Goji - Kustovnice čínská (8 produktů)

Goji jsou plody kustovnice čínské a mají kořeny v tradiční čínské medicíně, ve které hrají nezastupitelnou roli. V podhorské oblasti Himalájí je plodům dokonce přezdíváno “bobule štěstí”. Kustovnice je považována za symbol zdraví, síly, …

Zobrazit více

Goji jsou plody kustovnice čínské a mají kořeny v tradiční čínské medicíně, ve které hrají nezastupitelnou roli. V podhorské oblasti Himalájí je plodům dokonce přezdíváno “bobule štěstí”. Kustovnice je považována za symbol zdraví, síly, vytrvalosti, krásy, mládí a sexuální touhy a potence. Její účinky se považují doslova za zázračné.

Co je goji?

Goji je superpotravina nové doby. Kustovnice pochází z Asie, známá je především v jižní Číně a pro tamní tradiční medicínu má nedocenitelnou hodnotu jako “zázračný” doplněk stravy. Z botanického hlediska jde o trnitý keř dorůstající do výšky zhruba 2,5 - 3 metrů a kvete drobnými fialovými kvítky. Plody připomínají něco mezi malým šípkem a brusinkou.

Co goji obsahuje?

Co se nutričního hlediska týká, je zdrojem mnoha prospěšných vitamínů, minerálů a dalších živin. Žádná jiná rostlina naší planety jich tolik neobsahuje. Proto se jí přezdívá elixír mládí, červený diamant, ovoce nesmrtelnosti, vitamínová bomba… Ze všech druhů ovoce a zeleniny právě goji obsahuje nejvyšší koncentraci antioxidantů a 18 prospěšných aminokyselin  včetně k. linolové, z nichž 8 je esenciálních. 

Další prospěšné látky obsažené v goji:

 • Vitamín C 
 • Vitamíny B1, B2, B6 a E
 • 21 stopových minerálů - železo, měď, sodík, draslík, selen, zinek, mangan, germanium…
 • Vápník, hořčík, fosfor
 • Bílkoviny
 • Je bohatým zdrojem karotenoidů včetně beta-karotenu, zeaxantinu, luteinu, lykopenu a kryptoxantinu
 • Množství fenolových pigmentů
 • Protizánětlivý betasisterol (rostlinný sterol)

Proč goji užívat?

Goji má úžasné, zdraví prospěšné účinky na naše zdraví a vůbec na celý organismus. Vitamín C přispívá k normální tvorbě kolagenu, podílí se na tvorbě hormonů, přispívá k normální funkci imunitního systému a normální činnosti nervové soustavy, pomáhá snižovat stres a deprese.

 • Pravidelné užívání pomáhá posilovat imunitu a obranyschopnost organismu, zatočí s chřipkou
 • Díky obsahu k. linolové přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi
 • Pomáhá při hubnutí - obsahuje vysoký podíl vlákniny, která významně podporuje činnost trávicího systému
 • Zlepšuje ostrost vidění, udržuje vaše oči v dobrém stavu, zklidňuje podrážděné oči - díky obsahu obsahu zeaxantinu a luteinu 
 • Velmi dobře plní svou funkci také při očistě organismu a zmírňuje kocovinu 
 • Goji je považována za jeden z nejvýznamnějších zdrojů antioxidantů - zabraňuje předčasnému stárnutí buněk, což se týká i pleti (anti-aging efekt). Pomáhá také při kožních onemocněních, jako je lupénka
 • Napomáhá zlepšovat paměť a krevní tlak - snižuje tak i riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Blahodárně působí na normální činnost jater a ledvin, pomáhá zprůchodňovat a uvolňovat energetické blokády
 • Zvyšuje chuť na sex - v Číně je goji považována za afrodiziakum. Podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce. Podporuje sexuální apetit a celkovou vytrvalost, zlepšuje kvalitu spermatu
 • Má protizánětlivé účinky

Jak se goji užívá?

Tyto zázračné plody se dají užívat hned v několika formách jak na chuť, tak v přírodní kosmetice

Goji lze konzumovat čerstvé nebo jako sušené ovoce, ve formě prášků či kapslí nebo 100% přírodní šťávy. Sušené plody můžeme zobat jako mimořádně zdravou svačinku během dne, přidávat si je do jogurtu, cereálií, sladkých zákusků či ovocných koktejlů a smoothie. Čerstvé goji se výtečně hodí do ovocných salátů. 

Podobně jako je tomu u nás se šípky, čínskou specialitou je příprava čaje z goji. Vylouhované plody pak lze sníst.

Jaké je doporučené dávkování?

Konzumování bobulí kustovnice sice není lékařsky nijak omezeno, ale jak víme, všeho moc škodí. Za ideální se považují zhruba dvě hrsti plodů denně. Děti do 10 let by měly dostat maximální denní dávku jednu hrst. Malé děti do 18 měsíců by goji neměly jíst vůbec.

Vedlejší účinky goji

Konzumace goji přináší tělu řadu pozitivních účinků. Obecně platí, že optimální dávka na den je 25 bobulí, tedy dvě hrsti. Vše samozřejmě záleží i na vašem zdravotním stavu. Při vysokých dávkách, díky silné koncentraci látek, může reagovat s některými léky na ředění krve, rozšiřovaní cév, cukrovku a krevní tlak. V těchto případech konzultujte užívání goji se svým lékařem. 

Mohu goji v těhotenství?

Názory na konzumaci goji v těhotenství se liší a vyvolávají značnou kontroverzi. Neexistují sice podložené informace o tom, že by kustovnice během těhotenství vyloženě škodila, nicméně mnoho odborníků zastává názor, že je lepší se jí v těhotenství vyhnout. Podle některých zdrojů v plodech obsažený betain může během těhotenství vyvolávat kontrakce dělohy. Další látky obsažené v kustovnici mohou navíc vyvolat zvýšenou krvácivost žen, které užívají prášky proti srážení krve. I v tomto případě se poraďte o užívání goji se svým ošetřujícím lékařem.

Goji při hubnutí

Goji a dieta spolu úzce souvisí. Nutričně vyvážené, a na důležité živiny bohaté, plody jsou skvělým doplňkem stravy při hubnutí či při různých metabolických poruchách. Díky vysokému obsahu vlákniny skvěle zasytí, nebudete proto trpět hladem. S tím je spojen i fakt, že goji pomáhá organismu v boji proti stresu a vy se budete cítit v lepší duševní pohodě. 

Pojídám goji při hubnutí dodáte tělu všechny potřebné látky, které jsou z vašeho jídelníčku vynecháním některých potravin eliminovány. 

Mohu si kustovnici vypěstovat na zahradě?

Kustovnice není na pěstování nijak náročná. Při dobrých podmínkách a dostatku vláhy se vám však odvděčí velikostí a množstvím plodů.

Miluje slunná stanoviště, ale zvládne i přistíněné místo. Nejlépe se jí daří v písčité půdě bohaté na živiny. V zimě zvládne až - 25 °C, tudíž nevymrzá. 

Ideální doba výsadby je březen-květen, nebo podzim od září do listopadu. 

Keřík dosahuje výšky až 3 metry, proto mu při výsadbě dopřejte dostatek prostoru. Ideálně sázejte kustovnici jako solitér. 

Důležitý je pravidelný řez.

V našich končinách kvete celkem pozdě, až koncem léta, červené plody dozrávají koncem října. Rostlina plodí 2 - 3 rokem po výsadbě.

Uživatelé si oblíbili značky Allnature, Wolfberry a Bio*nebio. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Allnature Goji sušené plody 1000 g.

Allnature Goji sušené plody 1000 g

Můžete mít v pondělí 4. 3.369 Kč

Allnature Goji sušené plody 500 g

Můžete mít v pondělí 4. 3.199 Kč

Allnature Goji sušené plody 250 g

Můžete mít v pondělí 4. 3.119 Kč

Natu Kustovnice čínská (goji) 100 g

Můžete mít ve středu 13. 3.69 Kč

Wolfberry Goji šťáva BIO 500 ml

Můžete mít ve čtvrtek 14. 3.229 Kč
Banner
Goji - Kustovnice čínská - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Goji - Kustovnice čínská ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Goji - Kustovnice čínská lidé hodnotí na 96 %
Recenze produktu: Wolfberry Goji kustovnice čínská 100 g
5 / 4x
Používam do čaju s chryzantémou
Recenze produktu: Najtelo Goji sušené plody 250 g
5 / 31x
Nakupujeme pravidelne
Recenze produktu: Natu Kustovnice čínská (goji) 100 g
5 / 1x
Používám stále, doporučuji
Recenze produktu: Allnature Goji sušené plody 1000 g
4.9 / 16x
super
Recenze produktu: Allnature Goji sušené plody 250 g
4.9 / 16x
Uvedená denní dávka na obalu je 1-2 lžíce, ale nebyla jsem schopná pozřít více než pár kusů. Po rozžvýkání chutná plod jako něco mezi hodně nedobrou datlí a brusinkou, s tím že chuť je velmi výrazná. Není hořký ani kyselý spíš po rozžvýkání chutná jako mýdlo. V žaludku mám pocit jako kdybych snědla pálivou čili papričku. Mně určitě moc nesedly, ale dám jim ještě šanci ve smoothie.
Recenze produktu: Najtelo Goji sušené Plody 500 g
4.8 / 31x
Zdravé a chutné plody.
Recenze produktu: EkoMedica Goji Kustovnice čínská 100% šťáva 500 ml
4.2 / 10x
????

Produkty z kategorie Goji jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Zboží z kategorie Goji jsme pro vás poskládali od nejlevnějších po nejdražší. V kategorii Goji najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků.