Jak na kocovinu?

Kocovina, to je strašák po každé proflámované noci. Samotné kocoviny se bohužel nezbavíte lusknutím prstu, ale můžete zmírnit její příznaky, aby den po večírku byl více snesitelný. Pokud vám nepomohla procházka na čerstvém vzduchu nebo nemůžete usnout, můžete si pomoct vyprošťovákem, vývarem, lékem proti bolesti, doplněním vitaminů, sodíku a draslíku nebo třeba správným bylinným čajem. Tohle vás už postaví na nohy.

Příznaky kocoviny

  • Bolest hlavy, kloubů a svalů
  • Motání hlavy
  • Pocit na zvracení, nevolnost
  • Sucho v ústech
  • Dehydratace
  • Průjem po alkoholu
  • Nadýmání
  • Celková slabost
  • Hypersalivace (zvýšená tvorba slin)
  • Vysoká citlivost na světlo a hluk
  • Pocení
  • Zimnice
  • Nervozita
  • Zrychlený tep

Jak dlouho trvá kocovina?

Kocovinou začne člověk trpět po několika hodinách od posledního drinku.
Tento stav vrcholí ve chvíli, kdy hladina alkoholu v krvi klesne na nulu a dokáže vám znepříjemnit klidně dalších 24 hodin.
jak dlouho trvá kocovina, délka kocoviny

Jak se zbavit kocoviny?

Poradíme vám, co na kocovinu. Nemusíte celý den přeležet v posteli v bolestech a bez energie.
Můžete příznaky kocoviny zmírnit a užít si tak celý den bez velkých omezení.

1. Vyprošťovák

Tento produkt pomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny, obsahuje totiž hydrogenuhličitan sodný a kyselinu vinnou. Přebytek kyseliny se projevuje pocitem plnosti nebo tlaku v žaludku. Vyprošťovák obsahuje také vitamin C, který pozitivně ovlivňuje imunitní systém a energii. Produkt uklidní váš žaludek a pomůže vám se postavit na nohy.
 

2. Hangover tobolky

Tobolky při konzumaci alkoholu pomáhají odbourávat škodliviny, chránit organismus před poškozením a doplňují tělu potřebné látky. Díky nim se můžete pustit do práce nebo do běžných činností hned ráno po večírku.

vyprošťovák, hangover tobolky, co na kocovinu
ostropestřec mariánský, pestřec mariánský, ostropestřec na játra

3. Ostropestřec mariánský na játra

Ostropestřec obsahuje vysoce účinný silymarin, který příznivě působí na činnost jater. Po bujarém večírku tělu prospěje třeba nálev z této zázračné rostliny. Pokud jste to přehnali s alkoholem, ostropestřec mariánsky je to pravé pro vaše játra. Můžete si ho ve formě oleje třeba přikapat do salátu nebo na maso, nebo si ho v drcené formě přidat do jogurtu či jednoduše lžičku zapít vodou.

4. Multivitaminy

Postavit na nohy vás můžou i vitaminy, stejně jako vymačkaná citronová šťáva. V případě, že trpíte zažívacími těžkostmi, raději se jim vyhněte, protože kvůli své kyselosti můžou žaludek ještě více podráždit, hlavně ty s umělou příchutí. Vyberte si z naší nabídky multivitaminů a zbavte se kocoviny.

multivitaminy, vitaminy na kocovinu

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kocovina je vedlejší účinek užívání alkoholu. Kocovina je způsobená metabolity alkoholu acetaldehydy a dehydratací. Nejlepší prevencí před kocovinou je vyhnout se alkoholu, ale pokud se přece jen chystáte na večírek je vhodné se předem dostatečně najíst, doplňovat i jiné tekutiny než alkohol, ideálně čistou vodou a nemíchat alkoholické nápoje. Ráno vám může pomoct vyprošťovák, procházka, doplnění vitamínů a minerálů, vývar či bylinné čaje.“

léky na bolest, léky na kocovinu, léky proti bolesti

5. Léky na bolest

Po lécích na bolest sáhněte tehdy, když nic jiného nepomáhá. Léky totiž zatěžují zažívací trakt. Pokud ale zvolíte tuto cestu, nikdy nepřekračujte doporučené dávkování. Tyto produkty vám pomůžou s bolestí hlavy a pocitem těžkých kloubů či svalů. Neužívejte však léky v případě, že trpíte nevolností nebo pálením žáhy, mohlo by se vám přitížit.

6. Antacida na pálivou žáhu

Antacida jsou léky, které zmírňují zažívací potíže, především pálení žáhy, které se může při kocovině vyskytovat. Neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludku a tím zvyšují pH. Díky těmto lékům se můžete této nepříjemné bolesti zbavit a ulevit tak celkovému stavu.

pálení žáhy, léky na pálení žáhy, antacida
bylinné čaje na kocovinu, bylinné čaje

7. Bylinné čaje na zmírnění kocoviny

Bylinné čaje vás rozhodně z kocoviny nevyléčí, ale můžou vám pomoci překonat den po večírku. Vyzkoušejte například mátový čaj pro podporu zažívání nebo řebříčkový čaj, který příznivě působí na játra a žlučník. Přidejte do čaje lžičku či dvě medu, čímž tělu dodáte ztracené cukry a zbavíte se třeba zimnice. V naší nabídce najdete velký výběr bylinných čajů.

 

Odbourávání alkoholu

Každé tělo odbourává alkohol jinou rychlostí. I když v krvi už nemusíte mít žádný alkohol, celkové slabosti a únava jen tak nezmizí. Pokud plánujete usednout za volant, neřiďte se jen nulovou hodnotou alkoholu v krvi, ale také vaším celkovým stavem. Alkohol kalkulačka, kterou snadno najdete na internetu, slouží jen jako orientační výpočet, proto ji neberte jako směrodatnou odpověď na otázku, kdy nebudete mít v krvi žádný alkohol.

Rychlost odbourávání alkoholu závisí na metabolismu, zdravotním stavu, ale i genetických predispozicích. Velkou roli hraje také pohlaví a věk. Důležité je i to, kdy si dáte poslední skleničku, co jste jedli a jestli sedíte nebo jste v pohybu. Například po jednom velkém pivu nebo skleničce vína jste obvykle „čistí“ za 2–2,5 hodiny po konzumaci.

Alkohol tester

Nejpřesnější údaje budete mít s alkohol testerem. Nenechávejte nic náhodě a pořiďte si solidní alkohol tester, který vám před usednutím za volant bude vždy nápomocen. Dechová zkouška testerem na alkohol vám zabere jen chvíli a může vám zachránit řidičský průkaz. Alkoholové testy se liší typem senzoru. Pořídit si můžete jednorázový, ale i digitální alkohol tester.

alkohol tester, alkoholové testy
alkoholismus, závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu

Při nadměrném pití alkoholu je možné si vybudovat závislost, která má negativní dopad na celý váš život. Bývá těžké ji odhalit – závislý člověk své problémy může skrývat, nebo je vnímat jako zcela normální potřebu, kterou má občas každý. Přitom však kvůli alkoholismu může zanedbávat své povinnosti i zájmy, dostat se do finančních potíží nebo způsobit rozpad svých vztahů; pracovních i blízkých.

 

Kromě psychiky a společenského života má alkohol špatný dopad i na zdraví. Dlouhodobá nadměrná konzumace může vyústit v problémy s játry, ale i žlučníkem či žaludkem. Pokud má někdo ve vašem okolí problémy s alkoholem, nebojte se o nich mluvit.

Další tipy jak vyzrát na kocovinu

Poradíme vám, co pomáhá na kocovinu, pokud se chcete vyhnout polykání prášků:
  • Pijte dostatek tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody
  • Jděte si dříve lehnout a dopřejte si vydatný spánek
  • Nepijte kávu a nápoje s obsahem kofeinu
  • Doplňte vitaminy C a B
  • Dodejte tělu sacharidy pečivem, např. chlebem či tousty
  • Při nevolnosti zkuste Coca-Colu, dodá tělu rychlé cukry, nebo zázvor
  • Dejte si sprchu, hýbejte se, projděte se na čerstvém vzduchu
  • Snězte tučné jídlo s vyšším obsahem soli ještě před večírkem

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.