Co na bolest v krku?

 

 

Škrábání, pálení, nebo pověstný „knedlík“, to jsou klasické projevy bolesti v krku. Nejčastěji jdou ruku v ruce s jiným onemocněním, jako je angína a nachlazení. Podle příčiny bolesti můžete k léčbě využít léky i jít přírodní cestou s babskými radami. Zde najdete příčiny a způsoby, jak bolesti v krku nejlépe ulevit.

Příčiny bolesti v krku

Nachlazení, chřipka, faryngitida

Chřipka, rýma, faryngitida

 

Angína, laryngitida

Angína, laryngitida

 

Alergie, senná rýma

Alergie, senná rýma

 

Zátěž hlasivek

Zátěž hlasivek

 

Rychlá úleva na škrábání a pálení v krku

Nepříjemné pocity v krku, jako je škrábání a pálení, jsou často způsobeny infekcí horních cest dýchacích. Nespustí se jen tak samy od sebe, proto bolest vnímejte jako příznak začínajícího virového onemocnění (rýma, faryngitida, chřipka) nebo závažnější infekce (angína, laryngitida). Bolest krku může být i projevem alergie. Během léčby je potřeba dodržovat klidový režim, dostatek tekutin a doplnění vitamínů. K základním pomocníkům patří vitamín C, echinacea a zinek.
Tantum Verde Lemon 3mg 40 pastilek

Tantum Verde Lemon 3mg 40 pastilek

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Neo-angin bez cukru 24 pastilek

Můžete mít v úterý 2. 4.

Orofar pastilky 24 pastilek

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma
Strepsils Med a Citron 36 pastilek

Strepsils Med a Citron 36 pastilek

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Tantum Verde Spray Forte 0.30% orální sprej 15 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Stopangin orální sprej 30 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
Jox 85 mg/ ml + 1mg/ ml orální sprej, roztok 30 ml

Jox 85 mg/ ml + 1mg/ ml orální sprej, roztok 30 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.

Laryngitida

Zánět hrtanu, nejčastěji způsobený virovou infekcí. Může se ale také spustit spolu s alergiemi nebo bakteriální infekcí, popřípadě po přílišném namáhání hlasivek.

 

Projevuje se nejdříve chrapotem, bolestí v krku a suchým dráždivým kašlem. Nemocnému se těžko mluví i polyká, v noci se může dostavit zvýšená teplota. U dětí bývá průběh těžší, s velmi nepříjemným kašlem i dušností. La­ryngitida u dětí může být až život ohrožující stav. Dochází k zúžení hrtanové části dýchacích trubice a tím se ztíží průchodnost vzduchu, to se projevuje štěkavým kašlem. První pomoc pro dítě by měla spočívat v přenesení dítěte na čerstvý vzduch, ideálně na studený vzduch. V teplých měsících může pomoct otevřený mrazák. Pomohou léky na suchý kašel, léky na snížení teploty a především klidový režim.

Laryngitida, zánět hrtanu
angína, angína léčba

Angína

Odborně tonzilitida, angína je zánět krčních mandlí, obvykle bakteriálního původu. Začíná silnou bolestí v krku při polykání a brzy se na jazyku i mandlích vytvoří bílý či nažloutlý povlak. Při angíně mohou nastoupit horečky, zimnice, bolest uší a zvýšená únava. Angína je sezónní onemocnění, nejčastěji se vyskytuje v zimě a na jaře.

Léčbou jsou antibiotika, které podpořte odpočinkem, léky na snížení teploty a proti bolesti v krku.

Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 100 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.

Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 200 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma
Paralen 500mg 12 tablet

Paralen 500mg 12 tablet

Můžete mít v úterý 2. 4.
Ibuprofen Aneos 400mg 100 tablet

Ibuprofen Aneos 400mg 100 tablet

Můžete mít v úterý 2. 4.

Kaloba perorální kapky, roztok 50 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Stoptussin sirup 180 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
Dárek: Pilulka Premium zdarma

Stoptussin Perorální kapky, roztok 50 ml

Můžete mít v úterý 2. 4.
bolest v krku

Bolest v krku při polknutí

Za obtížné polykání může často zánět, kvůli kterému vzniká v krku bolestivý otok. Protože se jedná o typický příznak rýmy, angíny a dalších zmíněných onemocnění, důležité je odstranit příčinu. Jakmile se vám podaří nemoc zahnat, bolest v krku ustoupí. Mezitím můžete bolest tlumit pastilkami, kloktadly nebo spreji.

Knedlík v krku

Knedlík je označení pro nepříjemný pocit cizího tělesa v krku. Bolí, špatně se s ním polyká i mluví. Může se sice opět jednat o zánět, ale překvapivě mezi nejčastější příčiny patří stres a nervozita. Nepříjemný pocit v krku však může vyvolat také zvětšená štítná žláza. Pokud tedy zrovna nejste nachlazení a s pocitem knedlíku se setkáváte pravidelně, zkuste nejdříve vyloučit psychické faktory. Pro navození chvilky klidu a pohody, která zároveň uleví od bolesti, vyzkoušejte voňavý bylinný čaj.

bylinné čaje, bolest v krku, knedlík v krku
Bolest v krku v těhotenství

Bolest v krku v těhotenství

Během těhotenství vás také může zastihnout rýma nebo angína. Než však sáhnete po sprejích a pastilkách, přečtěte si, zda jsou vhodné pro těhotné. Ani bylinky ale nejsou univerzálním řešením, např. šalvěj je pro těhulky zcela zapovězená. Pozorně tedy čtete informace na obalech léků, vyzkoušejte čaje pro těhotné a připravte se na chřipkovou sezónu posílením imunity s vhodnými vitamíny. Vhodný je pro těhotné např. Priessnitzův zábal, který najdete popsaný níže. Těhotná žena by se vždy měla poradit s lékařem nebo lékárníkem.

co na bolest v krku

Dlouhodobá bolest v krku bez teploty

Někdy může bolest v krku trvat jen pár dní, aniž by začala rýma. V tom případě stačí klid a horký čaj. Pokud je však bolest častá nebo dlouhodobá, příčina může být ve vašem prostředí. Časté škrábání v krku je například způsobeno kouřením nebo pobytem v místnosti se znečištěným ovzduším, ale na vině může být i klimatizace, studené pití a alkohol. Alergici by si měli dát pozor na alergeny ve vzduchu, které také mohou krk dráždit. Jestli bolest neodezní ani po 10 dnech, nebo se přidá chrapot, navštivte lékaře.

Co k tématu říká náš odborník Bc. Marie Siatka?

Bolest krku je nepříjemná součást řady onemocnění, ať už virových, bakteriálních nebo také projevem alergie. Nejčastěji se objevuje u nachlazení, angíny, laryngitidy nebo mononukleózy. Běžná léčba zahrnuje volně prodejné léky, jako jsou pastilky proti bolesti v krku, kloktadla, čaje při nachlazení až po antibiotika. Pokud Vás bolí v krku déle než 10 dní bez dalších příznaků onemocnění je vhodné navštívit lékaře. 

Babské rady na bolest v krku

Bylinky jako šalvěj, jitrocel a heřmánek mohou pomoci od bolesti v podobě čaje, bylinného sirupu nebo výluhu ke kloktání. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem. Poslední vrstvu by měla tvořit suchá látka, například šála, šátek nebo ručník.. Až látka zteplá, zábal vyměňte. Nechává se na krku 2–3 hodiny, poté by se neměl opakovat po dobu dalších 4–5 hodin. Nepoužívejte zábal přes noc. Odvážným se dále radí cucat stroužek česneku nebo vyrobit cibulový sirup, ostatním může však postačit i obyčejný černý čaj s kvalitním medem.

bolest v krku babské rady

Bolest v krku a koronavirus (COVID-19)

Protože se nemoc COVID-19 některými příznaky podobá chřipce, může se projevit i bolestí v krku. Jedná se o méně častý příznak než typický suchý kašel, silné bolesti hlavy, horečka a potíže s dýcháním. Jestli zaznamenáte bolest v krku s těmito příznaky, pak raději nic nepodceňujte. Doma můžete použít samotesty na COVID-19 a pro ten nejspolehlivější výsledek navštivte nejbližší odběrové místo.

bolest v krku

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora