Úvodní
Většina dětí, zejména novorozenci, má vyšší potřebu spánku než dospělí. Ale i tak je jejich spánkový rytmus individuální. Některé děti prospí v klidu celou noc, jiné chodí spát přes den a některé spí obecně méně, než je obvyklé.
Po narození může miminko prospat až 20 hodin denně a potřeba spánku se s přibývajícím věkem zkracuje. Od druhého měsíce novorozenec prospí už jen asi 16–18 hodin a potřeba spánku se začíná podobat rytmu starších dětí.
Důležité je, aby rodiče dbali na dostatečný a kvalitní spánek děťátka. Nedostatek spánku způsobuje zvýšenou únavu, dítě je protivné, paradoxně usíná mnohem obtížněji a jeho spánek je neklidný a přerušovaný.

Nejoblíbenější produkty

Režim pro klidný spánek

Pro klidný spánek dítěte dbejte na správné podmínky a pravidelný režim. Miminko odmalinka zvykejte na rozdíl mezi dnem a nocí, k dennímu i nočnímu spánku ho ukládejte nejlépe ve stejnou dobu. Zkuste si se svým miminkem také vytvořit spánkové rituály.
miminko

  • Pravidelná teplá koupel
  • Uvolňující masáž
  • Vyprávění nebo čtení pohádek
  • Uklízení hraček
  • Čištění zoubků před spaním
Aby se vaše děťátko vyspinkalo dorůžova, je potřeba vytvořit mu ideální podmínky ke spánku. To znamená eliminovat modré světlo, zajistit dostatečné přítmí a čerstvý vzduch v pokoji. Děťátko ukládejte ke spánku nakrmené, v psychické pohodě a do postýlky s vhodnou matrací. Některé děti potřebují k utišení nebo uspání kontakt s rodiči, houpat, dudlík apod. V podstatě vše, co na dítě funguje. Jen pozor, některých rituálů může být obtížné v pozdějším věku dítě odnaučit.
nahled
Téměř každé miminko usíná s dudlíkem, aby ukojilo svůj sací reflex. Sání miminko uklidňuje, navozuje mu pocit jistoty a pomáhá lépe usnout. Sání je přirozený a nejsilnější reflex už od narození, určitě ho miminku neodpírejte.

Všechny maminky jistě ocení veškeré doplňky k dudlíkům, jako jsou řetízky, klipy, nebo obaly na dudlíky. Zejména při procházce nebo na cestách, kdy hrozí, že miminko dudlík vyplivne nebo zahodí na zem.
chůvičky
Děťátko můžete mít pod neustálým dohledem i když se nenachází ve stejné místnosti, jako vy. Chůvička vyšle signál pokaždé, jakmile miminko zapláče. Dražší modely chůviček umožňují i přenos videa, slouží jako teploměr nebo jsou ve formě chytrých hodinek.

Typy chůviček

  • Klasické audio chůvičky s jednosměrným dosahem – přenáší pouze zvuk, jsou ideální domů i na cesty, finančně méně náročné
  • Digitální video chůvičky – chůvičky s kamerou mají přehledný LCD displej, přenáší kvalitní video i zvuk, finančně náročnější
  • Chůvička v hodinkách – revoluční dětská chůvička, kterou máte stále po ruce. Přesněji řečeno na ruce
miminko
Některé typy chůviček disponují i nočním viděním, WiFi, tlumeným nočním světlem, umožňují dítěti pouštět ukolébavku nebo mají zabudovaný senzor pro měření teploty v místnosti.
monitory dechu
Monitor dechu pro miminka hlídá dítě během spánku a pomáhá předcházet zdravotním potížím, či syndromu náhlého úmrtí kojence. Jde o náhlou a neočekávanou smrt kojence bez adekvátního vysvětlení. Postihuje nejčastěji děti do jednoho roku života.

Monitor dechu tedy sleduje frekvenci dýchání, jakmile klesne pod hranici osm nádechů za minutu, spustí varovný signál.
zavinovačky
Zavinovačka je základ každé výbavy pro miminko. Má termoregulační funkci, pomáhá udržet miminko v teple a dodává mu pocit bezpečí, jako by bylo v maminčině bříšku. Zavinovačky jsou k dostání v mnoha variantách, do výbavičky jich není potřeba mnoho, ale do začátku byste měli mít alespoň dvě.

V naší nabídce si vyberete jak zavinovačky klasické do postýlky, tak praktické rychlozavinovač­ky, které “rostou” s miminkem, či zavinovačky do autosedačky.
deky a přikrývky
Pro klidný spánek miminka je také důležité pohodlí v postýlce. To znamená nejen správně zvolenou matraci, ale i deku či peřinu, do které miminko hezky zachumláte. Deky a přikrývky pro děti jsou vyráběny z velice příjemných a odolných materiálů. Navíc je využijete nejen při spaní v postýlce, ale i na cesty autem nebo jako podložku při hraní doma případně na zahradě.

Pro děti, které se v noci odkopávají jsou vhodnou alternativou spací pytle. 
postýlky a ohrádky
Nezbytnou součástí každého miminkovského pokojíčku je samotná postýlka. Nejvděčnější a tradiční klasikou jsou postýlky dřevěné, u nás najdete postýlky skládací tzv. cestovní vyrobené z těch nejkvalitnějších materiálů a moderního designu. Tyto postýlky jsou skvělou přenosnou verzí a děťátko si v nich může i hrát. Disponují síťkou proti hmyzu, měkkou matrací, bočními dvířky atd. Jsou velmi lehké a snadno složitelné. Velice pěkně zapadnou do každého moderního interiéru.

Oblibě se také těší mini skládací postýlky, které jsou díky své kompaktnosti skvělé na převážení, zvlášť jste-li často na cestách. Chystáte se i s miminkem vyrazit k vodě? S přenosným stanem pro miminko už vám nic nebrání. Ten je vybaven měkkou matrací, síťkou proti hmyzu a vašeho drobečka dokonce ochrání jak před sluncem, tak před větrem.
matrace do postýlek
Pro kvalitní spánek miminka i větších dětí je výběr matrace do postýlky velmi důležitou volbou všech rodičů. Správně zvolená matrace ovlivňuje kvalitu spánku těch nejmenších a jejich další vývoj. Děti pro zdravý růst potřebují spíše tvrdší typ matrace, která dobře podepře páteř. Dětské matrace by dále měly splňovat vysoké nároky na prodyšnost a hygienu.

Jak tedy zvolit ideální matraci? Pro miminko, které tráví v postýlce nejvíce času, je nejlepší matrace z přírodních materiálů, bez alergenů. Ověřenými materiály jsou latex, kokosová vlákna, koňské žíně a jiné přírodní suroviny. Samozřejmě nic nezkazíte ani kvalitní matrací z moderních materiálů, jako je PUR pěna.
podložky do postýlek
Slouží k ochraně matrace v dětské postýlce a poskytují dětem kvalitnější a příjemnější spánek. Spodní část podložky je z nepropustného, prodyšného absorbčního materiálů, takže prodlouží životnost matrace.

Tím napomáhá snižovat provozní náklady a udržovat vysoké nároky na hygienu a čistotu. Svrchní část podložky zpravidla tvoří příjemný, měkký materiál. Podložku lze k matraci snadno uchytit pomocí gumiček v každém rohu.
mantinely
Ochranný mantinel do postýlky brání dětem v prostrkování ručiček a nožiček skrz šprušle postýlky, kde by se mohly zaklínit a také proti nárazu do boku postýlky. Vytváří děťátku útulné zátiší ke spánku či zamezují vyhazování hraček ven z postýlky. Většina ochranných mantinelů je navržena tak, aby vyhovovaly standardním rozměrům postýlek, které trh nabízí.

Mantinely jsou k dostání v nepřeberném množství designů a provedení, díky propracovaným detailům krásně doladí celkový vzhled pokojíčku, vykouzlí jedinečnou atmosféru a podtrhnou dominantu postýlky. 
kolotoče
Snad neexistuje pokojíček bez účelné dekorace nad postýlku, a to závěsného kolotoče. Vaše miminko skvěle zabaví, je ideálním pomocníkem při usínání, pomáhá rozvíjet motorické funkce a zrakově-pohybovou orientaci dítěte.

Kolotoče jsou určeny ležícím dětem a vybírat můžete z plastových nebo plyšových variant. Z některých kolotočů lze hračky odepnout a použít samostatně.
svítidla
Žádné dětské království se neobejde bez světla. Osvětlení vybíráme veselé, které zapadne do hravého konceptu pokoje. S věkem dítěte se volba osvětlení mění.

Pro ty nejmenší nabízíme roztomilé a praktické stolní lampičky v motivu zvířátek pro klidné usínání. Kromě tlumeného světla v sobě mají lampičky i zabudovaný reproduktor s naprogramovanými uklidňujícími melodiemi. Stanou se nepostradatelným kamarádem vašeho děťátka, díky kterému se budou cítit v bezpečí.