Ostropestřec mariánský (31 produktů)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá či dvouletá bylina na první pohled velmi podobná bodláku. Dorůstá výšky 60 - 150 cm, vyznačuje se výraznými, fialovo-růžovými až modrými květy a je známá především pro svůj příznivý vliv na …

Zobrazit více
Product image

Noventis Ostropestřec Max 60 kapslí

Můžete mít zítra164 Kč

Virde Ostropestřec 100% olej 200 ml

Můžete mít zítra
139 Kč
129 Kč
Product image

Lipovitan® S 90 tablet

Můžete mít v úterý 26. 9.376 Kč
Banner

Nutrisslim Liver Cleanse 125 g

Můžete mít v úterý 3. 10.289 Kč
Product image

NatureVia Ostropestřec LipoAktiv 30 kapslí

Můžete mít v úterý 26. 9.209 Kč
Product image

Harmonic Ostropestřcový olej 100% 200 ml

Můžete mít v úterý 26. 9.177 Kč
Ostropestřec mariánský - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Ostropestřec mariánský ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Ostropestřec mariánský lidé hodnotí na 98 %
Recenze produktu: Allnature Ostropestřec plod 100 g
5 / 5x
Začala jsem s užíváním a věřím v jeho kladný výsledek
Recenze produktu: Topvet Ostropestřec mariánský extrakt 100 ml
5 / 1x
Spokojenost.
Recenze produktu: Salvia Paradise Ostropestřec mletý plod 120 g
5 / 5x
Super
Recenze produktu: VitaHarmony Ostropestřec Mariánský - Silymarin 140 mg 70 tobolek
5 / 3x
Výborný detox!!!
Recenze produktu: Naturtreu Ostropestřec komplex pro játra 120 kapslí
5 / 1x
Doporučuji produkt, dobře se užívá.
Recenze produktu: Apotheke Zdravá játra Ostropestřec mletý 180 g
5 / 1x
super
Recenze produktu: Salvia Paradise Ostropestřec mariánský sáčky 20 ks
5 / 5x
Aromatická vůně
Recenze produktu: Pilulka Selection Silymarin (ostropestřec mariánský) 200 mg 75 kapslí
5 / 1x
Spokojen
Recenze produktu: Virde Ostropestřec 100% olej 200 ml
5 / 5x
Ja nemám rada olej, ale tento sa nezachytáva na podnebí a v pohode ho môžem zapiť aj studeným čajom. Naozaj pol hodinu pred jedlom konzumovať.
Recenze produktu: Silymarin forte 4 játra+imunitní systém 40 tablet
5 / 1x
Super cena

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá či dvouletá bylina na první pohled velmi podobná bodláku. Dorůstá výšky 60 - 150 cm, vyznačuje se výraznými, fialovo-růžovými až modrými květy a je známá především pro svůj příznivý vliv na detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně a podporu funkce trávicí soustavy.

Účinky ostropestřce

Ze semen ostropestřce se získává extrakt zvaný silymarin, který je významnou součástí doplňků stravy právě pro podporu a regeneraci jater. Jeho účinky pozitivně ovlivňují metabolismus jaterních buněk a celkové pročištění organismu. Proto je vhodné užívat ostropestřec i preventivně. Dále je pak ostropestřec vhodný při léčbě sleziny, žlučníku, ledvin a při léčbě kožních onemocnění (lupénka, ekzém, pigmentové skvrny…).

  • Přispívá k normální funkci trávení a jater a k jejich pročištění
  • Udržuje normální hladinu cukru v krvi
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost a činnost srdce
  • Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • Pomáhá od depresí a problémů se žlučníkem
  • Pomáhá po léčbě antibiotiky, po chemoterapii
  • Zevně se užívá na hemoroidy, bércové vředy a křečové žíly

Kromě žádoucího silymarinu obsahuje ostropestřec další prospěšné látky: flavonoidy, histamin, tyramin, vitamíny C a K, organické kyseliny, sliz, fytosteroly, vlákninu, bílkoviny, cukry a minerální soli.

Jaká je nejúčinnější forma ostropestřce?

K regeneraci jaterních buněk je jednoznačně nejúčinnější užívat ostropestřec drcený - tedy roztlučený plod přibližně na velikost zrnek písku. Nejvíce účinné látky silymarin se totiž nachází právě v jeho tvrdé slupce. Drcený ostropestřec konzumujte 4x denně 1 čajovou lžičku (3-4g) a nejméně 45 minut před jídlem. Drť důkladně žvýkejte a zapijte dostatečným množstvím vody.

Ostropestřec kapsle

Játra jsou nenahraditelný orgán, plní mnoho životně důležitých funkcí ale často jsou zatěžována nevhodnou stravou, životním stylem, znečištěným prostředím, požíváním alkoholu nebo léků. Doplňky stravy ve formě kapslí s obsahem sibylinu přispívají k obnově jaterní tkáně a mají významné antioxidační účinky.

Ostropestřec olej

Olej z ostropestřce má pozitivní vliv na dobré trávení. Oproti drcenému ostropestřci či tobolkám obsahuje jen zanedbatelné množství silymarinu (při lisování oleje není možné narušit tvrdou slupku v takové míře, aby z ní šlo extrahovat velké množství silymarinu). Obsahuje však množství vitamínů, antioxidanty nebo karotenoidy a doporučujeme jeho konzumaci spíše k přípravě a dochucování salátů, své využití najde i jako masážní olej.

Ostropestřec kapky a tinktury

Bylinné kapky či tinktury s Ostropestřcem mariánským (např. od Allnature) jsou bohaté na bílkoviny, rostlinné oleje, vitamín E či histamin a silymarin a doporučují se při očistných kůrách nebo jako podpůrná léčba infekční mononukleózy.

Čaj z ostropestřce

Vhodný při detoxikaci organismu a ke zmírnění příznaků cukrovky. Protože vysoké teploty, jak známo, ničí většinu účinných látek, není čaj příliš účinný při regeneraci jaterních buněk. Ostropestřec je většinou lidí skvěle tolerován a nebyly prokázány téměř žádné vedlejší účinky. 

Má ostropestřec nežádoucí účinky?

Obezřetní buďte ve chvíli, kdy se léčíte s vysokým krevním tlakem a užívání ostropestřce konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Také se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám

Jak pěstovat a sklízet ostropestřec?

Ostropestřec je v podstatě druh bodláku pěstovaný pro jeho užitečné vlastnosti. A ačkoliv se plevelům spíše vyhýbáme a na své zahrádce je nechceme, nebojte se tomuto pichlavému pomocníkovi vymezit kousek záhonku. Navíc se stane nepřehlédnutelnou dominantou díky svým, výrazně zbarveným, květům.

Protože ostropestřec má svůj původ ve Středozemí, vyberte mu slunné, teplé místo s hlinitou půdou. Výsev provádíme na jaře, ideálně v dubnu - ze semínek, nebo v květnu ze sazenic.  Semena vysejte do hloubky cca 2-3 cm a nejméně 50 cm od sebe. Tato rostlina je náročná na prostor. 

Ostropestřec je v podstatě zužitkovatelný celý, ale většině pěstitelů jde především o semínka.

Sklízejte zhruba v půlce července když se ve fialových květech začíná objevovat bílé chmýří. Pozor na velice pichlavé trny, rostlinkám ustřihněte hlavy a zbytek rostliny odstraňte ze záhonu.

Květenství dosušte v proutěném košíku nebo rozprostřené na suchém, větraném místě a nakonec zbavte semen mlácením či drcením.

Ve finále semínka pročistěte a uložte do sklenice s víčkem.

Podívejte se na produkty z kategorie Ostropestřec seřazené od těch nejlevnějších. Ostropestřec jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších. Ostropestřec jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších.