávání mohou například pocítit ženy po porodu, během těhotenství nebo po vysazení antikoncepce.

Špatná životospráva

Špatná životospráva

Jídelníčky s nedostatečným obsahem bílkovin, železa nebo vitamínu B12 mohou také vést k vypadávání vlasů. Striktní diety, které brání vyváženému přísunu těchto látek, nedávají vlasům prostor k růstu. Stejně tak může ke ztrátě vlasů vést i prudké snížení váhy.

Nemoci a léky:

Nemoci a léky

Po některých závažných onemocněních může přijít rychlejší ztráta vlasů, případně i kvůli léčivům, např. na snížení cholesterolu nebo ředění krve.

Stres

Stres

Silné emocionální vypětí a dlouhodobý stres mohou způsobit náhlou změnu ve stavu vlasových folikulů, čímž začnou padat dříve, než mají. Tento proces probíhá až tři měsíce, proto začnou vlasy vypadávat až po třech měsících od začátku stresujícího období. Pomozte i svému psychickému zdraví tím správným doplňkem stravy pro duševní pohodu.

Jak rychle rostou vlasy?

Běžně člověku naroste nových 1–1,5 cm vlasů za měsíc, průměrně 15 cm za rok. Tento faktor je z velké části ovlivněn geneticky, ale důležitý je i věk a celkový zdravotní stav. Záleží i na konkrétním typu vlasů a jejich kvalitě. Rychle rostoucí vlasy, které se od určité délky ztenčují a lámou, pravděpodobně stejně skončí na podlaze u kadeřnice.

Jak rychle rostou vlasy
Jak podpořit růst vlasů

Jak podpořit růst vlasů?

První možností je vhodná vlasová kosmetika proti vypadávání vlasů, jako jsou šampony, aktivátory růstu a kosmetika s kofeinem. To patří mezi nejjednodušší změny, které lze vyzkoušet kdykoliv. Pokud je na vině především nedostatek vlasům prospěšných látek ze stravy, další možností jsou úpravy jídelníčku a vitamíny pro růst vlasů. Výhodou vitamínů je, že mnohé z nich zároveň zpevňují nehty nebo pomáhají ke zdravější pleti. Důležitou roli hraje také šetrný styling účesu. V zásadě jde o omezení tepelného upravování, častého barvení a odbarvování, ale i jemnější manipulaci s vlasy. Při hrubém česání, tahání a nošení příliš utažených účesů v nevhodných gumičkách se zbytečně přichází o spoustu vlasů.

Product image

Aporosa Methionin 500 mg 90 kapslí

Můžete mít v pondělí 25. 9.269 Kč
Product image

Pilulka Selection Biotin s křemíkem 60 tablet

Můžete mít v pondělí 25. 9.99 Kč

Vlasové hnojivo 150 tablet

Můžete mít v pondělí 25. 9.790 Kč
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Naturvita Biosil Plus 60 tablet

Můžete mít v pondělí 25. 9.78 Kč

Jak funguje šampon na růst vlasů?

U vlasové kosmetiky je nejdůležitější šetrné čištění pokožky hlavy. Šampony na růst nebo proti vypadávání vlasů by měly být jemné, aby nevysušovaly a nezatěžovaly ztenčené vlasy. Dbejte na složení a vyberte takový šampon, který dokáže posílit strukturu vlasů a zároveň stimulovat jejich růst. Nejvyhledávanější složkou pro rychlejší růst vlasů je kofein. Kofein nás dokáže nakopnout při ranní únavě, stejně tak dokáže nakopnout i vlasové folikuly k růstu a pomáhá předejít vypadávání. Zlepšuje totiž prokrvení pokožky hlavy, což je jeden ze zásadních aspektů optimálního růstu vlasů.

Jak funguje šampon na růst vlasů?
Co je aktivátor růstu vlasů?

Co je aktivátor růstu vlasů?

Samotný šampon může být na vypadávání krátký, proto je vhodné doplnit svou vlasovou péči o aktivátor růstu vlasů a jinou vlasovou regeneraci. Zatímco hlavní funkce šamponu je pořád čištění, aktivátor je koncentrovaný přípravek cílený pouze na stimulaci růstu vlasů. Tyto produkty bývají označeny jako séra nebo tonika a nanáší se přímo na pokožku hlavy, většinou bez oplachování. Aktivátory představují komplexní péči o pokožku, které nejen podporují růst vlasů, ale navíc regenerují a hydratují vysušenou kůži pro celkově zdravější vlasy.

vitamíny na vlasy
Pro výraznou změnu je nejlepší kombinovat vlasovou kosmetiku se správnými vitamíny pro růst vlasů. Jak jsme již zmínili, nevyvážená strava má vliv na kvalitu i předčasné vypadávání vlasů, takže je dobré myslet na své celkové zdraví.

Vitamín A prospívá jak růstu vlasů, tak i zdraví pokožky hlavy. Dokáže mírně urychlit růst vlasů a jako bonus posiluje přirozený proces hydratace pokožky.

Vitamíny C a E , jistě znáte jako obecně prospěšné našemu tělu, účinky však mají i na vlasy jako silné antioxidanty. Vitamín D zase podporuje tvorbu nových folikulů.

vlasy
biotin vlasy

Biotin (vitamín H nebo B7) patří mezi nejpopulárnější vlasové vitamíny díky své schopnosti zpevnit křehkou texturu vlasů. Jeho význam spočívá především v posílení vnitřní proteinové struktury vlasových folikulů, ale také nehtů a pleti.

Ve skupině B je rovněž významný vitamín B12, který podporuje tvorbu červených krvinek, které dodávají kyslík a živiny pokožce hlavy.

Podobně vlasům pomáhá i železo, jehož nedostatek často bývá zásadním faktorem při vypadávání vlasů. Stejně tak často je s vypadáváním spojena nízká hladina zinku. I zinek je důležitý pro růst vlasových folikulů a zaručuje správnou funkci mazových žláz.
5 tipů pro rychlejší růst dlouhých a zdravých vlasů
Masírujte pokožku hlavy pro lepší prokrvení.

Masírujte pokožku hlavy pro lepší prokrvení

Šampony s kofeinem mají tuto vlastnost také, ale můžete ji podpořit klasickou masáží hlavy. Masírujte například rovnou při mytí šamponem nebo nanášením jiné vlasové kosmetiky. Lépe prokrvená pokožka hlavy pomůže vlasům růst rychleji a nadzvedne je u kořínků pro větší objem.

Oplachujte vlasy studenou vodou

Oplachujte vlasy studenou vodou

Nebojte, nechceme, abyste se ve sprše kvůli vlasům otužovali. Přesto je lepší na teplotě vody trochu ubrat, protože příliš horká voda vysušuje vlasy i pokožku. Naproti tomu studená voda rozproudí krev v celém těle, nic nevysušuje a uzavírá vlasové kutikuly pro lesklejší, hladší a pevnější vlasy. Není však vhodná pro mytí, jelikož kutikuly musí být otevřené, aby do vlasů lépe pronikly složky z kosmetiky. Proto myjte vlasy mírně teplou až vlažnou vodou a těsně před koncem koupele je opláchněte studenou vodou.

Zkuste domácí masky na vlasy.

Zkuste domácí masky na vlasy

Podpořit růst vlasů lze například maskou z vaječných žloutků. Dostatek bílkovin je nezbytný pro optimální růst vlasů a právě vajíčka můžete přidat jak na váš talíř, tak na hlavu. Rozmíchejte dvě vajíčka a dvě polévkové lžíce olivového oleje pro extra výživu. Masku můžete ještě vylepšit přidáním skořice, která také zvyšuje proudění krve k folikulům, čímž stimuluje růst vlasů. Přidejte trochu vody pro lepší konzistenci a naneste směs na suché vlasy. Nechte působit 20–30 minut, poté opláchněte a umyjte šamponem jak jste zvyklí.

Udržujte dlouhé vlasy zdravější pomocí olejů.

Udržujte dlouhé vlasy zdravější pomocí olejů

Ačkoliv se pro růst vlasů zaměřujeme spíše na pokožku hlavy, co můžeme dělat, když se vlasy od určité délky ztenčují a lámou? Kromě postupů výše můžete polámané vlasy posílit pomocí přírodních olejů. Ne každý je však vhodný pro všechny typy vlasů. Například populární kokosový olej je vhodnější pro poškozené a roztřepené vlasy, které se zdají nepoddajné a na dotek připomínají koberec. Pro jemné a tenké vlasy je tento olej příliš těžký, proto je lepší alternativou jojobový nebo arganový olej. Aplikujte olej po malých kapkách do dlaně a promněte s ním konečky.

Omezte styling vysokými teplotami

Omezte styling vysokými teplotami

Upravovat vlasy teplem se pro mnohé z nás zdá nezbytné. Pokud ovšem chcete obnovit ochablé a poškozené vlasy, musíte své fény, kulmy a žehličky před sebou někam schovat. Vysoké teploty vlasy výrazně vysouší, což vede ke třepení, lámání a vypadávání. Pokud to bez nich zkrátka nejde, omezte se na nejnižší teplotní nastavení a používejte ochranné stylingové přípravky.


Autor článku

Michaela Tumová
2021-05-11