Sedmá nemoc: Kompletní průvodce pro rodiče

 

Sedmá nemoc neboli syndrom ruka, noha, ústa je velmi nakažlivé virové onemocnění, které je nejrozšířenější mezi kojenci a děti do 5 let věku, výjimečně může tato nemoc postihnout i dospívající a dospělé. Projevuje se především svědivou kožní vyrážkou na těle, aftami v ústech, bolestí v krku a horečkou. Jedná se o relativně nové onemocnění, které se u nás rozšířilo v devadesátých letech. Název je odvozen od sedmi dětských nemocí, které postihují především kojence a děti předškolního věku.

 

Příznaky sedmé nemoci

Sedmá nemoc může být lehce zaměnitelná s jiným onemocněním, může připomínat spálu, plané neštovice nebo pásový opar. Ze začátku může být onemocnění zaměněno také za běžné nachlazení, mezi první příznaky totiž patří bolest v krku a zvýšená teplota. Přidat se mohou zduřelé lymfatické uzliny, bolest břicha, nevolnost či průjem. Většinou netrvá dlouho a oproti jiným onemocněním se přidá červená vyrážka, a to především na dlaních rukou, ploskách nohou a v tříslech. Puchýřky mohou dosahovat velikosti 3 až 7 mm a následně se mění v eroze a krusty. Puchýřky se mohou objevit také v ústní dutině a být tak příčinou odmítání potravy. Průběh nemoci bývá většinou mírný.

Další příznaky onemocnění:

 

Příčiny, přenos a infekčnost sedmé nemoci

Příčinou tohoto onemocnění jsou enteroviry, především Coxsackie A16. Jelikož jde o velmi infekční onemocnění, přenos této nemoci je relativně snadný, pokud nejsou dodrženy hygienické návyky a důkladná hygiena rukou. K přenosu dochází kapénkami nebo  prostřednictvím slin, stolice, hlenu, dále přímým kontaktem s vyrážkou a výjimečně kontaktem s kontaminovanými předměty. Navíc stolice nemocného může být infekční ještě další měsíc po prodělané nemoci. Na pozoru by se měli mít tedy i rodiče pečující o své děti s tímto onemocněním.

 

Inkubační doba je 3 až 6 dní a nakažlivým se nemocný stává v momentě, kdy se mu objeví na kůži první známky vyrážky. Onemocnění je nejrozšířenější v létě a na podzim, a to zejména mezi kojenci a dětmi předškolního věku. Ty onemocní většinou ve školkách, na kroužcích nebo na koupališti. Vlivem velké nakažlivosti se pak onemocnění může šířit v rodině na ostatní členy domácnosti nebo mezi sourozenci.

Diagnostika sedmé nemoci

Pro určení správné diagnózy je nutné navštívit lékaře. Diagnostika onemocnění bývá i přesto občas obtížná, protože lékaři jej často na první pohled zamění za spálu či neštovice. Pro určení správné diagnózy je především zapotřebí provést vyšetření sérologie enterovirů a zhodnotit je správně s tělesnými příznaky nemocného.

Léčba sedmé nemoci

Léčba sedmé nemoci spočívá ve zmírnění příznaků, především v léčbě aftů, snížení teploty a zmírnění svědivé vyrážky. Na vyrážku jsou vhodná antihistaminika, k tišení bolesti pak paracetamol, ibuprofen nebo čípky. Vhodné je dodržet klid, dostatečný pitný režim a doplnit vitamíny. Na místě je určitě vyhnout se kolektivu, jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění. Léčba trvá obvykle 10 dní.

Prevence sedmé nemoci

Jedinou a zároveň nejúčinnější prevencí tohoto onemocnění je důkladná a pravidelná hygiena rukou, očkování proti sedmé nemoci totiž neexistuje. Po prodělané nemoci si tělo vytváří protilátky, avšak jen proti kmenu, který onemocnění vyvolal. Během života lze tedy sedmou nemoc prodělat hned několikrát, vrátit se může zejména u pacientů s oslabenou imunitou.

Komplikace a na co si dávat pozor

Sedmou nemoc většinou děti dobře snášejí, v některých případech však může dojít ke tvorbě drobných jizev nebo odloučení nehtů. Mohou se vyskytnout také komplikace v podobě zánětu plic nebo zánětu mozkových blan. Může dojít také k vrácení nemoci, a to tehdy pokud jsou původcem onemocnění jiné kmeny. Na pozoru by se měli mít lidé s poruchou imunity a zvláště pak těhotné ženy, pro které onemocnění může znamenat riziko poškození nebo odloučení plodu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Sedmá nemoc je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Diagnostika je obtížná, jelikož se často může zaměnit za jiné onemocnění. U dětí je průběh většinou mírný a komplikace se objevují výjimečně. Obezřetné by měly být především těhotné ženy, jelikož toto onemocnění může v prvním trimestru poškodit plod.“

Sedmá nemoc u dospělých a v těhotenství

I když se jedná ve většině případů o dětskou nemoc, postihnout může také dospělé. Ti mohou příznaky pociťovat obtížněji, proto je vhodné se v případě obtíží obrátit na ošetřujícího lékaře. V těhotenství je však třeba větší opatrnosti, protože v 1. trimestru může nemoc poškodit plod nebo dokonce vyvolat samovolný potrat. V případě, že sedmou nemocí onemocní pacientka těstě před porodem, je pravděpodobné, že dojde k přenosu onemocnění na dítě. Je tedy nutné včas zahájit vhodnou léčbu, aby nedošlo k ohrožení těhotenství a zdraví miminka.

Často kladené otázky

Mezi často kladené otázky ohledně tohoto onemocnění patří například:

 

Jak dlouho být doma se sedmou nemocí?

Většinou má onemocnění pouze mírný průběh a k uzdravení dochází během 7 dní. 
 

Jak dlouho je sedmá nemoc infekční?

Inkubační doba je 3 až 6 dní a infekční je jedinec od okamžiku, kdy dojde k výsevu prvních puchýřků. Stolice nakaženého je poté infekční ještě zhruba měsíc po prodělané nemoci.

Co na vyrážku při sedmé nemoci?

Na vyrážku při sedmé nemoci fungují dobře antihistaminika. Vyrážku lze potírat také zinkovou mastí nebo tekutým pudrem.
 

Jak začíná sedmá nemoc?

Sedmá nemoc připomíná ze začátku běžné nachlazení. Postupně se však přidává vyrážka na rukou, nohou a v ústech.

Sedm dětských nemocí

Číslování nemocí pochází z doby, kdy se ještě neznala jejich příčina. Jedná se především o dětské nemoci, které postihují zejména děti předškolního věku, ale mohou se jimi nakazit i dospělí. U spalniček, příušnic, zarděnek, páté a šesté nemoci většinou vzniká doživotní imunita. Není tomu tak však u spály a sedmé nemoci, při které se vytvoří imunita pouze na daný kmen, který onemocnění vyvolal. V případě kontaktu s jiným patogenem, může dojít k onemocnění znovu. Mezi sedm dětských nemocí patří:

 

 Spalničky se nejdříve projeví rýmou, kašlem, zánětem spojivek a horečkou. Po 4 dnech se objeví vyrážka, typicky postupuje po těle od vrchu dolů.

 

  • Druhá dětská nemoc – Spála

Spála se většinou ze začátku projeví jako spálová angína v podobě bolesti v krku, bolesti při polykání, zduřelými uzlinami, čepy na mandlích a horečkou. Zanedlouho se objeví spálová vyrážka, většinou jako první na břichu, poté se šíří na podpaží, ruce, stehna.

 

Pro Zarděnky je typická vyrážka, která se objevuje takřka na celém těle. Nejvíce však na obličeji a na břiše.

 

  • Čtvrtá dětská nemoc – Pseudospála

Pseudospála již dnes není označována za samostatné onemocnění, jelikož viry, které ji způsobují, jsou stejné jako v případě sedmé nemoci.

 

Pátá nemoc je typická především pro děti školního věku. Prvotní příznaky připomínají běžné nachlazení, avšak postupně se přidává vyrážka na obličeji a poté na končetinách. Vyrážka obvykle nesvědí a je charakteristická červenofialovými skvrnami.

 

Šestá nemoc, jak už název napovídá, se projevuje horečkou, která trvá obvykle tři dny. Teplota většinou stoupne velmi rychle a může dosahovat až 40°C. Šestá nemoc postihne takřka každé dítě, nejčastěji od 6 měsíců věku do 3 let.

 

  • Sedmá dětská nemoc – Noha ruka ústa

Shrnutí

Sedmá dětská nemoc, neboli syndrom noha ruka ústa, je časté virové onemocnění, které je velmi infekční. Většinou má však mírný průběh a onemocní jím ve velké míře především kojenci a děti předškolního věku. Komplikace se u tohoto onemocnění vyskytují pouze vzácně a k uzdravení dochází během 7 dní. Po prodělané nemoci si organismus nemocného vytvoří imunitu, ale pouze na kmen, který nemoc vyvolal, proto opětovné onemocnění není vyloučeno. Proti sedmé nemoci neexistuje očkování a jedinou prevencí je důkladná hygiena rukou.

 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

pilulka

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/hand-foot-mouth-disease#diagnosis

https://www.he­althline.com/he­alth/can-you-get-hand-foot-and-mouth-twice

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nemoc_rukou­,_nohou_a_%C3%BAst

 

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.