Už podle botanického názvu je zřejmé, že kozlík lékařský (Valeriana officinalis) byl pro naše předky využíván v bylinkářství. Svoji popularitu si udržuje dodnes díky příznivým vlastnostem, zejména v oblasti spánku a uklidnění. Co dalšího může kořen této rostliny nabídnout?
Valeriana neboli kozlík je často vyhledávaná bylina pro své schopnosti zlepšení spánku a snížení úzkosti. Díky sedativním vlastnostem organismus uklidňuje a přispívá tak k celkové psychické pohodě.
Pravidelné užívání přípravků s obsahem kozlíku může zlepšit obtíže spojené s usínáním a udržením spánku. Kořen a oddenek této byliny snižuje aktivitu centrální nervové soustavy a tím snižuje nervové napětí a rozrušení.
Kozlík lékařský má příznivý vliv na hladkou svalovinu, kterou uvolňuje, a tím zklidňuje žaludeční nervozitu a stimuluje trávení. Zlepšuje i stavy spojené s nadýmáním.
V tradičních systémech medicíny, jako je tradiční čínská medicína (TCM) a ajurvédská medicína, je kozlík lékařský považován za důležitou bylinu pro uklidnění a harmonizaci těla i mysli.
„Kozlík lékařský je zajímavá a přínosná bylina. Na trhu se vyskytuje velké množství doplňků stravy s obsahem kozlíku, které se běžně používají na potíže se spánkem (související s psychickou nepohodou). Kromě podpory spánku (pomáhá při usínání a celkově zlepšuje kvalitu a délku spánku) a snížení úzkosti se může rovněž využít na podporu trávení.
Hodí se především pro krátkodobé užívání a je třeba při jeho užívání zvážit i užívání dalších léčiv. Naopak se nehodí v kombinaci s většinou léčiv používaných na zlepšení psychického stavu (zejm. kvůli sčítání a vzájemnému ovlivňování sedativního působení na pacienta).“
Kozlík lékařský je dostupný v různých formách. Nejčastěji je bylina používána jako čaj, kapky, tinktury, kapsle nebo tablety. Jednotlivé formy se liší obsahem látek a následně i svou účinností, přičemž čaj bývá méně účinná než zbylé formy.
Čaj z kozlíku lékařského
Tinktura z kozlíku lékařského je koncentrovaný extrakt rostliny, který je obvykle silnější než čaj. Použití tinktury závisí na konkrétním produktu, proto je vždy nutné řídit se doporučením a dávkováním u jednotlivých přípravků.
Kozlík lékařský je k dispozici také ve formě kapslí, které jsou vhodné zejména pro přesné dávkování. Doporučuje se užívat kapsle s jídlem a zapít dostatečným množstvím vody.
Extrakt z kozlíku lékařského (například 1:10) je další možností pro užívání této byliny. Lze jej sehnat ve formě zmiňovaných kapslí, ale se někdy nabízí i v podobě jemného prášku. Je důležité dodržovat doporučené dávkování na obalu produktu.
Před jakýmkoli novým užíváním doplňků stravy nebo bylinné léčby je vždy vhodné poradit se se zdravotnickým odborníkem, zejména pokud se vyskytují další zdravotní problémy. Důležité je pak zvážit i užívání dalších léčiv, vzhledem k potenciální možnosti interakcí kozlíku s léčivy.
Přestože je kozlík lékařský obecně považován za bezpečnou rostlinu, může u některých jedinců vyvolat vedlejší účinky, jako je ospalost, nevolnost nebo závratě.
Dlouhodobé užívání může být provázenou vznikem tolerance a mírné závislosti. Kozlík by neměly užívat těhotné a kojící ženy, stejně jako lidé užívající anxiolytika nebo sedativa (např. Lexaurin, Neurol, Oxazepam, Diazepam, Stilnox, Zolpidem, Atarax a další.). Rovněž nevhodná je jeho kombinace s alkoholem.
Obsah bioaktivních látek dává kozlíku lékařskému potenciál poskytovat různé zdravotní přínosy, včetně podpory normálního trávení a spánku. Důležité je však používat kozlík s rozvahou a pod dohledem lékaře, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky. Přesto může být jeho využití cenným příspěvkem k vašemu celkovému zdraví, pokud je začleněn do vyváženého životního stylu a stravy.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.nccih.nih.gov/health/valerian
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-870/valerian
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-valerian-root
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Valerian-HealthProfessional/
Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.