Veganský průvodce

Jak snadné vlastně je, vynechat z jídelníčku produkty živočišné výroby, zjistilo už mnoho z nás. Veganská budoucnost se stává stále zajímavější, a to z mnoha důvodů. Mezi ty hlavní patří udržitelný rozvoj a ozdravení ohroženého ekosystému naší planety.Veganství ale není jen o vynechání živočišných produktů z jídelníčku, je to také životní styl.

Proč se stát veganem?

Výhody a nevýhody veganství dokážou často rozpoutat vášnivou debatu. Pravdou ale zůstává že masný průmysl má velmi silný vliv na globální oteplování. Klimatická změna totiž není zapříčiněna pouze výrobou plastů proti které aktivně bojujeme, ale i mnoha dalšími faktory. Stejně jako si v obchodě už nebereme jednorázové igelitové sáčky či tašky, zkusme omezit i naši konzumaci masa.Veganství a zdraví je další rozsáhlé téma, které velkou část populace zvedá ze židle. Na otázku, zda je veganství zdravé si musí odpovědět každý sám. Měli bychom tělu dávat to, co si přeje a klíčem ke zdraví je jednoznačně vyvážená strava.
veganska pilulka , výhody a nevýhody veganství
Kvitok SOS Zinková tyčinka na pupínky a opary 8 ml

Kvitok SOS Zinková tyčinka na pupínky a opary 8 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.177 Kč

Viridian Myo-Inositol s kyselinou listovou 120 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.
349 Kč

Verra Hořčík 60 kapslí

Můžete mít v pondělí 26. 2.490 Kč
MOVit Energy Hořčík B6 Chelát 100 mg 90 kapslí

MOVit Energy Hořčík B6 Chelát 100 mg 90 kapslí

Můžete mít v pondělí 26. 2.239 Kč
veganstvi

Co je vegan?

Jak už jsme zmínili, v dnešní době nejde jen o druh stravování, ale o životní filozofii, která odmítá využívání živočišných produktů ve všech sférách lidského života. V praxi se kromě potravin a doplňků stravy týká veganství především kosmetiky a módního průmyslu.

vegan

Veganská kosmetika a vůně

Vegan kosmetika se stává čím dál oblíbenější nejen u veganů. Veganská kosmetika jde totiž ruku v ruce s BIO kosmetikou nebo kosmetikou přírodního původu. Zároveň je často netestovaná na zvířatech, což je pro vegany také zásadním kritériem.

Weleda Naturally Clear S.O.S. péče na akné 10 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.329 Kč

Weleda Deo Men 24h Roll-on 50 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.199 Kč

Weleda Měsíčkový dětský šampón 200 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.289 Kč
Je vegan kosmetika cruelty free?

Je vegan kosmetika cruelty free?

Podle veganské filozofie by samozřejmě veganská kosmetika neměla obsahovat složky živočišného původu a zároveň by neměla být testovaná na zvířatech. Označení vegan však v kosmetickém průmyslu nemusí vždy garantovat, že dané složky nebyly testované na zvířatech a tedy, že je produkt tzv. cruelty free. Právě z tohoto důvodu rozdělujeme a filtrujeme produkty dle všech certifikátů, které naše produkty mají. Co který certifikát znamená se můžete dočíst v průvodci Certifikáty přírodních produktů.

Purity Vision BIO Levandulové máslo 120 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.228 Kč

Purity Vision PURITY VISION Bio Vitamin C serum 30 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.292 Kč

Veganské proteiny

Vegani, kteří sportují, si musí hlídat svůj příjem bílkovin ještě o trochu víc. Největším zdrojem proteinů jsou pro konvenčně se stravujícího člověka právě živočišné produkty a maso.Vegani to ve svém jídelníčku nahrazují obilovinami, ořechy a luštěninami. Spousta z nich ale volí praktičtější cestu, a to vegan protein, který je mnohem snadnější na přípravu.Mezi ty nejoblíbenější na Pilulce patří vegan proteiny značky GymBeam nebo veganská řada MyProtein.

GreenFood Nutrition Vegan protein vanilka 750 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.529 Kč

Vegan Fitness Dýňový Protein 1000 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.
349 Kč

Vegan protein flavour Strawberry-Banana 750 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.529 Kč

Veganské doplňky stravy

Doplňky stravy pro vegany můžeme rozdělit na dvě skupiny. Doplňky stravy, které neobsahují složky živočišného původu a doplňky stravy, které lékaři a nutriční poradci často doporučují veganům užívat.

Jaké vitamíny a minerály by měli vegani užívat?

 

Veganské potraviny

Veganství už dávno není jen o zelenině a luštěninách. Dnes už je velmi snadné nahradit živočišné složky těmi rostlinými , a tak si dnes vegani mohou vybírat z široké škály standartních produktů. Stále věříte, že maso nelze nahradit? Rostlinné bílkoviny lze doplňovat nejen díky luštěninám ale i pomocí veganských výživových doplňků. Rostlinné mléko či smetana je stále dostupnější. Kokosové, ovesné či sojové mléko navíc může vašemu pokrmu dodat nevšední chuť.

Vegan čokoláda

 

Vivani Bio hořká čokoláda 75% s kokosovým cukrem 80 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.64 Kč

Vivani Bio hořká čokoláda 75% s kokosovým cukrem 80 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.64 Kč
Lindt Classic vegan salted caramel 100 g

Lindt Classic vegan salted caramel 100 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.119 Kč

Vegan zeleninové chipsy

 

Natu Kokos chipsy 300 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.79 Kč

Wolfberry Kokosové chipsy BIO 250 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.90 Kč

Natu Kokosové chipsy pražené BIO 70 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.50 Kč

Natu Kokosové chipsy mořská sůl BIO 70 g

Můžete mít v pondělí 26. 2.59 Kč

Vegan palačinky

 

Wolfberry Panenský kokosový olej BIO 1000 ml

Můžete mít v pondělí 26. 2.299 Kč
vegan

 

Autor článku

Ivan Novák

Dlouhodobě se věnuji psaní o zdravotnické tématice, především o příznacích a léčbě nemocí, které čtenářům přináší důležité informace. Kromě psaní mám vášeň pro sport –⁠ běh, plavání a cyklistiku. Věřím, že kombinace mentální a fyzické aktivity je klíčem k udržení rovnováhy a svěží mysli. 

Všechny články od autora