Co na bolest zubů

Bolest zubů má mnoho podob i příčin (bolest zubů moudrosti, bolest zubů na poklep, bolest zubu po vrtání nebo po vytržení…) a dokáže nás snadno vyřadit z běžného života. Patří mezi nejvíce nepříjemné typy bolestí a téměř každý z nás se s ní minimálně jednou za život setkal. Může jít o bolest v důsledku zubního kazu, přecitlivělosti na chlad, teplé či studené, odhalený krček, krátkodobou bolest v těhotenství, nebo u dětí v důsledku prořezávání zoubků.

Někdy je bolest zubů jen tlumená, jindy akutní bodavá. V každém případě jde o signál, že něco není v pořádku a tento stav je třeba řešit, zejména z pohledu jeho příčiny. Nejúčinnější je samozřejmě návštěva stomatologa.

Příčiny

Co pomáhá na bolest zubů

Prevence

cara

Příčiny bolesti zubů

Za bolestí zubu zpravidla stojí příčina, která nás dovede pořádně potrápit a bez jejího odstranění neustane. Bolest bychom neměli zanedbávat a vyčkávat, zda sama ustane, ale raději navštívit stomatologa už při menších obtížích, které se mohou rozvinout ve větší nepříjemnosti. Bolest zubů a dásní může mít hned několik příčin. Mezi ty nejčastější patří: zubní kaz, zánět zubního nervu, zánět dásní, vypadlé výplně, obnažené zubní krčky a jiné.

Zuby

Zub je tvrdá část vyčnívající z dásně u většiny obratlovců. Slouží především k trhání, rozmělňování a uchopování potravy. Skládá se ze tří částí – kořene, krčku a korunky – včetně cév a nervů. Zdravý chrup u dospělého člověka tvoří 32 zubů, u dětí 20 zubů mléčných.
 

  • Korunka – nejtvrdší část zubu, která vyčnívá nad dáseň, pokrytá sklovinou
  • Krček – odděluje korunkovou část zubu od kořene
  • Kořen – usazuje zub v dásni, rozdělujeme na jednokořenové, dvoukořenové a tříkořenové
  • Sklovina – vnější tvrdá vrstva zubu, velmi odolná vůči poškození, nejtvrdší látka v těle
  • Zubovina – zubovina tvoří převážnou část zubu, žlutobílá hmota podobná kosti


Vnitřek zubu pak tvoří zubní dřeň, do které vedou drobné cévy a nervy, které jsou příčinou citlivosti zubu. Dělí se na korunkovou a kořenovou zubní dřeň.

zuby, složení zubu
cara

Co pomáhá na bolest zubů?

Léky na bolest

Pokud potřebujete pomoc přímo na akutní bolest, můžete sáhnout po volně prodejných lécích dostupných v každé lékárně bez nutnosti návštěvy lékaře. Jejich použití však neřeší příčinu.

Pokud jde o jejich mechanismus fungování, tak základem léků na bolest je obsah látek s analgetickým a tlumícím účinkem. K užití jsou ve formě tablet, tobolek i prášků rozpustných ve vodě.

Léky na bolest zubů nejčastěji obsahují účinné analgetické látky, jako jsou např. paracetamol, propyfenazon a ibuprofen, někdy s doplňkovými látkami, jako je kofein. Nástup účinku bývá rychlý, obvykle do 20 – 30 minut a dle druhu léčiva může mít trvání 4 – 8 hodin podle množství obsažené účinné látky.

léky na bolest zubů

Paralen 500 mg 24 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.66 Kč

Ibalgin 400 mg 100 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.229 Kč
Product image

Valetol 24 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.149 Kč

Acylpyrin 500 mg 10 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.51 Kč

Paralen 500 mg 24 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.66 Kč

Ibalgin 400 mg 100 tablet

Můžete mít v pondělí 2. 10.229 Kč

Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 100 ml

Můžete mít v pondělí 2. 10.199 Kč
Product image

Nalgesin S 275 mg potahované tablety 40 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.219 Kč
cara

Babské rady

bolest zubů babské rady

Bylinky a přírodní prostředky

Dáváte-li přednost přírodní cestě, při krátkodobé bolesti můžete využít například česnek a cibuli, které stačí přímo rozžvýkat nebo kloktadlo z hřebíčku či zázvoru. Další možností je také žvýkat hřebíček samotný, který platí za nejlepší přírodní anestetikum, protože má antibakteriální a dezinfekční účinky.

Ledový obklad

Na bolest zubů jsou vůbec nejlepší ledové obklady, chladit a chladit. Obklad přikládejte z vnější strany na postižené místo 3× až 4× denně.

Sůl v různých formách

Ke zmírnění bolesti, ale také otoku můžete použít sůl, která je známá pro své antibakteriální vlastnosti. Pro maximální účinek smíchejte sůl ještě s pepřem – vytvoříte tak analgetickou, antibakteriální směs. Tu můžete kloktat, nebo jí přímo potřete bolavý zub.

Přípravky na zuby a chrup

Na přírodní bázi jsou i některé hotové přípravky, které lze zakoupit v lékárně. Jde zpravidla o rostlinné extrakty, výtažky a jiné přírodní látky dostupné ve formě gelu, pasty, kloktadla nebo ústní vody.

bolest zubů bylinky, sůl na bolest zubu

Dr.Muller Tea tree oil 100% čistý 10 ml

Můžete mít v pondělí 2. 10.179 Kč
cara
Bolest zubů v tehotenství

Bolest zubů v těhotenství

Během těhotenství se vlivem hormonálních změn i změn stravovacích návyků zvyšuje riziko problémů se zuby a onemocnění dásní. Na místě je tedy zvýšená hygiena o dutinu ústní. Pokud už dojde k závažnějším problémům a maminky potrápí zánět zubů, lze nasadit antibiotika, protože neléčený zánět je pro organismus matky i děťátka mnohem nebezpečnější. Obavu nemusíte mít ani z lokální anestezie, která je naprosto bezpečná i v průběhu těhotenství.

Co se týče prevence, těhotným ženám se doporučují dentální pomůcky pro citlivé zuby, jako např. zubní kartáčky s velmi jemnými štětinami, zubní pasty a gely pro citlivé zuby, popřípadě ústní vody obsahující antibakteriální složku chlorhexidin, která pomáhá předcházet zánětu dásní.

Product image

TePe Mezizubní kartáčky Extra Soft 0,6 mm 8 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.129 Kč

Lacalut Zubní pasta aktiv 75 ml

Můžete mít v pondělí 2. 10.119 Kč

Curaprox CS 5460 Ultra soft Zubní kartáček 3 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.
233 Kč

Biomed Superwhite zubní pasta 100 g

Můžete mít v pondělí 2. 10.
89 Kč
71 Kč
bolesz zubu deti

Bolest zubů u dětí

Bolest zubů u dětí nejčastěji souvisí s prořezáváním prvních zoubků, které dokáže pořádně potrápit děti samotné, i jejich rodiče. Toto období bývá spojeno s teplotami, otoky, bolestmi dásní, průjmy a podrážděností. Abyste dětem ulevili od bolesti, nechte je žvýkat třeba zmrazený kousek zeleniny, kousat kousátko nebo jim masírujte dásně prsty.

Kousátka – Kousátka na zoubky jsou speciálně přizpůsobena dětským ručičkám a jsou vyrobena z měkkého, odolného a nezávadného materiálu. Pomáhají zklidnit bolavé dásně při růstu prvních zoubků. Nejlepší jsou kousátka naplněná speciálním gelem, která lze vychladit.

Bolest zubů u dětí
zubní kartáček

Prevence bolesti zubů – dentální hygiena

Nejlepší a nejspolehlivější prevencí jsou samozřejmě pravidelné prohlídky u zubního lékaře, který případné problémy zachytí včas a navrhne nejvhodnější řešení vašich problémů. Kromě pravidelných návštěv stomatologa nepodceňujte ani dostatečnou péči o ústní dutinu, kterou též lze předejít případným problémům.

Zubní kartáček

Čištění zubů patří k důležitým hygienickým návykům. Při čištění zubů je kromě správné techniky čištění důležitá i volba zubního kartáčku, který nám bude vyhovovat. Kartáček vybírejte spíše měkčí s krátkými hustými štětinami a menší hlavou. Při volbě kartáčku přihlížejte i k tomu, zda vám dobře sedí v ruce. Pro běžné užívání je ideální měkký až středně tvrdý kartáček. Nejširší výběr manuálních zubních kartáčků nabízejí značky Curaprox a TePe.

Curaprox CS 5460 Ultra soft Zubní kartáček 3 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.
233 Kč

Sensodyne Advanced Clean Triopack Zubní kartáček Extra Soft 3 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.
242 Kč
209 Kč

Elmex Kids Zubní kartáček pro děti ve věku 3-6 let 1 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.
83 Kč
60 Kč

Sensodyne Gentle Care Triopack Zubní kartáček Soft 3 ks

Můžete mít v pondělí 2. 10.
260 Kč
172 Kč
elektrický zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček

Elektrické kartáčky se v současné době těší stále větší oblibě. Rozdělujeme je na dvě základní kategorie: sonické zubné kartáčky a rotačně-oscilační zubné kartáčky. Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu pohybu hlavice kartáčku, jakým zbavuje zuby plaku. Mezi sekundární rozdíly patří další funkce kartáčků, jako například časovač, tlakový senzor, možnost propojení s aplikací v chytrém telefonu, způsoby nabíjení a další. Jsou vhodné pro každého, včetně lidí s citlivými zuby a odhalenými zubními krčky.

Nejžádanějšími sonickými kartáčky jsou Philips Sonicare, z rotačně-oscilačních jsou to kartáčky značky Oral-B. Pro méně náročné uživatele jsou ideální modely Sencor SOC nebo Dr.Mayer. Nedílnou součástí ke každému elektrickému či sonickému kartáčku jsou náhradní hlavice na kartáček pro celou rodinu.
memzubní kartáček, dentální nit

Mezizubní kartáčky a dentální nit

Mezizubní kartáčky slouží k dokonalému vyčištění mezizubních prostor. Běžný kartáček nikdy neodstraní plak z těchto míst tak dokonale. Mezizubní kartáček proto pomáhá omezit tvorbu zubních kazů a hodí se na všechny mezizubní prostory. Velikost mezizubního kartáčku volíme podle velikosti mezizubních prostor a podle typu, který nám bude vyhovovat. Pokud s používáním mezizubních kartáčků začínáte, poraďte se se svým stomatologem nebo dentálním hygienistou.

Při důkladné mezizubní péči během dne se vám budou hodit i dentální nitě, které mohou být voskované nebo nevoskované a dostanou se i do těch nejmenších mezer.
ústní sprcha

Ústní sprcha

Ústní sprcha je dentální přístroj, který svou funkčností posouvá péči o dutinu ústní na vyšší level. Princip, na kterém ústní sprcha funguje, je vcelku jednoduchý – vypouští regulovaný proud mikrobublinek, kterým pečlivě pročistí mezizubní prostory a zbaví je bakterií i zubního plaku. Nedochází k narušení povrchu zubů či dásní, právě naopak – o ústa pečuje víc než šetrně. Oproti mezizubním kartáčkům nebo zubním nitím je co do výkonu znatelně preciznější. Bez sebemenších problémů se dostane do zákoutí, kam se běžně dostupným dentálním pomůckám obvykle nedaří efektivně proniknout.
zubní pasta

Zubní pasta

K základům ústní hygieny patří kartáček na zuby a zubní pasta (případně gel), která napomáhá udržet váš chrup v perfektním stavu – snižuje riziko vzniku zubního kazu, odstraňuje zubní plak a zanechává svěží dech. Ústní hygienu a vůbec život bez zubní pasty si dnes už nedokážeme představit. Dennodenní péče o zuby je pro většinu z nás samozřejmostí k udržení si zdravého chrupu a svěžího dechu. Při volbě zubní pasty máme nespočet možností, jakou si vybrat, od klasických přes přírodní až po dětské. Trápí-li nás nějaké specifické obtíže, jako například citlivost zubů, je dobré sáhnout po zubním gelu.
ústní voda

Ústní voda

Nejen pravidelné čištění zubů je velmi důležité. Krom kartáčku přijde vhod i ústní voda, sprej a roztok. Díky těmto produktům se zbavíte jak nepříjemného zápachu z úst, tak i zubního kamene a bakterií usazujících se v mezizubním prostoru. U nás najdete bohatou nabídku ústních vod, které vám zajistí svěží dech po celý den a které vám zároveň pomohou například od zažloutlých zubů nebo v boji proti paradentóze. Dále nechybí také antibakteriální a léčivé spreje a roztoky. Ústní voda s obsahem antibakteriálních látek pomáhá předcházet zánětu dásní. Odstraňuje plak efektivněji než pouhé čištění kartáčkem.

Listerine Total Care 1000 ml

Můžete mít v pondělí 2. 10.
149 Kč

Listerine pro děti 6+ Mild mint 250 ml

Můžete mít v pondělí 2. 10.119 Kč

Autor článku

Simona Boldišová
2021-08-11