Salmonelóza (Salmonela): příznaky, léčba a prevence

Salmonelóza je onemocnění především průjmového charakteru. I když si s ní tělo zdravého člověka obvykle bez trvalých následků a bez větších obtíží poradí samo, rozhodně se nejedná o příjemný stav. Pro nejmenší děti může být tato zdravotní komplikace více problematická a ohrožující. V každém případě je dobré se jí snažit předcházet jednoduchými opatřeními, popřípadě nezanedbat léčbu, pokud jste se již nakazili.

Salmonelózu vyvolávají bakterie Salmonella. Ty se do těla nejčastěji dostávají konzumací tepelně neupravených nebo špatně připravených produktů živočišného původu. Jedná se nejčastěji o Salmonella enteritidis. V e­xotických destinacích se však můžete setkat i s dalšími, jako jsou například Salmonella Typhi, které dokáží způsobit břišní tyfus. Ten má závažnější průběh, silnější příznaky a může být až život ohrožující. Naštěstí na něj ale existuje očkování.

pilulka

Příznaky salmonelózy

Hlavním příznakem salmonelózy je častý průjem, tři a více řídkých stolic za den. Ten obvykle doprovázejí bolesti a křeče v břiše a horečka. Ostatní příznaky jsou spíše individuální. U dospělých dominuje horečka, zvracení, pocity nevolnosti, bolesti břicha a často až desítky zelených vodnatých stolic, u dětí je častá příměs krve a hlenu ve stolici. Z dalších příznaků se může vyskytnout bolest hlavy, typická je únava a celkové oslabení, vyčerpání v důsledku průjmu a horeček.

Zatímco u zdravých dospělých lidí obvykle potíže odezní většinou během pár dní až do týdne bez trvalých následků a výrazně se neodlišují od běžné střevní chřipky, u dětí, seniorů, osob s probíhající jinou nemocí či s horší obranyschopností může mít salmonelóza vážnější průběh a způsobit větší problémy. Rizikem jsou u nich rychlejší dehydratace a slabší imunitní systémem, který se nedokáže bakteriím tak dobře bránit.

Pokud již salmonelu dostanete, je důležité sledovat příznaky dehydratace. Ta často hrozí kvůli odvodňování vlivem průjmu, ale taky pocení díky horečce, případně zvracení (ztráty vody a živin). Kritický nedostatek tekutin se projevuje zejména tmavou močí a jejím menším množstvím, zmateností, suchou a neelastickou pokožkou, suchem v ústech a v krku, nedostatečnou tvorbou slz, popraskanými rty, bolestí hlavy, závratěmi, slabostí, točením hlavy, nízkým tlakem, zrychleným pulzem a únavou. Přidat se mohou i mdloby. Zejména u malých dětí, které nedokáží svůj stav popsat, se zaměřte na fyzické známky dehydratace.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Salmonelózy jsou mezi hlášenými střevními infekcemi dlouhodobě na druhém místě, přičemž více než 90 % záchytů tvoří Salmonella enteritidis. Dominujícím zdrojem jsou stále nedostatečně tepelně zpracovaná kontaminovaná vejce, a to hlavně z domácích chovů.

Projevy obvykle vymizí do týdne, u citlivějších jedinců může průjem přetrvávat i o pár dní déle. Vzhledem k vysoké infekční dávce není u salmonel běžný interpersonální přenos, jinak je tomu ale u novorozenců a kojenců, kde stačí k nákaze menší infekční dávka. Průjmové onemocnění je v důsledku ztrát živin a vody velmi vyčerpávající, proto je třeba počítat, že celková doba rekonvalescence může trvat i několik týdnů.“

Diagnostika salmonelózy

Diagnostika střevních forem se provádí kultivací stolice, kterou je někdy nutné opakovat, protože záchyt se nemusí zdařit z každého vzorku.

Salmonelózu je možné zvládnout jen s domácí léčbou bez lékařské péče. Avšak při silných a dlouhotrvajících zdravotních problémech se návštěva ordinace vyplatí z důvodu, abyste měli jistotu, o jakou a jak vážnou nákazu se jedná. Hlavně v případech silnější dehydratace a výskytu krve ve stolici. Obzvláště u malých děti s vyhledáním pediatra rozhodně neotálejte.

Podezření na salmonelózu lékař stanoví na základě příznaků a možného rizikového kontaktu s nákazou. Proto je dobré svému doktorovi při návštěvě ordinace sdělit, zda jste konzumovali tepelně nezpracované nebo nejistě upravované potraviny živočišného původu. Na základě podezření provede lékař laboratorní vyšetření. Pro tyto testy je zapotřebí vzorek ze stolice; v ní se bakterie vyskytují. Dále následuje kultivační vyšetření tohoto vzorku.

 

Průběh nákazy

Bakterie Salmonella napadají a ničí (narušují) buňky, které lemují vaše střeva. To ztíží vstřebávání vody, která poté odchází v podobě průjmu.

Salmonelózu nemusíte chytit vždy, když se bakterie rodu Salmonella dostanou do vašeho těla. Propuknutí nemoci závisí na jejich množství i na vaší obranyschopnosti. Snížení kyselosti žaludku umožňuje přežití více bakterií, zánětlivé onemocnění střev, nedávné užívání antibiotik – zhoršení schopnosti bojovat proti infekci, usnadnění osídlení střeva Salmonellou. K rozvoji salmonely u zdravého člověka dojde obvykle v případě, když do organizmu pronikne cca milion živých bakterií. Infekční dávka je uváděna v rozmezí 10(na5) – 10(na8) bakterií, jsou však popisovány případy vyvolané dávkami mnohem nižšími, zvláště u dětí, starších osob a pacientů s oslabenou imunitou. Při menší bakteriální náloži se nemusí projevit vůbec žádné symptomy a mikroby z těla během několika dní tělo samo odstraní.

Inkubační doba je krátká, mezi 6–48 hodinami, průměrně 8–10 hodin. Zpravidla se pohybuje spíše kolem spodní časové hranice. Během této doby nezaznamenáte žádné potíže. Po rozvinutí nákazy nastupuje průjem a přidružené jevy. Ty se u každého člověka mohou odlišovat, avšak průjem je vždy společným symptomem. Jak již bylo zmíněno, stolice postupně může změnit barvu až na zelenou.

Horečka a zvracení obvykle ustanou po jednom až dvou dnech. Průjmy mohou ale přetrvávat ještě nějaký čas a zmizet zcela až za několik dní.

Léčba salmonelózy

V léčbě salmonelózy je na prvním místě rehydratace, dále je možné podat dietu a probiotika. Antibiotická terapie není u lehkých a středně těžkých onemocnění vhodná pro riziko delší rekonvalescentní pozitivity, případně vzniku relapsů. U těžkých střevních infekcí nereagujících dostatečně na symptomatickou terapii je možné antibiotika podat.

Tělo si se salmonelou poradí obvykle během několika dní. Domácí léčba spočívá především v doplňování tekutin a dodržováním diety. Ideální je pomalé popíjení čaje nebo nesycené minerálky po lžičkách, zejména při nevolnosti a zvracení a vhodné potraviny jsou mrkev, rýže, brambor, vývary, polévky, kaše, piškoty a jiné suchary, starší pečivo, banán. 

Určitě si můžeme pomoci protiprůjmovými prostředky, především aktivním uhlím, které na sebe naváže škodlivé látky, bakterie a tělo pročistí. V kombinaci s dalšími léky je třeba dodržet určitý odstup a pamatovat na tmavé zbarvení stolice, tedy možnosti maskovaní případné přítomnosti krve ve stolici. Další variantou střevní dezinfekce je Endiaron, který je vhodný pro dospělé nad 40kg, Smecta k za­huštění stolice a snížení počtu stolic, Enterol či Hylak jako střevní probiotika pro děti i dospělé. 

Z nespecifických protiprůjmových prostředků  (Loperon, Reasec), která jsou však kontraindikována při podezření na průjem vyvolaný invazivním patogenem (salmonely, shigely, yersine, kampylobaktery aj.) pro zvýšené riziko bakteriemie a sepse u imunodeficitních pacientů.

Aporosa Aktivní uhlí 250 mg 40 tablet

Aporosa Aktivní uhlí 250 mg 40 tablet

Můžete mít zítra
Carbofit Čárkll 60 tobolek

Carbofit Čárkll 60 tobolek

Můžete mít zítra
Virde Carbo 30 tobolek

Virde Carbo 30 tobolek

Můžete mít zítra
Carbofit Čárkll 20 tobolek

Carbofit Čárkll 20 tobolek

Můžete mít zítra
Galmed Carbo medicinalis opti Galmed 20 tablet

Galmed Carbo medicinalis opti Galmed 20 tablet

Můžete mít zítra

Kromě prášků proti průjmu lze používat také prostředky proti zvracení či proti horečce. Pozor však na vhodnost jejich kombinování.

V léčbě průjmových onemocnění nedošlo v poslední době k zásadním změnám. Stále platí, že základním kamenem je vždy rehydratace. Vedle denní bazální potřeby tekutin je třeba nahradit i průběžné ztráty způsobené průjmem, zvracením a pocením při horečce. U dospělých pacientů s výraznějším průjmem jsou třeba 3–4 litry tekutin za den a někdy i více. Způsob rehydratace závisí na věku, celkovém stavu pacienta a závažnosti onemocnění. Většinu průjmových onemocnění je možné zvládnout ambulantně perorální rehydratací, ke které jsou vhodné nesycené minerálky bez příchutě, černý čaj a orální rehydratační roztoky (např. Kulíšek, Enhydrol aj.).

V případě dehydratace nebo jejího rizika je vhodné podávat iontový neboli rehydratační roztok. Ten pomáhá se vstřebáváním vody a efektivně tak doplní tekutiny, které tělo ztratilo průjmem, pocením a zvracením. Iontový roztok lze zakoupit nebo si ho také můžete vyrobit doma. Potřebovat budete 1 litr vody (nejlépe převařené), 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku soli a 1 šálek neslazeného ovocného džusu (nebo 2 pomeranče / grapefruit). Dos­pělí pijí 250 až 500 ml a děti 125 až 250 ml tohoto roztoku za hodinu.

Pokud doplňování tekutin nestačí a dojde k vážné dehydrataci, je zapotřebí vyhledat lékařskou pomoc. Pro rychlé doplnění tekutin doktor podá infuzi iontového roztoku.

Vylučování salmonel může i přes antibiotickou léčbu přetrvávat mnoho týdnů až měsíců (rekonvalescentní pozitivita).

Při salmonelóze se antibiotická terapie nedoporučuje. Může sice zkrátit dobu trvání klinických příznaků, avšak prodlouží dobu vylučování salmonel. Antibiotika se podávají jen v případě mimostřevních komplikací, případně u rizikových neuzdravujících se pacientů. Jako součást léčby se doporučuje podávat probiotika (bakterie, které mají schopnost stát se součástí střevní mikroflóry), a to buď v léčebných preparátech, nebo jako součást potravin (kysané mléčné výrobky, kysané zelí). Při průběhu nemoci pomohou zmírnit obtíže a po odeznění vrátí střeva do původní kondice.

Přenos salmonely a zdroje nákazy

Jedná se o zoonózu, k nákaze dochází v naprosté většině případů kontaminovanými potravinami, zejména vejci a výrobky z nich, ale také masem, salmonely byly prokázány i v rybách, koření, čokoládových tyčinkách i dalších potravinách. Inter personální přenos je za normálních okolností vzácný vzhledem k nutné vysoké infekční dávce; výjimkou jsou jen novorozenci a kojenci, kteří se mohou nakazit i nižší dávkou např. od rodičů, kteří jsou nosiči a salmonely vylučují stolicí.

Salmonelóza je typická fekálně-orální infekce. Vehikulem pro přenos bývá téměř vždy potravina. Salmonely se běžně nachází v zažívacím traktu ptáků, plazů, hmyzu, zvířat a člověka. Jsou vylučovány fekáliemi a kontaminují životní prostředí a potraviny. Častým rezervoárem salmonel jsou vejce, zvláště u sérotypu Enteritidis.

Bakterie salmonely se na člověka nejčastěji přenesou z konzumovaných produktů živočišného původu bez dostatečného tepelného zpracování. To znamená maso, vejce, mléčné výrobky a potraviny, které tyto složky obsahují – do nich se počítá i zmrzlina, majonéza a různé lahůdkářské a cukrářské výrobky. Riziko nákazy je především v letních měsících, protože vyšší teploty podporují množení bakterií a rychlejší hnilobné procesy.

Bakterie se přenáší jen za určitých teplotních podmínek. Minimální teplota pro jejich růst je 5 °C, maximální 47 °C, optimální cca 37 °C. Smrtelné pro ně jsou teploty nad 60 °C. Při přípravě jídla však raději zvolte vyšší hranici, abyste potraviny případné salmonely zbavili a bylo je možné bezpečně konzumovat. Doporučováno je alespoň 5 minut na 80 °C. Salmonela také hůře přežívá v kyselém prostředí. Některé zdravotní problémy nebo léky mohou tuto přirozenou obranu proti salmonele zkratovat.

  • Antacida – snížení kyselosti žaludku umožňuje přežití více bakterií salmonely.
  • Zánětlivé onemocnění střev – porucha poškozující výstelku střev, což usnadňuje uchycení bakterií.
  • Nedávné užívání antibiotik – snížení střevní mikroflóry.

Z původního zdroje nákazy živočišného původu se může salmonela rozšířit i do ostatních potravin. Například při krájení zeleniny / ovoce neumytým nožem od syrového nakaženého masa. Také se může dostat do vody. V ní dokáže přežít i měsíce.

Bakterie salmonely se všeobecně častěji vyskytují u kuřat, krůty a dále u masných zvířat, jako je skot nebo prasata. Bakterie do jídla dokáží zanést i škůdci, například hlodavci. Zdrojem nákazy salmonelózou může být při nedodržování hygieny také samotný kontakt se zvířetem, které tuto nemoc přenáší. To je však v našich podmínkách velmi vzácné, stejně jako nákaza od jiného člověka.

Komplikace salmonelózy

Hlavní komplikací salmonelózy je rychlé odvodnění organizmu v důsledku průjmu, zvracení, horečky. Hrozí tak dehydratace, kvůli které může v nejzávažnějších případech dojít až k selhání ledvin. Doplňování tekutin je obzvláště důležité, pokud se salmonelózou nakazí malé děti nebo starší lidé. Ti jsou náchylnější na změny, organismus funguje jinak, zásoby vody jsou jiné v dospělém těle a těle kojence či staršího člověka.

Dalším nebezpečím je schopnost bakterií Salmonella pronikat přes sliznici střev. Při prostoupení může způsobit jejich zánět nebo se šířit dále a proniknout až do krevního řečiště. Tím dokáže cestovat tělem a postihnout kosti, srdce, způsobit absces měkkých tkání, zánět mozkových blan nebo jiné závažné zdravotní obtíže. Šíření salmonelózy do krve hrozí především u lidí se sníženou imunitou, pokud se tělo nedokáže bakteriím účinně bránit a v krátké době se jich zbavit.

Bakterie salmonelózy se také mohou usadit ve žlučníku. Nakažený člověk se tak stává trvalým přenašečem choroby.

Při vážnějším průběhu je salmonela riziková také v těhotenství. Ačkoliv se bakterie přes placentu na plod nepřenáší a neohrožují tak přímo samotné dítě, problémy může způsobit zhoršený zdravotní stav matky. Pokud by došlo k závažné dehydrataci, existuje riziko potratu. V pozdějších fázích těhotenství a při velice vážném průběhu salmonelózy může nákaza výjimečně zapříčinit předčasný porod.

Prevence nákazy salmonelou

  • Dodržujte bezpečné postupy přípravy jídla a opatrnost v blízkosti zvířat.
  • Myjte si ruce – důkladné mytí rukou může pomoci zabránit přenosu bakterií salmonely do úst nebo do jakéhokoli jídla, které připravujete. Myjte si ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund poté, co použijete toaletu, vyměníte plenku, manipulujte se syrovým masem nebo drůbeží, čistíte zvířecí výkaly, po kontaktu s domácími mazlíčky, jinými zvířaty.
  • Vyhněte se konzumaci syrových vajec (domácí těsto, zmrzlina, majonéza, holandská omáčka a vaječný koňak atd.) – pokud musíte konzumovat syrová vejce, ujistěte se, že byla pasterizovaná.
  • Vařte a skladujte potraviny správně – ujistěte se, že jste jídlo důkladně uvařili a okamžitě jej chlaďte nebo zmrazte.
  • Na prevenci dbejte obzvláště v létě, kdy se kvůli vysokým teplotám bakterie snáze množí.
  • Již jednou rozmrazené maso ihned zpracujte a opětovně ho nezmrazujte.
  • Vždy důkladně myjte kuchařské náčiní i své ruce po manipulaci s potravinami živočišného původu.
  • Mějte oddělené nádobí a kuchyňské nástroje pro syrové potraviny živočišného původu.
  • Svou pracovní plochu v kuchyni včetně dřezu udržujte v čistotě a pravidelně ji očišťuje desinfekčním přípravkem
  • Zeleninu a ovoce vždy důkladně omyjte.
  • Potraviny skladujte při teplotách do 5 °C.
  • Pro delší transport potravin z nákupního centra lze používat termotašky.
  • Kupujte potraviny z důvěryhodných zdrojů, kde jsou správně skladovány.
  • Stravujte se v důvěryhodných restauracích a jídelních zařízeních.
  • V exotických destinacích a v zemích s nižší hygienickou úrovní dejte pozor na konzumaci potravin ale i vody; pijte raději balenou.
  • Pokud onemocní salmonelou vaše miminko, používejte při přebalování rukavice.
  • Gumové rukavice také najdou uplatnění u výměny podestýlky domácích mazlíčků.

FAQs o salmonelóze

Je salmonela nakažlivá?

Salmonelóza se v drtivé většině případů přenáší kontaminovaným jídlem. Ačkoliv jsou bakterie při průběhu nemoci plně infekční, přenos z člověka na člověka je vzácný. Může k němu dojít při zásadním nedodržování základní hygieny; především při použití WC a při přípravě jídla. Větší riziko tohoto typu přenosu existuje u malých dětí, které strčí do pusy vše, co najdou.

Salmonely jsou do okolního prostředí vylučovány pacienty nejen během akutní fáze onemocnění, která se projevuje typickými klinickými příznaky, ale i po odeznění těchto příznaků, a to po dobu až několika měsíců. Tato skutečnost může představovat významný problém u osob zaměstnaných nebo jinak spojených s potravinářskou výrobou. V ostatních případech není nutná. Pokud vám to zdravotní stav dovolí či pokud máte bezpříznakový průběh, je možné chodit do práce či do školy bez rizika přenosu choroby.

Salmonela nebo střevní chřipka?

Za střevní chřipku neboli infekční onemocnění žaludku a střev se všeobecně považuje jakékoliv průjmové onemocnění. Do této kategorie spadá i salmonelóza. Střevní chřipka může mít mnoho příčin, respektive může být vyvolaná jakoukoliv bakterií i virem. Salmonelóza je na rozdíl od ní již přesně diagnostikovaná přítomnost bakterií salmonely v trávicím traktu.

Pomůže proti salmonele potraviny přemrazit?

Ne. Bakterie salmonely zmražení nezahubí. Pouze zpomalí nebo zamezí jejich aktivitě. Pokud už je jídlo nakažené, po rozmrazení se bakterie začnou opětovně množit.

Závěr

Toto převážně průjmové onemocnění patří k častým avšak opravdu nepříjemným nemocem. Samotné bakterie mohou způsobit vážné následky především u lidí se slabou imunitou, kterým salmonela v těle setrvá delší dobu a začne se krví šířit. U většiny lidí a zejména u dětí a seniorů je spíše než samotná bakterie rizikem dehydratace. Doplňujte proto poctivě pitný režim. Také je dobré si ulevit od příznaků pomocí prášků proti průjmu, popřípadě proti zvracení. Při neustávajících obtížích vyhledejte lékaře.

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2021/02/11­.pdf

https://www.ef­sa.europa.eu/en/to­pics/topic/sal­monella

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/15697-salmonella

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sal­monella/symptoms-causes/syc-20355329

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2004/05/06.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2004/04/03.pdf

https://www.svscr­.cz/zivocisne-produkty/onemocneni-z-potravin/salmo­neloza/

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2015/02/03.pdf

https://www.svscr­.cz/wp-content/files/zi­vocisne-produkty/Zhodnoceni-vyskytu-zoonoz-v-potravinach-zivocisneho-puvodu-2022.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.