Průvodce vegan pilulkou
Jak snadné vlastně je, vynechat z jídelníčku produkty živočišné výroby, zjistilo už mnoho z nás. Veganská budoucnost se stává stále zajímavější, a to z mnoha důvodů. Mezi ty hlavní patří udržitelný rozvoj a ozdravení ohroženého ekosystému naší planety.

Veganství ale není jen o vynechání živočišných produktů z jídelníčku, je to také životní styl.

Proč se stát veganem?

Výhody a nevýhody veganství dokážou často rozpoutat vášnivou debatu. Pravdou ale zůstává že masný průmysl má velmi silný vliv na globální oteplování. Klimatická změna totiž není zapříčiněna pouze výrobou plastů proti které aktivně bojujeme, ale i mnoha dalšími faktory. Stejně jako si v obchodě už nebereme jednorázové igelitové sáčky či tašky, zkusme omezit i naši konzumaci masa.

Veganství a zdraví je další rozsáhlé téma, které velkou část populace zvedá ze židle. Na otázku, zda je veganství zdravé si musí odpovědět každý sám. Měli bychom tělu dávat to, co si přeje a klíčem ke zdraví je jednoznačně vyvážená strava.
veganska pilulka , výhody a nevýhody veganství
veganstvi

Co je vegan?

Jak už jsme zmínili, v dnešní době nejde jen o druh stravování, ale o životní filozofii, která odmítá využívání živočišných produktů ve všech sférách lidského života. V praxi se kromě potravin a doplňků stravy týká veganství především kosmetiky a módního průmyslu.

vegan
Vegan kosmetika se stává čím dál oblíbenější nejen u veganů. Veganská kosmetika jde totiž ruku v ruce s BIO kosmetikou nebo kosmetikou přírodního původu. Zároveň je často netestovaná na zvířatech, což je pro vegany také zásadním kritériem.
Je vegan kosmetika cruelty free?

Je vegan kosmetika cruelty free?

Podle veganské filozofie by samozřejmě veganská kosmetika neměla obsahovat složky živočišného původu a zároveň by neměla být testovaná na zvířatech. Označení vegan však v kosmetickém průmyslu nemusí vždy garantovat, že dané složky nebyly testované na zvířatech a tedy, že je produkt tzv. cruelty free. Právě z tohoto důvodu rozdělujeme a filtrujeme produkty dle všech certifikátů, které naše produkty mají. Co který certifikát znamená se můžete dočíst v průvodci Certifikáty přírodních produktů.

Vegani, kteří sportují, si musí hlídat svůj příjem bílkovin ještě o trochu víc. Největším zdrojem proteinů jsou pro konvenčně se stravujícího člověka právě živočišné produkty a maso.Vegani to ve svém jídelníčku nahrazují obilovinami, ořechy a luštěninami. Spousta z nich ale volí praktičtější cestu, a to vegan protein, který je mnohem snadnější na přípravu.

Mezi ty nejoblíbenější na Pilulce patří vegan proteiny značky GymBeam nebo veganská řada MyProtein.
Doplňky stravy pro vegany můžeme rozdělit na dvě skupiny. Doplňky stravy, které neobsahují složky živočišného původu a doplňky stravy, které lékaři a nutriční poradci často doporučují veganům užívat.

Jaké vitamíny a minerály by měli vegani užívat?

Veganství už dávno není jen o zelenině a luštěninách. Dnes už je velmi snadné nahradit živočišné složky těmi rostlinými , a tak si dnes vegani mohou vybírat z široké škály standartních produktů. Stále věříte, že maso nelze nahradit? Rostlinné bílkoviny lze doplňovat nejen díky luštěninám ale i pomocí veganských výživových doplňků. Rostlinné mléko či smetana je stále dostupnější. Kokosové, ovesné či sojové mléko navíc může vašemu pokrmu dodat nevšední chuť.

Vegan zeleninové chipsy

Vegan palačinky

vegan