
PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.
Dobrý den,
tichý reflux může způsobovat například škrábání nebo pálení v krku, zahlenění, chrapot, pocit cizího tělesa v krku či ranní zhoršení obtíží, aniž by člověk musel mít typické pálení žáhy. Neznamená to ale automaticky zánět jícnu. Ten je častěji spojený s výraznějším pálením za hrudní kostí, bolestí při polykání nebo pocitem, že sousto hůře prochází.
Odpověď dá případně až gastroskopické vyšetření.
Tedy pokud je podezření na tichý reflux, zkuste režimová opatření a to hlavně nejíst těsně před spaním, omezit alkohol, kávu, tučná a kořeněná jídla, nepřejídat se a na noc mít hlavu ve zvýšené poloze. Krátkodobě mohou pomoci i volně prodejné přípravky např. Gaviscon - zejm. podávaný na noc.
Pokud by se obtíže zhoršovaly, trvaly delší dobu nebo se přidaly potíže s polykáním, bolest či hubnutí, doporučil bych kontrolu u lékaře.
S pozdravem
Pavel Horký
Doporučené produkty
Podobné dotazy
Ozempic
LékyZažíváníZdraví a prevenceDobrý den chci se zeptat, před 3 dny v sobotu. Jsem si pichla ozempic 3 dávku. Ráno jsem měla smooth, jahody maliny. Jenže po ozempicu od soboty mám zažívací potíže je mi na zvracení, zácpu nemám, ani průjem stolice mi odchází. Jenže je mi na zvracení, i bolest břicha nemůžu jíst nevím jestli to mám z toho ozempicu nebo ze.smothi. A jestli mám v sobotu si píchnout 4 dávku. Nebo vynechat počkat až to ustoupí. A kdy vyhledat lékaře když to neustoupi děkuji za odpověď Korberová.
zobrazit odpověďNejnovější dotazy
Kombinace léků.
Duševní zdravíLékyDobrý den, prosím o radu, co je menší zlo, uzivat při nespavosti-2 tbl Derin 25mg nebo jen 25mg Derinu a půlku tbl Zolpinoxu, tato druha kombinace mi vyhovuje, jen zcela ojediněle musim přidat i druhou půlku Zolpinoxu. Je mi 78 let, žádné problémy ráno nemivam a je možné i při tak nízké dávce Derinu přibírání na váze, velmi děkuji za odpověď.
zobrazit odpověďRada
Lékové interakceLékyMagnesiumDobrý den, mám 56 roků a jsem v přechodu (již 1,5 roku bez menstruace), poslední 2 měsíce cítím nepříjemné napětí, znepokojení, pocit strachu bez jasné příčiny, stísněnost, pocit bušení srdce nebo stav, kdy tělo reaguje, jako by bylo v přetížení. V noci mám návaly horka a pocení, které se někdy, ne pravideleně objevují i přes den. Pracuji jako uklízečka na škole, což je práce dosti namáhavá, tak že určitá únava je určitě na místě. Pravidelně užívám Xanax 0,5mg (20 let) 1 tabletu ráno a Prestárium neo 5mg (4 roky) 1 tabletu ráno. Ráda bych se dostala zase do klidu a pohody, mohu užívat bez obav z kontraindikací přípravek Magnesium Bisglycinate od firmy Essentials. Nebo byste mi doporučil něco jiného?
Děkuji za odpověď
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.


