Ochrana před hmyzem

Co pomáhá proti komárům a klíšťatům?

Je léto, hurá do přírody! Tedy, za předpokladu, že jste připraveni čelit protivnému hmyzu. Klíšťata číhají na stéblech trávy a komáři jsou, no, ti jsou úplně všude. Štípance vám můžou výlet pěkně znepříjemnit, tak se nezapomeňte řádně vybavit a chránit sebe, svou rodinu i mazlíčky.

Ochrana na výlety

Ochrana domácnosti

Ochrana pro mazlíčky

Ochrana před klíšťaty

ochrana před hmyzem

Jak se chránit venku

Prevence je zcela klíčová, pokud se budete pohybovat v lese, v okolí vysoké trávy nebo vody. Zakryjte náchylnou pokožku – především nohy – a aplikujte vhodný repelent. Věnujte pozornost jeho aplikaci, některé se dávají na kůži a jiné na oblečení.

Repelenty proti komárům a klíšťatům

Nejúčinnější repelenty proti hmyzu obsahují látku diethyltoluamid, zkráceně DEET. Podobné účinky má také látka icaridin, která je o něco méně dráždivá k pokožce. Obě látky jsou zcela bezpečné, ale pro citlivou pokožku nebo pro své nejmenší zvolte repelent pro děti. Často obsahují jemnější látku s názvem IR3535.

repelent, repelenty proti komárům
přírodní repelenty, repelent proti komárům

Přírodní repelenty

Nejsou tak účinné jako klasické repelenty, ale nabízí se jako šetrná alternativa pro citlivou pokožku. Komárům ani klíšťatům pak nevoní určité éterické oleje, třeba eukalyptový, citronella a olej z čajovníku (tea tree). Mezi přírodní repelenty můžeme počítat i náramky proti hmyzu, které jsou těmito oleji napuštěny a pozvolně je uvolňují až po několik týdnů.

Používáte repelent správně?

Aplikujte repelent jen na odhalenou kůži nebo oblečení, ne pod oblečení.

Stačí lehká vrstva – nadbytečné množství repelentu nezvyšuje jeho účinnost.

Jednou je málo. Na celodenní výlety noste repelent s sebou a aplikujte jej opakovaně.

Přírodní repelenty se rychleji odpařují, proto je nanášejte častěji než klasické repelenty.

Ochrana proti komárům vs. klíšťatům

Pozor na tento zásadní rozdíl – repelenty nepůsobí proti klíšťatům stejně dlouho jako proti komárům. Působí jen polovinu času. Jestli je na repelentu doba působení 8 hodin proti komárům, pak proti klíšťatům působí 4 hodiny. Poté je třeba repelent aplikovat znovu. Do výbavy proti klíšťatům nezapomeňte přidat také speciální pinzetu na bezpečné odstranění přisátého klíštěte.

Co na štípance

Jedinou stoprocentní ochranou je nikam nechodit, takže se sem tam nějakému štípanci nevyhnete i přes správné použití repelentu. Přidejte do zásoby chladivý zklidňující gel proti otokům a svědění nebo antiseptický tea tree olej.

štípance od komárů, chladivý gel
ochrana proti komárům

Jak se chránit doma

Dotěrný hmyz vám nedá odpočinout ani doma? Nenechte si zkazit večerní posezení na zahrádce a nechte si otevřená okna, stačí se vybavit vhodnými odpuzovači. Při sezení venku v domácím prostředí postačí také svíčky proti komárům nebo po domácku vyrobené odpuzovače s éterickými o­leji.

Elektrické odpuzovače proti komárům

Odpařovače do zásuvky poskytují konstantní a dlouhodobou ochranu. Postupně uvolňují látky, které hmyzu vůbec nevoní, takže se raději bude od vašich oken držet dál. Po zakoupení elektrického strojku ušetříte dokupováním náhradních náplní.

odpuzovače proti komárům, odpuzovače do zásuvky
Domácí svíčka proti komárům, svíčky proti komárům

Domácí svíčka proti komárům

Když nemáte nic po ruce, můžete si vyrobit domácí odpuzovač na zahradní posezení. Připravte si velkou sklenici s vodou a vložte do ní nakrájené citrony. Do vody nakapejte eukalyptový, citronelový, levandulový nebo tea tree olej. Pro lepší efekt oleje zkombinujte. Na hladinu umístěte čajovou nebo plovoucí svíčku, a je hotovo. Můžete také přidat celou skořici, hřebíček nebo rozmarýn.

co proti komárům

Jak chránit své mazlíčky

Oni za to nemůžou, ta tráva je tak lákavá. Naštěstí existuje velký výběr antiparazitik pro psy a kočky ve formě sprejů nebo praktických obojků. Účinkují také proti blechám a všenkám. Zvířátka navíc můžete dát očkovat proti klíšťatům, respektive proti borelióze, kterou přenášejí.

Obojky proti klíšťatům

Obojek je jednoduchý způsob, jak dlouhodobě chránit svého mazlíčka před parazity. Takové obojky obvykle dokáží zahubit blechy, klíšťata i všenky. Fungují také jako repelent a zabraňují přisátí klíšťat. Proti různému hmyzu se však doba působení liší, nezapomeňte ji zkontrolovat na obalu a včas obojek vyměnit.

Obojky proti klíšťatům
Repelenty proti klíšťatům a blechám, antiparazitika

Repelenty proti klíšťatům a blechám

Váš mazlíček proti obojku protestuje? Vyzkoušejte antiparazitní roztok, který se nakape na kůži a působí jako repelent i léčba. Vhodný je také antiparazitický šampon. Když jsou klíšťata nejaktivnější, raději vždy zkontrolujte srst zvířátka po příchodu z procházky. Na cesty si přibalte speciální pinzetu na odstranění přisátých klíšťat.

ochrana před hmyzem

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Láska k psaní mě provází celý život, od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora